Ty mohou kromě sponzorského vybavení pro odborné předměty využít možnost zkusit si odborné praxe, brigády, exkurze a řadu dalších zajímavých zážitků, které jim pomohou nasměrovat jejich profesní dráhu. „Spolupráce se stření školou v České Třebové je pro nás logickým krokem a velice si jí vážíme. Naše práce je velmi specifická a těší nás, že ji můžeme představit studentům, ukázat co obnáší a také hledat nové budoucí kolegy,“ říká Martin Suchomel, který je předsedou představenstva firmy Hrochostroj.
Jak důležitá je z vašeho pohledu spolupráce Hrochostroje s českotřebovskou střední školou?
Z mého pohledu hodně. Kromě materiální podpory nabízíme studentům celou řadu možností, jak si náš obor – což je údržba a rekonstrukce železničních tratí – osahat. Spolupráce trvá od loňského podzimu, zatím jsme poskytli prostředky na nákup vybavení pro odborné předměty, zorganizovali několik exkurzí, kdy studenti mohli vidět naše stroje v akci přímo v místech, kde pracujeme. Sofistikované pracovní stroje mohou být pro strojní zámečníky a žáky elektro oborů inspirací. Poskytujeme studentům informace o naší práci a brzy nás čekají praxe. Studenti si je mohou splnit v našich dílnách, kde opravujeme techniku a provádíme servis. Na druhou stranu specialisté navštěvují žáky ve výuce ve škole, připravují a konzultují závěrečné práce. Budeme se účastnit také studentských soutěží, jako je například „soutěž o nejlepšího svářeče“. Každá taková spolupráce, stáž nebo výuka na pracovištích otevírá žákům nové pohledy na jednotlivá témata, inspiruje a propojuje školní prostředí s reálným životem firem. Spolupracujeme i na úrovni pedagogických pracovníků, kterým Hrochostroj umožňuje seznámit se blíže s inovativními technologiemi a obohatit tak výuku o nové informace a poznatky z praxe. Časem bychom spolupráci rádi ještě prohloubili.
Do jakých profesí hledáte zaměstnance? A jaká je situace na trhu práce?
Stále je nedostatek kvalifikovaných odborníků. Po revoluci skončily střední odborné školy a učiliště pro železniční dopravu, které připravovaly generace mladých lidí pro práci na kolejích. V České Třebové se vzdělávají mladí lidé, například v oborech strojní mechanik, mechanik elektrotechnik a další, kteří ve škole získávají odbornost blízkou našemu oboru. Hledáme nové kolegy na různé pozice, všechny informace najdete na webové stránce velkaparta.cz.
Využíváte u vaší práce i nové technologie?
Ano, vývoj postupuje i v našem oboru, a například naše stroje jsou řízené a naváděné počítačem. Naši odborníci vyvíjejí aplikace, které v kombinaci s GPS monitorují polohu našich zařízení. Takže se u nás uplatní i ti, které baví informační technologie.
Budoucnost jsou i vysokorychlostní železnice. Připravujete se na to, že byste se na jejich výstavbě podíleli?
Ano, je to budoucnost železniční dopravy. Naše stroje a technologie neustále modernizujeme, přibývají nové stroje a ty starší procházejí úpravami. S možností podílet se na vysokorychlostních tratích počítáme a připravujeme se na to. Chceme se na jejich vzniku podílet. Pokud bych měl mluvit o současnosti, pracujeme na velkých projektech na železnici, jako je například zdvoukolejnění trati mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, přestavbou železničního uzlu Pardubice a projektech na koridoru i mimo něj.
O škole Střední škola technická a dopravní Gustava Habrmana Česká Třebová vznikla v roce 2011 sloučením Střední odborné školy a Středního odborného učiliště technických oborů, Skalka 1692, Česká Třebová a Vyšší odborné školy a Střední odborné školy Gustava Habrmana, Česká Třebová, Habrmanova 1540. Její historie ale sahá až do roku 1945, kdy vznikla Státní mistrovská škola strojnická. V současné době na ní studuje 770 žáků a nabízí 3 učební obory a 5 maturitních oborů. |
Hrochostroj Mladá společnost se zabývá provozováním těžké kolejové mechanizace určené pro výstavbu, rekonstrukci či údržbu železničního svršku. Společnost Hrochostroj pod křídly holdingu enteria vznikla v roce 2015. Cílem, který se dlouhodobě daří naplňovat, je zaujmout na drážním trhu pozici silného partnera v oblasti těžké kolejové mechanizace. Hrochostroj provozuje řadu specializovaných strojů, jako jsou podbíječky pro směrovou a výškovou úpravu kolejí a výhybek, štěrkové pluhy pro úpravu štěrkového lože, čističky kolejového lože s následným odvozem vytěženého materiálu, obnovovací stroj, kolejové brusky a další. |