Od nové tramvajové trati, která propojí Karvinou s metropolí Ostrava a okolními městy, přes strategický projekt POHO Park Gabriela, který promění bývalý důl na nové centrum dění, až po připravované plochy pro podnikání, například POHO Park Lazy.
Díky těmto strategickým projektům se v kombinaci s dostupnou pracovní silou, volnými plochami a strategickou polohou poblíž hranic stává z Karvinska velmi jasný terč pro nové tuzemské i zahraniční investory, ale zároveň i atraktivní místo pro život.
Těžba uhlí byla po dlouhou dobu páteří zdejší ekonomiky. V posledních desetiletích ale došlo k jejímu postupnému útlumu a do hry vstoupily nové výzvy, kterým musel region začít čelit. Moravskoslezský kraj je na změnu připraven a má plán. Jasnou strategii a směr, jak transformovat oblast, která se potýká s ekonomickými a sociálními výzvami nabízí program POHO 2030 koordinovaný regionální rozvojovou agenturou MSID.
Z čeho těží investoři?
Jednou z těchto výzev je i míra nezaměstnanosti. Ta koncem ledna 2024 dosáhla hodnoty 8,30 % a zaujala tak poslední příčku jak v krajském, tak v celorepublikovém žebříčku. Přirozená míra nezaměstnanosti je taky vyšší. V případě Karvinska však nemusí být tento neuspokojivý výsledek vnímán jako problém, ale rovněž jako příležitost. Vyšší míra nezaměstnanosti znamená dostatek pracovní síly na trhu práce, což v kombinaci s volnými plochami a strategickou polohou poblíž hranic představuje výhody, ze kterých těží zejména investoři.
Pracovní místa s přidanou hodnotou nabídnou nové průmyslové zóny
„Pro vznik průmyslové zóny jsou vymezeny hned 2 lokality. Území bývalého dolu Barbora, který se řadí díky své rozloze 9 hektarů mezi jeden z největších brownfieldů v ČR a o něco menší území dolu Lazy. Předpokládá se, že právě díky své lokalitě a napojení na potřebnou infrastrukturu mají obrovský potenciál pro rozvoj moderního průmyslu s přidanou hodnotou,“ uvedla Šárka Šimoňáková, náměstkyně hejtmana pro Moravskoslezský kraj, a rovněž dodala, že ji těší příznivý postoj nadpoloviční většiny obyvatel Karvinska vůči potenciálnímu příchodu velkého zaměstnavatele, neboť v tom vidí, zejména naději pro posílení zaměstnanosti, zvýšení kupní síly obyvatel a růst i dalších sektorů hospodářství.
„Naše agentura, vedle již zmíněné koordinace programu POHO 2030, přispívá i významnou měrou k rozvoji investičního prostředí v regionu. Aktivně hledáme vhodné investory pro volné plochy a propojujeme klíčové aktéry na poli veřejné a privátní sféry, což se děje i v případě Barbory a Lazů,“ doplnil předseda představenstva agentury MSID Václav Palička.
Téměř 30 kilometrů nové trati zrychlí přesuny mezi městy a přispěje ke zlepšení životního prostředí
I v tomto ohledu spolupracuje agentura MSID s Moravskoslezským krajem na přípravě projektu tramvajové trati, která propojí město Karvinou s Orlovou a Ostravou. Předpokládá se, že se využije stávající infrastruktury kolejových vleček, které s útlumem těžby černého uhlí ztrácí na významu. „Nová tramvajová trať zajistí klíčové propojení mezi Karvinskem a krajskou metropolí. A nejen to. Posílíme tím podíl udržitelné dopravy v regionu s daleko menším dopadem na životní prostředí, než má současná automobilová a autobusová doprava. Ani to nemůžeme při snaze zlepšení kvality života u nás v regionu opomíjet,“ doplnil Petr Birklen, místopředseda představenstva MSID.
Nové centrum pohornické krajiny: POHO Park Gabriela
Jedním ze strategických milníků programu POHO 2030 je projekt POHO park Gabriela. Ten od roku 2027 promění dlouhodobě odstavený a chátrající důl Gabriela až po kostel sv. Petra z Alkantary (známý též pod přezdívkou „šikmý kostel“) na zázemí pro setkávání, různorodé kulturní, vzdělávací a volnočasové aktivity a důstojné centrum pohornické krajiny. Zatímco původní budova a objekty s těžními věžemi budou díky rozsáhlé rekonstrukci zachovány, vedle vyroste zcela nová budova, v níž vznikne turistické informační centrum a bistro s terasou. Vše v souladu s principy oběhového hospodářství a téměř výhradně za použití přírodních materiálů.