Sedm věcí, které jste nevěděli o dálkovém vytápění

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Příjemně sálající radiátor ústředního topení neodmyslitelně patří k vymoženostem moderní civilizace. A skutečně, domy vytápěné z velkých centrálních zdrojů tepla přinášejí svým obyvatelům řadu výhod. Ale možná nebude na škodu začít takříkajíc „od Adama“.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Sedm věcí, které jste nevěděli o dálkovém vytápění | foto: Teplárna Kladno s.r.o.

1. Už ve starověku chtěli topit pohodlně

Patrně vás to překvapí, ale ústřední vytápění není vynálezem poslední doby, nicméně ho znaly už starověké civilizace. Využívalo se v Malé Asie, Indii či Pákistánu již v době zhruba 2000 př. n. l., ale podstatně jej zdokonalili staří Římané. Ti z ohně rozdělaného pod podlahou rozváděli teplo do dalších místností i vyšších pater. Přízemní podlaží stálo na množství menších sloupků a pro podlahy se využívaly materiály schopné vést teplo. To dále průduchy ve zdech stoupalo vzhůru do dalších pater a kouř následně vycházel komínem. Takové vytápění mívaly městské lázně nebo domy nejbohatších Římanů. Při výbojích Římanů na sever se tento způsob topení rozšiřoval i do dalších oblastí. Ve 12. století pak v Sýrii způsob vytápění ještě zdokonalili a z jednoho domu dokázali vytápět celou ulici. Předchůdce dnešního dálkového vytápění byl na světě. A ostatně – jednodušší teplovzdušné vytápění bývalo ve středověku třeba i na Pražském hradě.

2. Česko – dálkový premiant

Budování dálkového vytápění má v českých zemích už více než stoletou tradici. Stála za tím snaha zlepšit kvalitu vzduchu v prudce se rozvíjejících městech, kterou v počátcích minulého století zhoršovala tisíce malých topenišť (obvykle na uhlí či dřevo) a k tomu se navíc přidával i kouř z rychle rostoucího průmyslu. Hlavní rozvoj však zažilo při budování sídlišť v období socialistické výstavby. Dnes využívají výhod dálkového vytápění prakticky všechna velká i menší česká města a napojeno na něj je zhruba 40 procent, tedy jeden a půl milionu českých domácností, v nichž žijí přes čtyři miliony obyvatel. Česká republika přitom patří k zemím, kde je centrální zásobování teplem velmi rozšířeno. Rozvinutější systémy mají na Islandu, v Dánsku nebo Švédsku, ve většině států v severní polovině Evropy a v pobaltských zemích je pak tento podíl obdobný jako u nás. Naopak nejméně se dálkově vytápí ve Spojeném království, Itálii, Nizozemí nebo ve Francii. Čeští uživatelé centrálního zásobování teplem se tak řadí k 67 milionům Evropanů, kteří jej na kontinentě mají k dispozici.

3. Výtopna, nebo teplárna?

Dálkové teplo dnes v České republice vyrábí více než 600 firem, které se starají i o několik tisíc kilometrů parovodů, horkovodů a teplovodů. Všem těmto provozům se lidově říká teplárna nebo kotelna, ale přesné názvosloví je trochu jiné. Nejjednodušším zařízením je výtopna, kde se spalováním různých paliv v kotli ohřívá voda, přičemž její teplo se přes výměník předává do rozvodné soustavy a slouží k vytápění nebo ohřevu teplé vody. Teplárna naproti tomu kromě tepla vyrábí i elektřinu. Vyrobená pára pohání nejprve turbínu spojenou s elektrickým generátorem a poté putuje do výměníku, kde předává teplo soustavě centrálního zásobování. Využije se tak lépe energie uložená v palivu – teplárna přemění přibližně 18 procent uvolněné energie na elektřinu a 72 procent na teplo. Díky tomu vypustí na jednotku vyrobené energie méně dnes tolik sledovaného oxidu uhličitého.

4. Dálkové teplo = ekologické teplo

Přestože u běžného zboží je nejekologičtější, pokud se spotřebuje co nejblíže místu výroby, u dálkového vytápění to tak docela neplatí. Naopak, díky velmi dobře izolovaným horkovodům je možné teplo dodávat i na delší vzdálenosti jen s minimálními ztrátami. Výjimkou tak není ani vytápění desítky kilometrů vzdálených míst.

Každá teplárna musí navíc splňovat přísná ekologická kritéria určená státem a EU. Od roku 2013 investovali všichni čeští výrobci dálkového tepla do snížení emisí více než 25 miliard korun. Další miliardy byly investovány do výměny parovodů za úspornější horkovody. Množství vypouštěného oxidu siřičitého a prachu klesla téměř o dvě třetiny, oxidů dusíku o více než dvě pětiny. Zbytky po spalování pevných paliv – typicky popílek nebo struska – se využívají k výrobě stavebních materiálů, terénním úpravám, při stavbách silnic nebo rekultivacích starých dolů.

5. Jeden komín je plus

Přestože spousta lidí dnes žehrá na ceny dálkového vytápění a některé domy se dokonce od teplárny odpojily a vybudovaly vlastní malou plynovou kotelnu, dlouhodobě vyhrává dálkové teplo. I když přímé náklady na jeden gigajoul tepla mohou u vlastní kotelny vyjít výhodněji, její vlastníci musí platit údržbu, servis a také odkládat stranou peníze na její budoucí obnovu. Tyto starosti u domů připojených na teplárnu odpadají, zde zákazníci platí jen za dodané teplo a údržbu nemusí ani v nejmenším řešit. V budoucnu však budou i tyto domovní kotelny muset nakupovat emisní povolenky stejně jako velké teplárny.

A ještě jedno plus – jediný ostře sledovaný komín je ekologičtější než stovky menších. Je prokázáno, že při náhradě stometrového komínu stovkami malých desetimetrových komínů plynových kotelen dochází v takovém místě k významnému nárůstu emisí oxidů dusíku.

6. Uhlí stále hraje prim

Přestože se stále mluví o tom, jak rychle přestane Česká republika využívat uhlí, v teplárenství nebude jeho náhrada jednoduchá a neobešla by se bez nárůstu cen tepla. V roce 2022 byla podle statistik Energetického regulačního úřadu polovina českých bytů centrálně zásobovaných teplem vytápěna uhlím, třetina zemním plynem, desetina biomasou a obnovitelnými zdroji, tři procenta připadají na výrobu tepla z odpadů a čtyři procenta mají teplo z ostatních zdrojů.

7. Podtrženo a sečteno…

Centrální zásobování teplem je moderní, komfortní a ekologický způsob vytápění, který umožňuje využití různých paliv a má budoucnost i ve 21. století. Vzpomeňte si na to, až otočíte doma kohoutkem radiátoru.

  • Nejčtenější

Když stres ochromuje naše zdraví, pomoci může magnézium

25. dubna 2024

Komerční sdělení Magnézium je minerál, který je mimořádně důležitý pro správné fungování našeho organismu v různých...

5 tipů, jak zútulnit obývací pokoj s minimálními náklady

22. dubna 2024

Komerční sdělení Pod pojmem útulný domov si každý z nás představí něco trochu jiného. Někdo má rád perfektně...

Zaostřeno na Karvinsko. Z čeho bude v budoucnosti těžit?

25. dubna 2024

Komerční sdělení Území pohornického Karvinska se po ukončení těžby uhlí připravuje na nové projekty. A nebude jich...

Dopřejte svým očím pohodlí s biometrickými brýlovými čočkami

22. dubna 2024

Komerční sdělení Nosíte brýle a znáte podobné situace? Neustálé čištění, které snad nikdy není dokonalé, dešťové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sjednáním pojištění práce poradce nekončí, ale teprve začíná

24. dubna 2024

Komerční sdělení Kvalitní pojišťovací poradci se svými klienty mnohdy vytvářejí partnerství na celý život. Jejich...

Otevření nových Silent Villas v Therme Laa

27. dubna 2024

Komerční sdělení Exkluzivní rozšíření termálních lázní Laa, resortu VAMED Vitality World: 2. srpna 2024 se na ploše...

„Záleží mi na spokojenosti mých kolegů,“ říká vedoucí fyzioterapeutka

26. dubna 2024

Komerční sdělení Už pět let pracuje Martina Kořínková v Chrudimské nemocnici. Proč si vybrala profesi...

Zažijte jaro všemi smysly v Libereckém kraji

26. dubna 2024

Komerční sdělení Chcete si odpočinout od shonu všedních dní? Přijeďte do Libereckého kraje. Spojení jarní přírody a...

Když peníze ztrácejí hodnotu

26. dubna 2024

Komerční sdělení Článků o vysoké inflaci bylo možné číst v uplynulých 2 letech poměrně mnoho. Pravdou je, že inflaci...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...