Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

O gigawatthodinu nižší účty za elektřinu díky střešním fotovoltaikám

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Moravský koncern Úsovsko už bezmála 30 let provozuje několik společností podnikajících hlavně v oblasti rostlinné, živočišné a potravinářské výroby.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Koncem roku 2020 jeho majitelé dospěli k rozhodnutí, že začnou jednotlivé dceřiné firmy převádět pomocí střešních fotovoltaik na zelenou energii. K pilotní instalaci si vybrali výrobní závod Oneš v Šumvaldu, kde vznikají oblíbené extrudované a fritované snacky značek Bersi a BAG snack. Realizaci zakázky svěřili společnosti S-Power Energies, která v oblasti instalací střešních fotovoltaik patří k lídrům na českém trhu.

Vše odstartovalo začátkem roku 2021. Cílem bylo umístit na plochou střechu budovy elektrárnu o instalovaném výkonu 99,4 kWp. Toto číslo projektanti nezvolili náhodně. Fotovoltaika takové velikosti vyrobí kolem 100 MWh energie ročně, ale zároveň ještě není zatížena některými regulacemi, které se vztahují na instalace přesahující instalovaný výkon 100 kWp. Byl za tím tedy strategický propočet.

Realizace na klíč

Aby se vůbec dalo uvažovat o instalaci, bylo nejprve nutné vyřešit celou řadu administrativních úkonů – od žádosti o připojení k distribuční síti přes projektovou přípravu, která byla nutným podkladem pro stavební povolení, až po požárně bezpečnostní řešení a statický posudek.

„Klient se o nic z toho starat nemusel, vše během několika měsíců kompletně vyřídili pracovníci naší společnosti. Pokud si to někdo výslovně nepřeje jinak, jsme zvyklí zajišťovat kompletní servis na klíč,“ uvádí jednatel S-Power Energies Jaroslav Šuvarský.

Jakmile se podařilo úspěšně odbavit veškeré papírování a projekt dostal zelenou od stavebního úřadu, instalační tým vyrazil na místo určení. Pětice techniků v průběhu pěti dnů připravila veškeré potřebné elektroinstalace a umístila na střechu nosnou konstrukci, kterou osadila 226 fotovoltaickými panely. Ty dále doplnila 113 optimizéry značky Solar Edge, které slouží k tomu, aby z jednotlivých panelů dostaly maximum energie. Tady připadl na každé dva panely jeden. Sestavu dále doplnil výkonný třífázový střídač Solar Edge, který je speciálně navržený právě pro práci s optimizéry.

Bylo jasné, že v tomto případě nebude cílem ukládat energii na později, protože spotřeba objektu je celoročně vysoká a vyrobená elektřina se zužitkuje ihned. Proto nebylo nutné investovat do bateriového úložiště. Aby se přece jen předešlo nevyžádaným přetokům do sítě, doplnil elektrárnu ještě WATTrouter se třemi SSR relé, který umožňuje využít případné přebytky energie k ohřevu vody.

V závislosti na osvitových podmínkách měla tato fotovoltaika vyprodukovat 99 až 125 MWh elektřiny, což by pokrylo přibližně 30 % spotřeby výrobního závodu.

Do roka několik dalších střech

Prakticky už v průběhu pilotní instalace bylo jasné, že není důvod zůstávat u 30% úspory, navíc jen u jednoho závodu, když se dá dosáhnout mnohem zajímavějších čísel. Velmi záhy tak začala práce na dalších projektech, které měly přinést významnou úsporu několika dalším společnostem z úsovského koncernu.

Stranou ale nezůstala ani továrna Oneš. Původní fotovoltaiku totiž čekalo zásadní rozšíření. V létě 2022 tým S-Power Energies nejprve doplnil k pilotní elektrárně další bezmála stovku stejných panelů, a navrch na další střechu přidal ještě skoro 300 dalších, výkonnějších. Přibyly taky téměř dvě stovky optimizérů a 2 střídače. Instalovaný výkon elektrárny se tím ztrojnásobil!

Ve stejném roce se ovšem pokračovalo na dalších třech lokacích: v Šumperku, Hanušovicích a Šumvaldu. Ve dvou případech se instalovalo 370 panelů, 186 optimizérů a 2 střídače. Třetí instalace byla dvojnásobná. Na střechy kraví farmy instalační tým umístil 740 panelů (každý o výkonu 540 Wp), k tomu 378 optimizérů a tři výkonné střídače.

Ke všem elektrárnám bylo tradičně potřeba zajistit stavební povolení, statické posudky, požárně bezpečností řešení, a navrch povinná dispečerská řízení. Všechno se dařilo téměř bez komplikací, pouze v jednom případě byl úřední šiml trochu nepřejícný a administrativa kolem stavebního povolení se vyřizovala na několikrát. Ale podařilo se.

Stejně tak se podařilo přečkat i prodlevy způsobené schvalováním ze strany ministerstva obrany, když se ukázalo, že jeden objekt, kam se měla fotovoltaika instalovat, leží v leteckém koridoru. I to se ale povedlo, stálo to pouze další schvalovací lhůtu navíc.

Pikantní záležitostí na této druhé fázi instalací ovšem byla lhůta vymezená pro montáže. Každá z instalovaných elektráren totiž musela být kvůli pravidlům čerpané dotační podpory dokončena nejpozději do dvou měsíců od vydání stavebního povolení. A to byl oříšek.

„Vzhledem k parametrům celé zakázky to nebylo nic jednoduchého. Už jen logistika spojená s dopravením všech komponentů na místo nám dala zabrat, a to nemluvím o koordinaci montážních týmů. Nakonec jsme ale vše úspěšně pokořili. Celkem šest střechařů a 3 elektrikáři nainstalovali v průběhu přibližně sedmi týdnů téměř 2 000 panelů, přes 1 000 optimizérů a 9 velkých střídačů. To vše jsme propojili 9 kilometry kabelů!“ vypočítává Jaroslav Šuvarský.

Výsledek ale stojí za to! Ročně díky těmto fotovoltaikám vznikne zhruba jedna gigawatthodina zelené elektřiny, za kterou Úsovsko a.s. nebude muset platit. A to se zejména v dnešní době extrémně drahých energií opravdu vyplatí. Není divu, že s vlastními elektrárnami společnost ještě nekončí. Už teď se pracuje na přípravě projektu třetí fáze instalací.

  • Nejčtenější

Vyzkoušejte ohřívač vody s tepelným čerpadlem

Komerční sdělení Existuje mnoho způsobů, jak ohřívat vodu v domácnosti. Pokud hledáte úsporné a moderní řešení, může pro vás být vhodnou...

Zanzibar je miláčkem českých rekreantů. Ceny letenek nerostly

Komerční sdělení Uvelebit se na pláži a pozorovat, jak nad tyrkysovým oceánem zapadá slunce. Případně si užívat místní bezstarostnost,...

Věděli jste, jak zinek pomáhá vaší imunitě?

Komerční sdělení V období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění je velmi pravděpodobné, že se nakazíme virem a naše imunita bude...

Častý mýtus? Rezistenci bakterií způsobuje veterinární medicína

Komerční sdělení Infekce způsobené bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům každý rok zabijí v rámci EU, Islandu a Norska víc než 35...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přijímací zkoušky na střední školy se blíží. Na co nezapomenout?

Komerční sdělení Již několikátým rokem usednou žáci devátých ročníku do školních lavic, aby co nejlépe napsali testy, které rozhodnou o...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Mobilní kazatelna – luxusní způsob kontroly revíru

Komerční sdělení Mobilní kazatelna Mobijagd vyniká množstvím promyšlených prvků. S její hmotností jen 380 kg ji lze snadno připojit i za...

Změníme nemocniční stravování, plánuje šéf Delirestu

Komerční sdělení V sektoru závodního a školního stravování je to zásadní zpráva.

Vlastní dům konečně na dosah! Český výrobce výjimečně nabízí slevy

Komerční sdělení Pokud sníte o vlastním domě, právě teď je ta správná chvíle začít si sen plnit. Zvlášť pokud už máte pozemek nebo jste...

Jak a kde si srovnat nabídky pojistek

Komerční sdělení Nehod na silnici přibývá, stejně tak úrazů během výletů. Na dovolené si taky nemůžete být jisti, že nebudete muset...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...