Filtrovaná káva se těší čím dál větší oblibě. Proč?
Filtrovaná káva je chuťově mnohem jemnější a vynikne v ní širší spektrum tónů než v šálku espressa. Výsledkem je nápoj, který může v některých případech chuťově připomínat skoro až čaj a dává vyniknout chuťovým vlastnostem kávových zrn. V závislosti na jejich druhu si v kávě vychutnáte ovocné nebo květinové tóny, čokoládu a další.
Možnosti přípravy filtrované kávy
I starý dobrý překapávač s papírovým, nebo stálým filtrem, představuje metodu přípravy filtrované kávy. V kavárnách i gurmánských domácnostech ho nahradily dnes už legendární MoccaMastery. V kavárně pak kávu najdete pod pojmem batchbrew, ale filtrovanou kávu vám připraví mnohdy i jinak.
Jiné přípravy filtrované kávy
Nástrojů pro přípravu je mnoho. Kouzlo tohoto nápoje je v tom, že si ho můžete jednoduše připravit kdekoliv. Pokud budete velký nadšenec, můžete to zvládnout i lépe než zkušený barista. Mezi nejoblíbenější alternativní přípravy teď patří:
- V60: Tenhle způsob přípravy milují kávoví profesionálové i nadšenci po celém světě, není divu. Při ovlivňování chuti si můžete pohrát s hrubostí mletí, teplotou vody a množstvím kávy. Jde o jednu z nejjednodušších a nejlevnějších variant přípravy překapávané kávy. Pro přípravu si můžete zakoupit od plastových dripperů po barevné keramické nebo designové skleněné.
- Chemex: Ikonická skleněná nádoba, která je kombinací krásného vzhledu a kvalitních materiálů. Do nádoby patří speciální filtry, do něj nasypete mletou kávu a zalívá se.
- AeroPress: Mletou kávu přidáte do nádoby, zalijeme horkou vodou a pomocí pístu vytvoříte tlak. Příprava je opravdu jednoduchá a rychlá.
V letních měsících pak přichází ke slovu třeba oblíbený cold brew. Tady rychlé překapání nahrazuje několikahodinová extrakce přímo ve studené vodě.
Všechny metody přípravy kávy mají své výhody a nevýhody, příznivce i odpůrce. Vyzkoušejte postupně všechny a uvidíte, která vám bude nejlépe vyhovovat.
Jakou kávu na filtr? Světleji praženou s přirozenou ovocitostí
Při výběru kávy na filtr je nejdůležitější zrno a na to navazuje pražení. Pokud hledáte v nápoji ovocitost a sladkost, potřebujete světleji pražená kávová zrna. Zrnka si tak lépe zachovají svou přirozenou chuť.
Na takové pražení jsme se byli podívat v showroomu pražírny IG coffee roasters v Hradčanech. Měli jsme tu možnost být u pražení na pražičce Loring Falcon a podle slov pražiče je u těchto káv důležité rozvinout během pražení chutě, které dává zrnu jejich původ, druh kávovníku a zpracování.
Nejlepší je sáhnout po zrnkách od malých farmářů:
„Kávovníkům dávají náležitou lásku a péči, která je na výsledné chuti cítit. Chcete získat zrna, která jsou srovnatelná se zeleninou, kterou pěstuje babička a ne tou, kterou koupíte v supermarketu,“ říkají v IG coffee roasters.
Právě tato pražírna pracuje s kávovými zrny, které vybírají přímo z konkrétních farem. Zajímají se o péči, kterou kávovníkům daný farmář dává a způsob zpracování. Jestli zvolíte spíše sladší kávy s tóny tropického ovoce nebo maliny s černým čajem z Ethiopie, to je už jen na vás.
Podpořte konkrétního farmáře a získejte zrna výjimečné kvality.
Při koupi kávy IG coffee roasters znáte nejen zemi, lokalitu nebo zpracování, ale i konkrétní farmu, odkud nakupujete. Třeba u zmiňované kávy z Etiopie, která je brána za kolébku kávy, podporujete relativně mladou rodinnou farmu a promývací stanici Chelbessa Washing station. Nabízí výjimečnou kávu srovnatelnou s produkty nejznámějších farem v populárním regionu Yirgacheffe.
„Na těchto kávách jsou doslova cítit ruce malých farmářů. K nám se dostávají daleko čerstvější než běžné komoditní kávy. Chuťově z nich jde vytáhnout daleko víc. Spojení mezi námi a konkrétními farmáři je tu opravdu blízké,“ dodávají v pražírně.
Jeden příběh farmáře za všechny
Danson a jeho tři bratři Geoffrey, Bernard a Eliud pěstují kávu na své farmě Docha Estate nedaleko Nairobi v Keni. Je to malý zázrak, protože všude kolem roste zástavba. Řemeslo se naučili od svých rodičů. K hnojení používají hnůj od svých krav a kuřat, což je jeden z důvodů, proč jejich káva chutná tak skvěle.
Díky tvrdé práci se jejich výběrová keňská káva k nám dostane s jejich vlastním jménem, ne jménem zpracovatelské stanice nebo družstva.
Dříve byla dohledatelnost původu kávy zakoupené u nás velmi malá. Díky tomuto projektu naopak podporujete svým nákupem konkrétní farmáře. A to stojí za to.
Kávové festivaly
Většinou jsou tam ukázky těch nejzajímavějších chutí, a to především právě s filtrovanou přípravou. Sice tam najdete i espresso, ovšem stále ze světleji pražených káv, která má pak ovocité chutě, které dokáží překvapit. Pokud vás filtrovaná káva zajímá, určitě se stavte naBrněnský kávový festival, který se koná 30.9. – 1.10.2023. Budete tam moct ochutnat kávy od nejlepších českých pražíren a potkáte se tam i s IG coffee roasters, dále se účastní například pražírny Nordbeans, Candy cane, Kávoholik a mnoho dalších. Pokud chcete zažít něco nového a zjistit co vám nejvíce chutná, stavte se na kávový festival.