Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Spojení v extrémních podmínkách: Kdo ve válce opraví komunikační sítě?

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zničená infrastruktura, výpadky proudu a teritorium pod kontrolou nepřítele – operátoři na Ukrajině se již druhým rokem snaží společně s dodavateli poskytovat navzdory otřesným okolnostem stabilní a spolehlivé připojení. Jaké slaví úspěchy?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Být neustále online nám v době všudypřítomného připojení přijde naprosto normální. Obyvatelé Ukrajiny však s loňským únorem o tuto samozřejmost přišli. Díky pečlivé práci zaměstnanců telekomunikací, kteří ve válečné zóně v extrémních podmínkách opravují poškozená zařízení, se však situace pomalu obrací k lepšímu. Současný stav stručně představil Vladyslav Ivanov z ukrajinské pobočky společnosti Huawei, který na konferenci Kam kráčí digitální sítě v Olomouci hovořil o zkušenostech technologické firmy při zajišťování provozu a bezpečnosti telekomunikačních sítí.

Obří výzva pro dodavatele i operátory

Na rozvoji digitálního prostředí a ekonomiky na Ukrajině se Huawei podílí již bezmála dvacet let. Nyní však poprvé čelí výzvám, které dramaticky a nepředvídatelně ohrožují chod telekomunikačních sítí. Po vpádu ruských vojsk na ukrajinské území došlo k narušení strategicky důležité telekomunikační infrastruktury, byla zničena značná část základnových stanic BTS, válečný konflikt ohrozil možnosti přepravy komponent a všeobecný strach a obavy vystřelily poptávku po telekomunikačních službách do závratných výšin. Všichni chtěli a stále chtějí vědět, zda-li jsou jejich příbuzní v pořádku. Huawei tak spolu s operátory musela vymyslet, jak co nejrychleji dodat spolehlivá, účinná a mnohdy i velmi nadstandardní řešení na ta správná místa a udržet sítě ve stavu, který umožní místním lidem vzájemné spojení.

Čekání na konflikt a vypínání světel

„S přípravami akčního plánu jsme začali společně s operátory už pár měsíců před vypuknutím války,“ vysvětlil Ivanov a popsal tíživou atmosféru plnou nejistot, se kterou se potýkalo celé odvětví. Jedním z prvních kroků bylo přemístění jádra sítě na západní Ukrajinu, kde se v případě střetu s Ruskem očekávaly vzhledem k blízkosti EU menší škody, a postupně následovaly další jako optimalizace sítě či řešení redundancí. Jedním z největších problémů do teď zůstávají výpadky proudu, které znemožňují hladké fungování sítí nezávisle na jejich stavu. Právě proto Huawei navíc poskytl státním úřadům a institucím přes tisíc kusů lithiových baterií, které zajistily elektrickou energii při výpadcích dodávek.

Huawei zřídila speciální podpůrnou jednotku složenou z více než tří stovek vývojářů, lokálních expertů i techniků na dálku, aby mohla 24 hodin denně monitorovat celou síť a pomáhat, kdekoliv to bylo možné. V průběhu jednoho roku se tento tým postaral o implementaci 1919 změn v síti, 15 610 updatů softwaru, vyřídil 440 poptávek technické pomoci na dálku a zajistil 827 dodávek náhradních dílů. „Co se dílů týče, poptávka stoupla v porovnání s předchozími lety čtyřikrát,“ uvedl Ivanov a dodal, že technici byli nasazováni například i na tak kuriózní akce, jako je vývoj softwaru pro deaktivaci LED osvětlení na BTS stanicích, které by se jinak mohly stát snadným cílem útoku. Společnost navíc v polních podmínkách dokázala během války posílit kapacitu a rozšířit dostupnost 4G sítě prostřednictvím 4500 BTS.

Náklaďák ve válečném prostoru a ochrana vládních dat

Po vpádu ruských vojsk na ukrajinské území 24. února 2022 vyskočil síťový provoz o 60 % a migrace lidí z východu do bezpečnějších lokalit velmi rychle proměnila profil celé sítě. Na Ukrajině se poprvé v historii země spojili operátoři a začali navzájem sdílet své sítě prostřednictvím národního roamingu tak, aby zlepšili dostupnost služeb v oblastech s výpadky proudu nebo omezením přenosu.

Na mnoha místech i přesto bylo nutné infrastrukturu ještě více posílit, konflikt ovšem výrazně zkomplikoval jakoukoliv dopravu a implementaci řešení. Využívané logistické trasy se staly nedostupnými – vyslat nákladní auto napříč válečnou zónou by bylo holé šílenství a tyto trasy musely projít výraznou proměnou, která je nezřídka mnohonásobně protáhla. Došlo také k dramatickému růstu cen. Přesto se Huawei podařilo posílit dodávky náhradních dílů a zboží a všechny doručit před očekávaným termínem.

Po vypuknutí války čelila Ukrajina obrovské vlně kybernetických útoků a bylo potřeba zabránit možnému zmocnění se citlivých vládních dat neoprávněnými subjekty. Na naléhavý požadavek jedné z organizací ukrajinské vlády Huawei připravila rychlé řešení formou nasazení mobilního datového centra s modulární architekturou, které bylo umístěné na bezpečném místě a připravené k okamžitému přemístění v případě možného rizika uzmutí datového centra agresorem. Architektura Dorado splňovala požadavky ukrajinské vlády na zrcadlení dat, schopnosti přenosu dat a jejich zabezpečení během války.

Sítě pro univerzity a lekce do budoucna

Pomoc je však potřeba také jinde než v datových centrech a lokalitách BTS. Ve spolupráci s Ministerstvem školství a vědy Ukrajiny vyvinula Huawei program pro duševní zdraví dětí a pomocí telefonní aplikace napomáhá digitální inkluzi. Firma také formou poskytnutí technického vybavení a zařízení vysokým školám, univerzitám a univerzitním kampusům pomohla s obnovou školních a univerzitních sítí, aby mohla výuka co nejlépe dále pokračovat. Zároveň zajistila mobilní Wi-Fi pokrytí v řadě univerzitních protibombových krytů.

Již druhým rokem trvající válečná situace s sebou pro operátory i dodavatele technologií nese řadu těžce vydobytých poučení – například jak je důležité i v běžném provozu myslet na kvalitní záložní napájení pro klíčové základnové stanice, na budování záložních logistických kanálů či správnou implementaci protokolů o bezpečnosti a zabezpečení sítě. Nemusí totiž hned jít o válečný konflikt, připravenost se hodí například i pro případ živelné katastrofy. „Lekcí do budoucna máme hodně,“ uzavřel Ivanov, snad je nebude nutné v dohledné době aplikovat.

  • Nejčtenější

Jako před víc než stoletím. Mahlerova Symfonie č. 7 bude událostí roku

18. července 2024

Komerční sdělení Připomenout atmosféru světové premiéry Symfonie č. 7 Gustava Mahlera z roku 1908 chtějí v rámci...

Vůně sušenek a moderní technologie: To je Mondelēz v Opavě

15. července 2024

Komerční sdělení Svět plný skvělých sušenek a oplatek BeBe Dobré ráno, Oreo, Zlaté Polomáčené, Fidorek a dalších...

V roce 2024 vzniklo v Česku díky Sazce už 198 milionářů

15. července 2024

Komerční sdělení Uběhlo 182 dní roku 2024 a díky Sazce už v Česku přibylo 198 milionářů. Trend – alespoň jeden...

Jak na větrání s rekuperací ve starším domě

17. července 2024

Komerční sdělení Cílem rekonstrukce staršího domu bývá nejen zvýšení komfortu bydlení, ale také snížení nákladů na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návštěvníci Colours of Ostrava mohou cestovat s festivalovou jízdenkou

15. července 2024

Komerční sdělení Zvýhodněné festivalové jízdné se každoročně těší stále větší oblibě. Dopravní podnik Ostrava si jej...

Nádobí, které není třeba mýt? Využívají ho nejen restaurace nebo kempy

21. července 2024

Komerční sdělení Jednorázové tácky, kelímky, krabičky na jídlo a další nádobí ocení jak gastronomické provozy, tak i...

Nakopněte se v letních horkých dnech

20. července 2024

Nechte se inspirovat zivina.cz skvělými produkty na léto, které vás nakopnou v těchto horkých...

Vavřincovo Gastro léto přivítá kuchaře, kuchařské influencery i vinaře

20. července 2024

Komerční sdělení Za pestrou škálou chutí a vůní letos v létě nemusíte nikam do světa. Celý svět přijede do Pece a Vy...

Barevné novinky KOVAP jsou ideálním dárkem

19. července 2024

Komerční sdělení Hledáte originální a zábavný dárek, se kterým si děti vyhrají i pokud bude léto tak trochu česky...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...