Digitální technologie a robotika patří k moderní výuce na Kladně

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Snažíme se děti připravit na život ve světě, o kterém vlastně nevíme, jak bude vypadat. To není lehký úkol, říká Zuzana Havelková, učitelka na soukromé Základní škole Duhový svět na Kladně.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Čtvrťáci a páťáci ze ZŠ Duhový...

Čtvrťáci a páťáci ze ZŠ Duhový svět navštívili Národní technické muzeum v Praze, kde se názornými pokusy učili, že chemie hraje v našem životě důležitou roli | foto: archiv MŠ a ZŠ Duhový svět

Základní škola Duhový svět je škola rodinného typu s nízkým počtem žáků ve třídách. Díky tomu mohou učitelé vnímat každé dítě jako individuální osobnost a nastavovat mu takové výzvy, aby se jeho schopnosti mohly neustále akcelerovat. Do výuky jsou zařazovány moderní výukové metody, s jejichž pomocí se děti učí poznávat a rozvíjet své silné stránky. Zároveň je kladen velký důraz na schopnost efektivně spolupracovat s ostatními. Děti se při výuce snaží hledat vhodné strategie pro řešení problémů a efektivně využívat digitální technologie.

Technologie ve výuce jsou samozřejmost

Již od první třídy se učitelé na Základní škole Duhový svět snaží u dětí rozvíjet logické a informatické myšlení. Považují to za důležitý základ pro pochopení toho, jak technologie fungují. Mimo her a aktivit, které tento způsob myšlení podporují, využívají například robotické hračky. „U prvňáků jsou letos oblíbení ozoboti, kteří navíc skvěle rozvíjí důležité kompetence. Když děti tvoří dráhu pro ozobota, rozvíjí jemnou i hrubou motoriku, tedy dovednosti důležité při nácviku psaní. Silná fixa, kterou dráhu kreslí, pomáhá žákům si procvičit správný úchop pera. Na dráze děti v týmech připravují úkoly pro ostatní spolužáky, čímž si procvičují učivo a učí se spolupracovat v týmu,“ popisuje strukturu jedné z vyučovacích hodin učitelka Zuzana Havelková.

Ve vyšších ročnících žáci na ZŠ Duhový svět absolvují další netradiční předměty, které je rozvíjí po všech stránkách. Jedním z nich je filmová a audiovizuální výchova, která se vyučuje ve čtvrté a páté třídě. Její náplní je nenásilné propojení světa umění a moderních technologií. Filmovku, jak jí děti říkají, tvoří několik vzájemně propojených oblastí nebo spíš okruhů, ze kterých děti pohlížejí na film. „Zjednodušeně bych to shrnula jako fyziologické faktory vzniku filmu, jeho historie, základní rozbor a interpretace a samozřejmě tvůrčí aktivity dětí, které tvoří základ celé hodiny,“ vysvětluje vyučující.

Multimediální výuka v ZŠ Duhový svět propojuje několik předmětů | foto: archiv MŠ a ZŠ Duhový svět

Jak tedy výuka v praxi vypadá? V úplném počátku děti zjistí, jak funguje naše oko a mozek, jak nám jejich nedokonalost umožňuje vnímat série obrazů jako film. Do této kapitoly patří i experimenty s vynálezy a hračkami, které vznikaly dávno před tím, než bratři Lumièrové promítli svůj první film. Tady se už žáci pomalu dostávají i k historii. Na prvním stupni však není cílem učit děti historická fakta, ale spíš pochopit souvislosti, které zformovaly film a audiovizi do dnešní podoby. Samotný rozbor filmu se děti učí spíše mimoděk v rámci tvůrčích aktivit, ale například už čtvrťáci bez problému zvládnou dobře vybranou filmovou ukázku zařadit podle druhu nebo žánru.

Propojení předmětů může být naučné a kreativní zároveň

Není divu, že žáci jsou díky takto stavěné vyučovací hodině motivovaní k přemýšlení a tvorbě. Už děti na prvním stupni toho spoustu zvládnou. „Nejpopulárnější jsou různé druhy animace. Děti dovedou rozpohybovat vlastnoručně vyrobené loutky nebo předměty ve třídě, ale animují i své spolužáky, když zkouší pixilaci. Věnujeme se i nenarativní nebo abstraktní animaci, pracujeme se zvukovou stopou, děti se učí základy střihu. Obrovským benefitem filmové a audiovizuální výchovy je, že nabízí propojení s ostatními výukovými oblastmi. V rámci hodin filmovky tak děti mohou procvičovat vlastivědu nebo třeba matematiku,“ přibližuje kompetence dětí Zuzana Havelková.

Možnost propojit více předmětů je velkou výhodou, kterou vyučující plně využívají. Děti tak mohou například vytvořit krátkou animaci o stavbě vozové hradby nebo natočit rozhovor dvou historických postav, kdy spolužáci podle indicií v rozhovoru zkouší poznat, o koho se jedná. Kromě dějepisu se častokrát audiovizuální výuka spojuje také s vlastivědou. „Právě probíráme kraje České republiky a ve filmové výchově se věnujeme klíčování. V praxi děti dostanou za úkol se vyfotit u zeleného plátna a jako pozadí následně využít budovu nebo prostředí typické pro některý z našich krajů. Ostatní pak hádají, kam se kdo na svůj imaginární výlet vypravil,“ doplňuje Zuzana Havelková.

Čtvrťáci v ŽS Duhový svět propojují výtvarnou a filmovou výchovu a zkoušejí subtraktivní míchání pigmentových barev | foto: archiv MŠ a ZŠ Duhový svět

Takto koncipovaná výuka má mnoho předností. Děti rozvíjí svou kreativitu a divergentní myšlení, učí se samostatně rozhodovat, ale zároveň kriticky přemýšlet a třídit informace. Jsou nuceny řešit nečekané situace a problémy, často v rámci skupiny nebo realizačního týmu, a musí se tedy umět prosadit. Na druhou stranu se učí také spolupracovat s ostatními a adekvátně si rozdělovat úkoly. Když se podíváme, jak se vše kolem nás dynamicky vyvíjí, není v současnosti ani zdaleka zřejmé, jak bude vypadat svět, až tato generace dospěje. Všechny kompetence budou ale vždy užitečné a děti je v životě určitě budou potřebovat.

Přijďte si MŠ a ZŠ Duhový svět prohlédnout

Podívat se do školy můžete například při dnech otevřených dveří, ale návštěva je možná kdykoliv po předchozí domluvě. Virtuálně se můžete do Mateřské a Základní školy Duhový svět podívat i prostřednictvím facebookových stránek.

Detašované pracoviště MŠ a ZŠ Duhový svět v ulici J.Hory, Kladno | foto: archiv MŠ a ZŠ Duhový svět

  • Nejčtenější

Jako před víc než stoletím. Mahlerova Symfonie č. 7 bude událostí roku

18. července 2024

Komerční sdělení Připomenout atmosféru světové premiéry Symfonie č. 7 Gustava Mahlera z roku 1908 chtějí v rámci...

Vůně sušenek a moderní technologie: To je Mondelēz v Opavě

15. července 2024

Komerční sdělení Svět plný skvělých sušenek a oplatek BeBe Dobré ráno, Oreo, Zlaté Polomáčené, Fidorek a dalších...

V roce 2024 vzniklo v Česku díky Sazce už 198 milionářů

15. července 2024

Komerční sdělení Uběhlo 182 dní roku 2024 a díky Sazce už v Česku přibylo 198 milionářů. Trend – alespoň jeden...

Jak na větrání s rekuperací ve starším domě

17. července 2024

Komerční sdělení Cílem rekonstrukce staršího domu bývá nejen zvýšení komfortu bydlení, ale také snížení nákladů na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návštěvníci Colours of Ostrava mohou cestovat s festivalovou jízdenkou

15. července 2024

Komerční sdělení Zvýhodněné festivalové jízdné se každoročně těší stále větší oblibě. Dopravní podnik Ostrava si jej...

Nádobí, které není třeba mýt? Využívají ho nejen restaurace nebo kempy

21. července 2024

Komerční sdělení Jednorázové tácky, kelímky, krabičky na jídlo a další nádobí ocení jak gastronomické provozy, tak i...

Nakopněte se v letních horkých dnech

20. července 2024

Nechte se inspirovat zivina.cz skvělými produkty na léto, které vás nakopnou v těchto horkých...

Vavřincovo Gastro léto přivítá kuchaře, kuchařské influencery i vinaře

20. července 2024

Komerční sdělení Za pestrou škálou chutí a vůní letos v létě nemusíte nikam do světa. Celý svět přijede do Pece a Vy...

Barevné novinky KOVAP jsou ideálním dárkem

19. července 2024

Komerční sdělení Hledáte originální a zábavný dárek, se kterým si děti vyhrají i pokud bude léto tak trochu česky...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...