Obec Předslav nedaleko Klatov má s tímto „černým Petrem“ v podobě ilegální skládky kontaminované zeminy v Měcholupech v rozsahu 10 tisíc tun vlastní zkušenost. To proto, že si takovou skládku sama založila. Hlavní roli v celé kauze hraje výstavba kanalizace a ČOV v této obci. Starosta obce Miloslav Kreuzer, který celou stavební akci inicioval a jako zástupce investora také kontroloval a přebíral, však na četné konkrétní dotazy kdy, jak a kam byla kontaminovaná zemina z této stavby odvážena, jen krčí rameny a opakovaně sděluje: „Nevím, nepamatuji se, nemohu vědět všechno, veškeré výkazy a vážní lístky jsem předal na odbor životního prostředí MÚ Klatovy,“ trvá na svém starosta. Členové ekologického spolku Medvěd upozorňují na to, že naprosto neodpovídá evidence odpadu ze stavby předslavské kanalizace a ČOV a že vážní lístky vydávané starostou za důkaz odvozu stavebního odpadu ze skládky v místní části Měcholupy jsou ve skutečnosti vydány k odpadu z deponie v Předslavi. Na tyto skutečnosti ale nedokáže starosta věrohodně reagovat. Přitom právě těmito vážními lístky se obec prokazovala u Odboru životního prostředí MÚ Klatovy, který obci zkolaudoval celou stavbu.
Velmi očekávaným datem se v celé kauze stalo pondělí 11. 9. 2023, kdy za účasti dotčených stran proběhlo místní šetření přímo na skládce v Měcholupech. Za MÚ Klatovy se zúčastnili mimo jiné vedoucí odboru životního prostředí Renata Chvojková spolu s vedoucím odborem výstavby a územního plánování Pavlem Boublíkem. Chybět nemohl ani starosta obce Představ a zástupci ekologického spolku Medvěd, kteří dlouhodobě za odstranění této skládky kontaminované zeminy bojují. Zástupci spolku Petr Kuběna a Michal Čapek při místním šetření poukázali na několik provedených sond o hloubce 1,5 až 2,5 m, z nichž je i při laickém pohledu zřejmé, co je obsahem čerstvého návozu a jaký je jeho rozsah.
Divoké a černé skládky
Zajímavou informaci přinesla do debaty i vedoucí odboru životního prostředí Renata Chvojková a citovala z nově dohledaného dokumentu Program odpadového hospodářství pro okres Klatovy: „Už v roce 1972 zde byla povolena skládka, zároveň v roce 1992 bylo na území Klatovska evidováno několik stovek divokých skládek a konkrétně v ORP KLATOVY 206 černých skládek.“ Na novou skutečnost o povolení skládky před více než 50 lety velmi pohotově reagoval městem Klatovy přizvaný soudní znalec Václav Čížek: „Po věcné i legislativní stránce to tady nemá co dělat, není možno vrstvit další skládky bez povolení.“
Znalecký posudek rozhodne
To, co je i laikovi ihned jasné, tedy že se na skládce nachází obrovský nepořádek s kusy asfaltu, azbestu a dalšího stavebního materiálu, však chce OŽP Klatovy ještě nechat posoudit odborníkem. Místního šetření byl proto přítomen i soudní znalec Čížek, který hned v úvodu uvedl: „Toto je bordel, který tu nemá co dělat, je to skládka komunálního odpadu promíchaná výkopovou zeminou a materiálem demoličního charakteru - azbest, beton cihly.“ A doplnil: „Na místě vykopané sondy prokazují relativní čerstvost návozu kontaminované zeminy.“ Znalecký posudek, který pro MÚ Klatovy znalec vypracuje, by tak měl potvrdit evidentní fakt, že se nejedná o přirozenou terénní vrásu, ale o čerstvý návoz odpadu.
Nikdo z přítomných úředníků to sice nepřiznal, ale jde v podstatě jen o peníze. Celý spor o skládku vznikl v důsledku snahy zhotovitele stavby kanalizace a ČOV v Předslavi, společnosti IMOS Brno a.s., která po dohodě s vedením obce Předslav a za tichého souhlasu Odboru životního prostředí a Odboru výstavby a ÚP MÚ Klatovy ušetřila za řádné uložení odpadu ze stavby a zvýšila si tak svůj zisk, ovšem ke škodě obci a jejím obyvatelům. Do Měcholup tak bylo navezeno značné množství kontaminovaného a nebezpečného odpadu, který správně měl skončit na placené skládce.
Více informací k celé kauze naleznete na stránkách www.obecpredslav.cz