Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Pardubický kraj získal 1,4 miliardy
z REACT-EU

  9:00aktualizováno  16:14 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jedná se o zvláštní finanční prostředky Evropské unie na boj s pandemickými
krizemi a jejich následky.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

| foto: Centrální urgentní příjem Pardubické nemocnice ve výstavbě

Koronavirová pandemie, která před třemi lety zasáhla svět, nám připomenula, že je nutné se poučit a připravit. Evropská komise už v prosinci 2020 přijala nařízení, díky kterému vznikl program pomoci při oživení pro soudržnost Evropy, označovaný anglickou zkratkou REACT-EU.

Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity členských států pro zotavení z krize a přispívají k zelenému a odolnému oživení ekonomiky. Díky penězům z REACT-EU tak bude Česká republika připravenější čelit novým hrozbám. Z celkem vyčleněných třinácti set miliard korun připadá na Česko třicet miliard. V Pardubickém kraji pomoc Evropské unie směřovala do dvaačtyřiceti projektů za 1,4 miliardy korun.

Téměř tři čtvrtiny pomoci míří do krajských nemocnic

Největší část podpory míří do akciové společnosti kraje Nemocnice Pardubického kraje (NPK). Na devět projektů získala dotaci ve výši více než jedné miliardy korun, což představuje přes tři čtvrtiny všech prostředků určených pro Pardubicko.

Půl miliardy korun je určených na výstavbu pavilonu centrálního urgentního příjmu Pardubické nemocnice, dalších 150 milionů pomohlo vybudovat centrální příjem v Orlickoústecké nemocnici. Pardubická nemocnice průběžně čerpá i další dotace: 105 milionů na vybavení pro onkologické pacienty a 42 milionů na laboratorní vybavení. Další finanční prostředky putují do nemocnic v rámci NPK – Svitavská, Litomyšlská a Chrudimská nemocnice – a určeny jsou na obnovu zdravotnické techniky a laboratorního vybavení.

„Bez dotací by se uskutečnily pouze nezbytně nutné investice. Díky podpoře můžeme pořídit nejmodernější technologie,“ říká Vladimír Klejzar, projektový manažer NPK.

foto: Centrální příjem Orlickoústecké nemocnice

Moderní pojetí akutní péče: jedno kontaktní místo pro pacienty

Z pohledu pacientů je nejzajímavějším projektem vznik centrálních urgentních příjmů. „Pacient, který do nemocnice přichází s akutním problémem, už nebude muset sám odhadovat, na které oddělení se má obrátit. Skončí i zdlouhavé cesty mezi čekárnami a ambulancemi,“ vysvětluje manažer.

Centrální urgentní příjem v Pardubicích je určený pro spádovou oblast zhruba 260 tisíc obyvatel pro základní a specializovanou péči a až dvakrát tolik lidí pro vysoce specializovanou péči. Nový pavilon budí majestátní dojem i díky své velikosti ‒ tvoří ho sedm nadzemních a jedno podzemní podlaží.

Také v Orlickoústecké nemocnici je urgentní příjem novou vstupní branou k akutní péči. Budova má čtyři podlaží, v suterénu je technické zázemí, přízemí patří urgentnímu příjmu a v dalších dvou patrech jsou jednotky ARO a JIP propojené spojovací chodbou s budovou, ve které jsou i operační sály. Ve spádové oblasti zdejší nemocnice žije na dvě stě tisíc obyvatel.

Výstavba pavilonů urgentního příjmu představuje jedny z největších investičních akcí v historii Pardubického kraje. Pavilon v Ústí nad Orlicí už je v provozu, pardubický začne fungovat do konce roku 2023 ve zkušebním provozu.

Nové základny pro záchranku

REACT-EU je i za vznikem tří nových výjezdových základen Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje ‒ ve Vysokém Mýtě, v Seči a v Moravské Třebové.

Finančně si vyžádaly mnohem menší dotace ‒ zhruba dvaadvacet, šestnáct a sedm milionů korun. „Bez možnosti čerpání by kraj musel hledat prostředky, aby vyřešil dlouhé dojezdové vzdálenosti a zajistil odpovídající pracovní podmínky pro posádky,“ potvrzuje význam pomoci Pavel Jakubec z oddělení projektového řízení Krajského úřadu Pardubického kraje. Nové základny tak zkrátily příjezd lékaře pod předepsaných dvacet minut.

foto: Výjezdová základna ZZS v Moravské Třebové

Výše investice se v jednotlivých místech liší podle počtu posádek a potřebných garážových stání, vybavení v základnách je ale stejné. Nové prostory nabízejí lepší zázemí pro posádky i větší prostory pro skladování, zlepšily se hygienické podmínky i možnosti údržby aut. To je zásadní pro zajištění plynulého, funkčního a bezpečného provozu záchranek, zejména při dekontaminaci sanitek, přístrojů i zdravotnického personálu, což je nezbytné po převozech infekčních osob.

Všechny projekty uspoří energii

I když projekty vznikly před současnou energetickou krizí, počítají i s úsporami energií. Pro krajské nemocnice to bylo jedno z hlavních kritérií, budovy základen záchranky jsou mimořádně úsporné, ta v Moravské Třebové dokonce s téměř nulovou spotřebou energie.

REACT-EU v Pardubickém kraji podpořil:

• 42 projektů za 1,4 miliardy Kč z EU

• 5 nemocnic se 43 pracovišti

• laboratorní kapacity ve 3 nemocnicích a krajské hygienické stanici

• 11 sanitních vozidel

• 3 nové výjezdové základny zdravotnické záchranné služby

• 2 zmodernizované objekty policejních složek

• 11 setů nové techniky a věcných prostředků IZS

• 56 zázemí pro sociální služb

Poznámka: Jedná se i o projekty, které jsou v současné době ještě v realizaci. Data k 1. 1. 2023.

Další projekty REACT-EU v regionu

ČISTĚ ELEKTRICKÁ VOZIDLA PRO SOCIÁLNÍ SLUŽBY

DOTACE 9,5 MIL. KČ

Sociální služby města Pardubice díky REACT-EU získaly čtrnáct nových ekologicky šetrných elektrovozidel, která využívají terénní a ambulantní služby organizace. Konkrétně 12 vozidel využívají pro poskytování péče pracoviště pečovatelské služby a dvě vozidla slouží potřebám klientů Denního stacionáře Slunečnice.

foto: Sociální služby města Pardubice

SANITNÍ VOZIDLA PRO ZÁCHRANNOU SLUŽBU

DOTACE 36 MIL. KČ

Podpora umožnila Zdravotnické záchranné službě Pardubického kraje pořídit celkem jedenáct nových sanitních vozidel, a to 8 vozidel pro rychlou zdravotnickou pomoc (RZP) – čtyři sanitní vozy typu B, čtyři typu C a tři vozidla pro zajištění rychlé lékařské pomoci v setkávacím systému rendez-vous (RV).

foto: Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje

SPECIALIZOVANÁ HASIČSKÁ TECHNIKA

DOTACE 752 MIL. KČ A 850 MIL. KČ

Dva projekty Ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky jsou zaměřeny na pořízení specializované hasičské techniky, která bude rozdělena do jednotlivých krajů. Pardubický kraj tak bude moci díky těmto projektům využívat 10 kusů hasičské techniky: šest hasičských stříkaček pro provoz v intravilánu a extravilánu obce, dvě hasičské stříkačky pro provoz v extravilánu obce, automobilový žebřík a automobilovou plošinu v předpokládané částce dotace přibližně 91,6 mil. Kč.

mmr

Co je REACT-EU a IROP

Jde o zkratku pro program pomoci při oživení pro soudržnost a území Evropy (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity pro zotavení z krize. IROP je zkratka pro Integrovaný regionální operační program, který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj. IROP byl v Česku vybrán k rozdělení prostředků REACT-EU.

  • Nejčtenější

Na počtu nezáleží aneb kouzlo snadno kombinovatelného šatníku

Komerční sdělení Šatník vám praská ve švech, ale vy stejně nemáte co na sebe? U jednoho kousku vám vadí barva, u druhého materiál a u...

Když jeden den nestačí: Rožnov pod Radhoštěm

Komerční sdělení Už nemusíte hledat. V srdci Valašska a podhůří Beskyd jsme pro Váš volný čas našli pohodové místo k odpočinku doplněné...

Česká vynalézavost zkrotí váš trávník

Komerční sdělení Jednoduché ohraničení záhonů, stromků, chodníčků i skalek.

Máte úspory, které vám nevydělávají? Zhodnoťte je s VÚB bankou

Komerční sdělení Spoření je nejen důležité, ale také výhodné. Zvláště když máte ideální příležitost lépe zhodnotit své úspory nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mince pro Spojené arabské emiráty se razí v České mincovně v Jablonci

Komerční sdělení Česká mincovna měla tu čest a přivítala vzácného hosta z Dubaje. Ahmed Sultan bin Sulayem, výkonný prezident a CEO...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Nadějná látka na epilepsii

Komerční sdělení Epilepsie trápí v České republice tisíce lidí a jejich rodin. Lékaři hledají látku, která by pacientům mohla zlepšit...

Práce v Ronalu je nejen pro fandy rychlých kol

Komerční sdělení Mnoho kluků i holek odmalička sní o tom, že se jednou budou věnovat autům. Jen některým se to ale podaří.

Co dělat, když chcete stavět, ale cihly jsou extrémně drahé?

Komerční sdělení Ceny stavebních materiálů stále rostou. Když budete mít štěstí, seženete stavební materiál „pouze“ za téměř...

Design a bezpečí. Kryt na bazén nemusí být jen plastová kupole

Komerční sdělení Bazénové zastřešení může být i stylovým doplňkem zahrady a krásně do ní zapadat. Nevěříte? Pak se podívejte na to, jak...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...