Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tak funguje Talent Pool pro absolventy VŠ v Lenzing Biocel Paskov

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nejvíce mě bavila rozmanitost a poznávání nových lidí, popisuje Štěpán Chrapek, manažer údržby, své působení v Talent Pool – trainee programu společnosti Lenzing Biocel Paskov určený pro absolventy technických škol.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Skupina Lenzing je celosvětovým lídrem na poli výroby udržitelných vláken pro tkané i netkané textilie. Své postavení na trhu si Lenzing udržuje také díky promyšlené personální politice a trainee programu pro absolventy vysokých škol, kterému se ve firmě říká Talent Pool. Jak takový Talent Pool vypadá v praxi, popisuje Štěpán Chrapek, manažer údržby, který Talent Pool absolvoval v České republice v závodě Lenzing Biocel Paskov.

Štěpáne, Talent Pool je určen pro absolventy vysokých škol. Jakou školu jsi vystudoval a jakou jsi měl původně představu o své kariéře?

Vystudoval jsem strojní fakultu na VŠB-Technické univerzitě v Ostravě. Konkrétně obor Strojní inženýrství. Jako většina čerstvých absolventů jsem si myslel, že po škole nastoupím do práce, během chvilky se zaškolím, začnu rozdávat úkoly a šéfovat. Byla to ale velice zkreslená představa, na kterou se s odstupem času dívám s úsměvem. I když už nyní opravdu šéfuju, realita byla úplně jiná.

Proč sis vybral právě společnost Lenzing Biocel Paskov?

Původně jsem mířil do Automotive. Už na škole jsem byl součástí trainee programu v jedné automotive firmě, ale moc se mi tam nelíbilo. Nebyly tam moc dobré vztahy na pracovišti. Výsledkem byla vysoká fluktuace. Také jsem asi neměl štěstí na dobrého mentora, takže jsem věděl, že po škole tady pokračovat nebudu. Začal jsem tedy hledat něco jiného. Absolvoval jsem několik pohovorů a nakonec si zvolil Lenzing Biocel Paskov. Dnes jsem za to rád.

Co se ti na Lenzing Biocel Paskov líbilo nejvíce?

To, že je tady spousta různých profesí. Firma je pyšná na svou tradici výroby buničiny. A díky celosvětovému zázemí je velmi stabilní. U pohovoru mě pak zaujal program Talent Pool. Slyšel jsem o něm od spolužáka, ale nedokázal jsem si ho blíže představit. Na pohovoru jsem se dozvěděl, že pokud nastoupím do Talent Pool, že budu mít možnost projít si veškerá pracoviště a poté si vybrat směr, který mi bude nejbližší. Také se mi líbil přijímací proces. Byl veden v příjemné a přátelské atmosféře.

Jak program v Lenzing Biocel Paskov probíhá? Provázel tě programem Talent Pool mentor?

Lenzing si prostřednictvím Talent Poolu připravuje lidi na role manažerů a specialistů, přičemž na začátku není úplně jasné, jakou konkrétní pozici budete zastávat. To ukáže až čas a vaše schopnosti. V mém případě jsem nastupoval do Talent Poolu s vizí uplatnění na poli údržby strojních zařízení, kterých má Lenzing v Paskově spoustu. V den nástupu se mě ujal manažer údržby. Provedl mě po závodě a představil kolegovi, který působí na pozici konstruktéra a specialisty v oblasti točivých strojů. Pod jeho vedením jsem pak strávil necelé 4 roky. Detailně mě protáhl po všech provozech a naučil spoustu věcí v oblasti točivých strojů a konstrukce. Po celou dobu působení v Talent Poolu se mi věnoval také technický ředitel. V hierarchii Lenzing Biocel Paskov je technický ředitel druhou nejvýše postavenou osobou ve firmě. Když se vám věnuje někdo takový, je jasné, že firma s vámi velmi vážně počítá. To bylo velmi povzbudivé a motivující. S technickým ředitelem jsem měl nastavené pravidelné schůzky a dostával od něj úkoly mimo konstrukci. Časem jsem začal vypomáhat na oddělení investic, jako podpora projektových manažerů a byl pod vedením manažera investic. Mentorů bylo v rámci programu Talent pool ještě více a patří jim můj velký vděk.

Zjistil jsi během absolvování programu, která role ti bude více sedět?

V podstatě ano. Po nějakém čase na pozici konstruktéra přišla jakási rutina, která mě až tak úplně nenaplňovala. V tu dobu přišla nabídka na pozici mechanika na úseku energetiky, konkrétně pro provoz odparek a sekundární regenerace. To byla velká výzva. Úsek energetiky je v Lenzing Biocel Paskov klíčový. Vyrábíme si vlastní zelenou energii, kterou používáme při výrobě buničiny. V prvních okamžicích jsem si říkal, že to nezvládnu, ale nakonec jsem nabídku přijal. Byl to krok správným směrem. Po necelých dvou letech na pozici mechanika přišla další nabídka na post manažera celé údržby. Toto jsem opravdu nečekal. Zase jsem nad nabídkou dlouho přemýšlel a nakonec jsem do toho šel. Přece jen taková příležitost by už nemusela přijít.

Jak tě Talent Pool připravil na vedoucí pozici?

V rámci Talent Pool probíhalo testování mého pracovního potenciálu a manažerských schopností. Absolvoval jsem psychodiagnostiku u externí společnosti. Testy byly zaměřené na pozornost, práci pod tlakem, porozumění situaci, zvládání stresu, výkonové motivátory, sebereflexi vlastní osoby a výkonu, emoční zralost, týmové role, schopnost vidět souvislosti a předávat informace nezkresleně. Výsledkem byla individuální zpráva, kde byly shrnuty mé silné a slabé stránky a doporučení, na čem je třeba zapracovat. Poté jsem absolvoval několik školení zaměřených na stress management, asertivní komunikaci, multitasking a osobnostní typologii.

Pomáhá ti to nyní při vedení tvého týmu?

Vše bylo určitě velmi užitečné, ale vedení tak velkého týmu, jaký vedu nyní, má svá specifika, na která asi připravit úplně nejde. Řadu věcí se ještě učím za pochodu. Stále přicházejí nové situace, se kterými jsem se v minulosti nesetkal a musím je vyřešit. Mám však maximální podporu ze strany nadřízeného a pravidelně spolupracuji i s externím koučem, který mi pomáhá správně zvládat roli vedoucího.

Co tě nejvíce v Talent poolu bavilo a co byla největší výzva?

Určitě ta rozmanitost, poznávání nových lidí napříč obory, včetně těch z externích firem, kteří jsou nedílnou součástí Lenzing Biocel Paskov. Největší výzva byl pak vždy přechod na novou pozici, tzn. konstruktér -> mechanik -> manažer údržby.

Co bys poradil mladým lidem na startu kariery?

Nemějte přehnané představy ani očekávání. Programy jako Talent Pool jsou skvělé. Vyzkoušet si projít celým pracovním procesem od samého začátku je k nezaplacení. Pomůže vám to mnohem lépe pochopit fungování firmy a všechny její souvislosti. Dále se nebojte výzev. Když něčemu nerozumíte, tak se zeptejte. Buďte proaktivní. Ono je to vše sice takové klišé, ale prostě je to tak. V Lenzing Biocel Paskov nyní probíhá generační obměna. Naši zkušení matadoři odcházejí do důchodu a nastupuje nová generace. Největší vlna odchodů teprve přijde, takže pokud máte chuť se k nám přidat, určitě to udělejte. Příležitostí k uplatnění pro vás bude celá řada.

  • Nejčtenější

Zaměstnavatelem roku se pro Zlínský kraj stal Continental Barum

8. července 2024

Komerční sdělení Letošním Zaměstnavatelem regionu ve Zlínském kraji se stává otrokovický Continental Barum. Honosit...

Radio Čas odhalilo hlavní hvězdu Megakoncertu

7. července 2024

Komerční sdělení Se zveřejněním hlavní hvězdy letošního Megakoncertu Radia Čas s Cestovní kanceláří Blue Style...

Máte energie pod kontrolou? Spotřebu plynu nahlásíte na pár kliknutí

10. července 2024

Komerční sdělení Mezi Čechy roste zájem o samoodečty plynoměrů. Díky nim mají dokonalý přehled o množství plynu,...

Příběh pacientky Markéty: Jsou matky s migrénou v pasti?

8. července 2024

Komerční sdělení Migréna se mnou „vyrůstá“ už od puberty, přestože si mě vybrala už o hodně dříve – když zjistila,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé nechtějí opustit zažité investiční nástroje. Co vše DIP umožní?

11. července 2024

Komerční sdělení Petr Krajcigr, ředitel pobočky Financehb.cz s.r.o., promluvil o problematice spjaté s Dlouhodobým...

Oves jako klíč pro zdraví a vitalitu: Objevte jeho opomíjené kouzlo

13. července 2024

Komerční sdělení Milovaný všemi fitness trenéry i výživovými poradci, to je oves. Je hned několik důvodů, proč byste...

Objevte svět plný vzrušujících zážitků

12. července 2024

Komerční sdělení Život je plný možností, které nám nabízí nečekané zážitky – od projížďky v ikonickém americkém...

Samsung v Paříži odhalil novou řadu Galaxy Z a Watch

12. července 2024

Komerční sdělení Představené novinky nabízejí nové AI funkce k maximální produktivitě.

Lékař: Stále je dobré mít nasmlouvaného „závodního“ doktora

12. července 2024

Komerční sdělení „Zvláště pro případ vstupních a periodických prohlídek,“ říká MUDr. Marek Zeman, MBA, primář...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...