Doporučujeme

| foto: Nové CT v Nemocnici AGEL Jeseník

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Olomoucký kraj získal téměř 1,6 miliardy z REACT-EU

Jedná se o zvláštní finanční prostředky Evropské unie na boj s pandemickými
krizemi a jejich následky.

Koronavirová pandemie, která před třemi lety zasáhla svět, nám připomenula, že je nutné se poučit a připravit. Evropská komise už v prosinci 2020 přijala nařízení, díky kterému vznikl program pomoci při oživení pro soudržnost Evropy, označovaný anglickou zkratkou REACT-EU.

Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity členských států pro zotavení z krize a přispívají k zelenému a odolnému oživení ekonomiky. Díky penězům z REACT-EU tak bude Česká republika připravenější čelit novým hrozbám. Z celkem vyčleněných třinácti set miliard korun připadá na Česko třicet miliard. V Olomouckém kraji pomoc evropských fondů směřovala do dvaačtyřiceti projektů za téměř 1,6 miliardy korun.

Nejvíce pomoci dostaly nemocnice

Okolo 1,3 miliardy korun poputuje z REACT-EU do pěti nemocnic v Olomouckém kraji. Jedním z největších příjemců je společnost AGEL Středomoravská nemocniční, která na své projekty získala z REACT-EU celkovou dotaci ve výši 382,2 milionů korun pro nemocnice v Prostějově, Přerově a Šternberku.

„Pandemie covid-19 prověřila schopnosti zdravotnických zařízení čelit náporu pacientů a zejména v oblasti intenzivní péče a laboratoří bylo nezbytné posílit přístrojové vybavení,“ říká Jiří Ševčík, předseda představenstva AGEL Středomoravské nemocniční. REACT-EU podle něho umožnil zásadním způsobem dovybavit nemocnice a zvýšit jejich připravenost na případné další vlny pandemie ‒ přičemž nepřímo pomohl i dalším oddělením, na která zbylo více peněz z jiných zdrojů financování.

foto: Nové CT v Nemocnici Agel Prostějov

Prostějov získal unikátní „cétéčko“

Většinu financí nemocnice použily na obměnu přístrojového vybavení pro intenzivní péči a laboratoře. Díky tomu například v Nemocnici AGEL Prostějov pacientům slouží nový unikátní přístroj nejvyšší třídy pro výpočetní tomografii (CT) Aquilion One Genesis Edition, vybavený systémem iterativní rekonstrukce, který umožňuje maximálně snížit dávku záření. Nový tomograf je vhodný i pro vyšetřování dětí a pacientů s těžkou nadváhou.

Jeseník byl třetí v republice

Podobně jako „středomoravské“ nemocnice, i Nemocnice AGEL Jeseník získala dvaačtyřicetimilionovou dotaci na obměnu přístrojového vybavení. „Loni jsme nahradili dosluhující CT zařízení novým moderním, které technologicky odpovídá současným trendům. Zařízení bylo instalováno jako teprve třetí svého druhu v České republice,“ vyzdvihuje zásadní přínos REACT-EU předsedkyně představenstva Nemocnice AGEL Jeseník Jana Chrastinová.

Do konce roku jesenická nemocnice z programu pořídí dalších třináct přístrojů, například anesteziologický přístroj s možností automatického vedení záznamu, vymění digitální rentgenový přístroj s C ramenem a vybaví pracoviště moderním komunikačním systémem sestra-pacient.

Nové základny pro záchranáře

Už půl roku slouží nová výjezdová základna záchranářům v Uničově, kterou díky více než patnáctimilionové dotaci z REACT-EU mohla postavit Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje (ZZS OK). Staré prostory byly malé, stísněné, nevyhovující současným standardům, sanitní vozy parkovaly venku na ulici. „Nové prostory jsou světlé, vzdušné, základna je vybavená novým nábytkem a elektrospotřebiči. Záchranáři jsou spokojení, v nepřetržitém režimu čtyřiadvaceti hodin a sedmi dnů v týdnu odtud vyjíždí výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci,“ vyzdvihuje Pavel Šiška z odboru investic Olomouckého kraje.

Do konce roku má být ukončena i výstavba další základny v Zábřehu, kde kromě výjezdovky bude sídlit i posádka s lékařem a zdravotnickým záchranářem v režimu rendez-vous.

„Vybudovat nové moderní zázemí z programu REACT-EU znamenalo významně ulevit krajskému rozpočtu. Díky poskytnuté dotaci může Olomoucký kraj vynaložit prostředky ze svého rozpočtu na výstavbu nových základen i v dalších městech a obcích,“ dodává Pavel Šiška.

foto: Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

REACT-EU umožnil obměnit třetinu sanitek

Čtrnáct nových sanitních vozidel mohla pořídit ZZS OK díky podpoře více než 42 milionů korun. Pět vozidel dostali záchranáři loni v březnu, zbývajících devět v září ‒ podařilo se tak obměnit 27 % vozového parku olomoucké záchranky.

„Nová sanitní vozidla jsou vždy bezpečnější, modernější a zajišťují vyšší komfort a bezpečnost jak pro posádku, tak pro přepravované pacienty,“ připomíná Olga Císařová z odboru strategického rozvoje kraje.

REACT-EU v Olomouckém kraji podpořil:

• 42 projektů za téměř 1,6 miliardy Kč z EU

• 7 nemocnic se 75 pracovišti

• 170 nově vytvořených lůžek pro pacienty s covid-19 nebo zdravotně ohrožené pacienty

• laboratorní kapacity ve 3 nemocnicích a krajské hygienické stanici

• 14 sanitních vozidel

• 2 zmodernizované objekty sloužící zdravotnické záchranné službě

• 14 setů nové techniky a věcných prostředků IZS

• 64 zázemí pro sociální služby

Poznámka: Jedná se i o projekty, které jsou v současné době ještě v realizaci. Data k 1. 1. 2023.

Další projekty REACT-EU v regionu

AUTO PRO SOCIÁLNÍ SLUŽBY JESENÍK

DOTACE 1,4 MIL. KČ

Díky REACT-EU rozšíří Centrum sociálních služeb Jeseník svůj vozový park o jedno nové vozidlo s hybridním pohonem, které umožní přepravu klientů na vozíku. Zlepší to kvalitu života seniorů, osob se zdravotním postižením, osob sociálně vyloučených či ohrožených sociálním vyloučením, kteří budou moci lépe využívat sociální služby, např. návštěvy denního stacionáře.

foto: Centrum sociálních služeb Jeseník

AUTA PRO CHARITU OLOMOUC

DOTACE 3,5 MIL. KČ

Projekt Charity Olomouc řeší obnovu a rozšíření vozového parku o 4 nová osobní vozidla s hybridním pohonem, která slouží zejména k poskytování terénních a ambulantních sociálních služeb nejen v Olomouci, ale i v okolních obcích a transportu klientů pobytových služeb. Klienti Charity Olomouc budou mít zajištěnou bezpečnou dopravu a zvýší se možnost podpory setrvání co nejdelší možné doby ve svém přirozeném prostředí.

foto: Charita Olomouc

SPECIALIZOVANÁ HASIČSKÁ TECHNIKA

DOTACE 752 MIL. KČ A 850 MIL. KČ

Dva projekty ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky, jsou zaměřeny na pořízení specializované hasičské techniky, která bude rozdělena do jednotlivých krajů. Olomoucký kraj tak bude moci díky těmto projektům využívat 10 kusů hasičské techniky: 5 hasičských stříkaček pro provoz v intravilánu a extravilánu obce, z toho je jedna stříkačka navíc vybavená vysokotlakým řezacím a hasicím zařízením, další 3 stříkačky pro provoz v extravilánu, automobilový žebřík a automobilovou plošinu, v předpokládané částce dotace okolo 95 mil. Kč.

mmr

Co je REACT-EU a IROP

Jde o zkratku pro program pomoci při oživení pro soudržnost a území Evropy (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity pro zotavení z krize. IROP je zkratka pro Integrovaný regionální operační program, který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj. IROP byl v Česku vybrán k rozdělení prostředků REACT-EU.