V polovině září se v Liberci uskuteční dvě klíčové akce letošního roku, které zmiňovaný trend podporují.
První z nich je Validation Camp z dílny akcelerátoru Start it @ČSOB. Zaměřuje se na studenty a mladé podnikatele, kterým umožňuje ověřit si jejich nápady, zda mají šanci na trhu uspět. „Cílem programu je přispět k lepší edukaci v oblasti podnikavosti, zvýšit úspěšnost studentských projektů a tím i množství kvalitních inovací pro budoucí Česko,“ říká Zuzana Paulovics z ČSOB. Účast na Validation Campu je zdarma a studenti mohou navíc od ČSOB získat až 20 000 Kč na validaci koupěschopné poptávky.
Na Validation Camp přirozeně navazuje program VÝKOP vyvinutý libereckým inkubátorem Lipo.ink. Ten je již určen osobám, které mají zkušenost ze zaměstnání nebo podnikají. „Ve VÝKOPU dostanou možnost konzultovat nové příležitosti s odborníky a na konci získat pro svůj projekt počáteční investici od 300 tisíc Kč,“ doplňuje Philipp Roden, zakladatel a ředitel společnosti Lipo.ink. Zájemci se do VÝKOPu mohou hlásit do 7. září.
Klíčovou součástí obou programů je konzultace s mentory, kteří mají mnohaleté zkušenosti s podnikáním. Jednou z nich je Liliana Unachukwu z Pipette & Chart: „Začínající podnikatel musí vyjít z komfortní zóny, o svém nápadu začít přemýšlet obchodně. Vyžaduje to odhodlání, odvahu, silnou vizi něco změnit a zlepšit. V dnešní době je jejich start mnohem pohodlnější než třeba před deseti lety, existují dobré i špatné příklady, funguje zde lepší ekosystém, na trhu je řada inkubačních programů, mentoringu, grantů, investorů.“
Roman Klement ze SalesUP zase pomáhá s chybami v počáteční fázi rozjezdu start-upu: „Musí vědět, co prodávají, kdo je jejich potenciální zákazník a jakou potřebu to vyřeší, za co jim zaplatí. Často zástupce firmy neumí představit svůj produkt jednoduše a srozumitelně, krátce jej popsat. S tím umíme pomoci.“
Na konci programu VÝKOP totiž účastníci předstoupí před investorský panel, kde budou moci získat pro svůj projekt počáteční investici. „Čekám, že půjde o lidi, kteří mají zájem něco dělat, budou i talentovaní, jsou aktivní, mají odvahu do toho šlápnout. V rámci naší skupiny umíme pracovat s talenty, budeme rádi, když nějaký projekt podpoříme,“ říká Jiří Procházka, předseda představenstva ABET Holding. „Nebojíme se toho, že projekt bude mít lokální fungování, naopak v regionech vidíme velký potenciál. Klíčové kritérium pro nás není obor, ale jestli projekt dává smysl a má návratnost, jde i o určité osobní naladění se zakladateli,“ doplňuje Michal Tesař z Newton University Angel Fund.
Petr Skrla, spoluzakladatel české asociace Business Angelů, upozorňuje, že jen jeden z deseti startupů je úspěšný, další tři alespoň částečně. O to důležitější je podle odborníků jakýkoli program, který dokáže v rané fázi podnikatelům pomoci a eliminuje případné chyby. V Liberci mají v září studenti i zaměstnanci jedinečnou příležitost získat cenné zkušenosti a konzultovat vlastní nápady s těmi nejlepšími odborníky.