Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mahler 2023 se vydává po vídeňských stopách

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Hudební přehlídka letos nabízí nejen tvorbu z okruhu mahlerovského odkazu. Pozve i k poznání jiných vynikajících skladatelů s vazbou na Vysočinu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Lina Tur Bonet Španělská houslistka a violistka se zabývá převážně barokní hudbou, na festivalu předvede své podání skladeb významného skladatele Pavla Vranického, rodáka z Nové Říše na Jihlavsku. | foto: Klaus Feichtenberg

Mottem letošního už dvacátého druhého ročníku festivalu Hudba tisíců Mahler Jihlava 2023 jsou „Vídeňské stopy“.

Každý ročník festivalu Hudba tisíců Mahler Jihlava se snaží ve svém programu připomenout poselství tvorby a odkazu Gustava Mahlera (1860–1911), rodáka z Kaliště u Humpolce a slavného obyvatele města Jihlava.

Mahler v Jihlavě strávil patnáct možná nejdůležitějších a pro jeho osobnost klíčových let života. „Uvádíme nejen jeho tvorbu – symfonie a písně, ale i tvorbu jeho současníků a tvorbu autorů, kteří nějakým způsobem na jeho estetiku a filozofii navazovali. A samozřejmě se na programu objevují i autoři, z kterých Mahlerova hudební tvorba vycházela, které obdivoval a často dirigoval,“ řekl muzikolog a ředitel festivalu Jiří Štilec.

Rakušané z Čech a Moravy

Vedle hlavní „mahlerovské“ linie festivalu se pořadatelé snaží i o další důležitou dramaturgickou osu. Tou jsou autoři osmnáctého století narození v Čechách a na Moravě a často i na území dnešního Kraje Vysočina a působící ve Vídni. Těmi slavnými jmény jsou například Pavel Vranický, rodák z Nové Říše na Jihlavsku, a František Kramář (Franz Krommer), který se narodil v Kamenici u Jihlavy. „Vazba programu festivalu a interpretů na rakouskou hudební kulturu a speciálně na hudební metropoli Vídeň bude i letos, tak jako v minulých ročnících festivalu, velmi silná,“ pověděl Štilec.

Na úvodním zahajovacím koncertu, kde 18. května od 18 hodin v chrámu Povýšení sv. Kříže v Jihlavě zazní slavné Mahlerovo Adagietto ze Symfonie č. 5 a písňový cyklus Rückert Lieder, posluchači vyslechnou i písňový cyklus Mahlerova blízkého přítele Josefa Bohuslava Foerstra Milostné písně v orchestrální verzi. „Tato verze byla připravena teprve před několika roky a dlouho ležela jen v archivu v rukopisné podobě. Tyto písně vznikly na texty bengálského básníka Rabíndranátha Thákura a dirigovat je bude rodák z Kalkaty, kde se Thákur narodil, Debashish Chaudhuri,“ vysvětlil Štilec.

Velkou událostí bude koncert Wiener Concert-Verein orchestru. Tento koncert uvede Mahlerovu úpravu smyčcového kvartetu Franze Schuberta Smrt a dívka, skladbu Mahlerova předčasně zemřelého současníka Hanse Rotta (1858–1884) a koncert Sylvie Bodorové pro kytaru, kontrabas a smyčce Bruromano. Vystoupí vynikající sólisté – kytaristka Miriam Rodriguez Brüllová a kontrabasista Roman Patkoló. Koncert zazní nejen v Jihlavě, ale i ve Vídni v proslulém sále Musikverein.

Festival připomene koncertem Českého filharmonického sboru Brno i velké životní jubileum šéfsbormistra a zakladatele sboru Petra Fialy. Zazní zde mimo jiné i sborové kompozice Mahlerova učitele Antona Brucknera. „Velkou hvězdou světového formátu bude houslistka Lina Tur Bonet ze Španělska. V jejím strhujícím a temperamentním podání zazní obnovená světová premiéra Koncertu pro housle a orchestr C dur Pavla Vranického,“ upřesnil ředitel festivalu Štilec.

S ní bude vystupovat rezidenční orchestr festivalu Wranitzky Kapelle pod řízením Marka Štilce.

Podzimní dozvuky

Festival má i podzimní prolog, kde zazní dvě rozsáhlá díla osmnáctého století. Těmi jsou Haydnovo oratorium Stvoření a části oratoria Ester od Carla Ditterse von Dittersdorfa, opět v obnovené světové premiéře autora, který se sice narodil ve Vídni, ale zemřel na území dnešní České republiky a je zde i pochován. Dittersdorf zemřel v Lipovce, která je částí dnešní Deštné na Jindřichohradecku. „Na provedení oratoria Ester se budou kromě sólistů – vítězů Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, orchestru Wranitzky Kapelle a Českého chlapeckého sboru Boni pueri podílet i dva sbory z Rakouska z Weidhofenu a tento koncert opět zazní v Rakousku na festivalu Allegro vivo,“ podotkl Štilec.

Orchestr Academia Allegro vivo z Rakouska bude svým vystoupením na podzim festival Hudba tisíců uzavírat. Na programu budou díla J. S. Bacha, jehož partitury byly stále na klavíru Gustava Mahlera, a dílo Antona Brucknera.

Na co se nejvíce z letošního festivalu těší jeho ředitel a zakladatel? „Bude to znít jako fráze, ale těším se na každý koncert počínaje prvním koncertem 14. května v 15 hodin v City Parku v Jihlavě ke Dni matek, kde vystoupí soubor Cantarina clarinete, přes koncert v Parku Gustava Mahlera, koncert pro studenty až po ten závěrečný na podzim,“ řekl Štilec.

Letošní ročník festivalu má ve srovnání s předchozími větší počet zahraničních sólistů a souborů. „I to je trend, který bychom chtěli, tak jako vazbu na Rakousko a jeho hudební kulturu, posilovat. Rádi bychom v dalších ročnících uspořádali koncert jak v Kamenici u Jihlavy, tedy rodišti Františka Kramáře, tak v Kamenici nad Lipou, kde se narodil Vítězslav Novák,“ dodal Štilec.

Muzikolog míní, že k osobě Gustava Mahlera už se v bádání nové poznatky neobjeví. „Tady česká i světová muzikologie udělaly velký kus práce a základní výzkum i řada specializovaných studií Mahlerovo dílo i osobnost pokrývají dostatečně.“

Program akcí Mahler Jihlava2023

  • 18. května 18:00 Kostel Povýšení sv. Kříže, Jihlava: Slavnostní zahajovací koncert
  • 22. května 19:00 radnice, Jihlava: Fly me too the Moon, American University Chamber Singers
  • 24. května 18:00 Gotická síň radnice, Jihlava: Bruromano Wiener Konzertverein Orchester
  • 1. června 18:00 Kostel sv. Jakuba Většího, Jihlava: Petr Fiala slaví 80!, Český filharmonický sbor Brno
  • 5. června 19:00 Kostel sv. Petra a Pavla, Nová Říše: Obnovená světová premiéra houslového koncertu rodáka z Nové Říše, Lina Tur Bonet a Wranitzky Kapelle
  • 9. června 18:00 Kostel sv. Ignáce z Loyoly, Jihlava: Varhanní koncert, Petr Sobotka
  • 15. června 18:00 ZUŠ Jihlava: Klavírní recitál, křídlo Steinway, Florian Koltun a Xin Wang
  • 19. června 18:00 ZUŠ Jihlava: Mozart - Dobré ráno, milá ženuško!
  • 29. června 18:00 Kostel Povýšení sv. Kříže, Jihlava: Prague Summer Nights Festival Orchestra

Weihs Jihlava zaznívá v mnoha skladatelových dílech

Mira Weihs, ředitelka orchestru Wiener Concert-Verein, si dovede dobře představit, jak mohla Jihlava a její okolí působit na citlivou dětskou duši skladatele Gustava Mahlera. „V době, kdy už Mahler dospíval, nabízela tehdejší Jihlava zřejmě tu „pravou“ směs stimulace a klidu, kterou tak mladý tvůrčí duch nutně potřeboval. Mahler pokračoval ve vyhledávání klidných míst, často v blízkosti velkých vodních ploch (Attersee, Wörthersee) pro tvůrčí proces i později. Nejrůznější hudební dojmy z Jihlavy od lidové, církevní a umělecké hudby, které Gustava provázely až do jeho 15 let, zaznívají v mnoha jeho dílech,“ říká Weihs.

Jaký máte vztah k českému prostředí a České republice?

Tato otázka mi přišla na můj mobil v okamžiku, když sedím v jedné z vídeňských kaváren, mám před sebou šálek kávy a na talířku palačinku s marmeládou. A k tomu tady hraje hudba Bedřicha Smetany, část jeho kvartetu Z mého života – tolik jen krátká ukázka toho, jak vypadají vztahy Česka a Rakouska v běžném dni ve Vídni. Osobně je tento vztah spojen s pocity, které mne zavádějí do raného dětství. Asi není překvapením, že rodina mé prababičky – jak je ve Vídni obvyklé – pochází z Čech. Bohužel mě tento tajemně znějící jazyk nikdo nenaučil. Jako „pravému vídeňskému dítěti“ mi nebylo dovoleno mluvit ani chorvatsky – moje vídeňská matka se s mým otcem seznámila a zamilovala se do něj na dovolené na jednom chorvatském ostrově. Moji rodiče se příliš obávali, že bych působila jako „Tschuschenkind“, což je tak trochu hanlivé označení obyvatel jihovýchodní Evropy.

Co pro vás osobně a pro Vídeň Gustav Mahler znamená?

Živelnost spojenou s bezvýhradnou vážností a hloubkou v české hudbě najdeme dodnes. Náš orchestr cítí spřízněnost se stále rozšířeným darem Čechů vnímat a předávat hudbu jako nezbytnou součást života, ať už aktivním poslechem, vlastním muzicírováním nebo tvorbou hudby. Existuje emocionální úroveň, která je intenzivně prožívána a lze ji bez váhání vyjádřit. Prožíváme to jako „návrat domů“ v neporušené, zdravé hudební krajině, která nachází reflexi v našich srdcích a již můžeme hudebně předávat dál! Gustav Mahler tvoří důležité rozhraní emocionálně, prostřednictvím své biografie a práce. Jeho přímočarost v emocích uchvacuje lidi všech věkových kategorií, dotýká se hluboce a přímo. Cítíme i skok, na který si Mahlerova hudba troufá ve svém odvážném vývoji. Sbližuje světy a aniž by opustila hudební tradici, obrovsky otevírá horizont Jihlavy a Vídně.

Co byste řekla k programu, který „přivážíte“ do Jihlavy?

Wiener Concert-Verein vytváří v Musikvereinu dramaturgicky jasnou vazbu na Vídeň. Jak je ve Vídni obvyklé, hudebníci orchestru pocházejí ze široké škály národů, hudebnímu řemeslu a stylu se učí od učitelů, kteří tento jedinečný zvuk pěstují a spojují se v orchestru, aby vytvořili zvláštní vídeňský zvuk, jaký na světě má jen velmi málo hudebníků a těles. Kariéry skladatelů v programu mají jasné odkazy na Vídeň a přesahy do České republiky. Abychom v této souvislosti rozšířili a prohloubili naše vztahy s Českou republikou, uvedeme ve Wiener Musikverein rakouskou premiéru díla „Bruromano“ české skladatelky Sylvie Bodorové z roku 2019. Její dramatická, strhující hudba vypovídá o bohatství zkušeností svého tvůrce a dává nadějnou vyhlídku na společný svět.

Highlights festivalu

Co by vás mělo zajímat

● Wiener Concert-Verein Orchestr, který stejný koncert odehraje také v nejprestižnějším koncertním domu Musikverein Vídeň

● Lina Tur Bonet, světová houslistka, interpretující dílo P. Vranického v obnovené světové premiéře

● Český filharmonický sbor s jubilujícím osmdesátníkem Petrem Fialou

● varhanní recital Petra Sobotky

● klavírní recital dua Florian Koltun a Xin Wang na novém křídle Steinway a Sons v ZUŠ Jihlava

  • Nejčtenější

Když stres ochromuje naše zdraví, pomoci může magnézium

25. dubna 2024

Komerční sdělení Magnézium je minerál, který je mimořádně důležitý pro správné fungování našeho organismu v různých...

Tisíce úspěšných Čechů znají tajemství spoření bez háčků a hvězdiček

29. dubna 2024

Komerční sdělení Objevili efektivní způsob, jak mít své úspory kdykoli k dispozici, bezpečně je zhodnocovat každý...

Zaostřeno na Karvinsko. Z čeho bude v budoucnosti těžit?

25. dubna 2024

Komerční sdělení Území pohornického Karvinska se po ukončení těžby uhlí připravuje na nové projekty. A nebude jich...

Sjednáním pojištění práce poradce nekončí, ale teprve začíná

24. dubna 2024

Komerční sdělení Kvalitní pojišťovací poradci se svými klienty mnohdy vytvářejí partnerství na celý život. Jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když peníze ztrácejí hodnotu

26. dubna 2024

Komerční sdělení Článků o vysoké inflaci bylo možné číst v uplynulých 2 letech poměrně mnoho. Pravdou je, že inflaci...

Chorvatsko – dovolená na míru

30. dubna 2024

Komerční sdělení Na téma „proč Češi milují Chorvatsko“ by se daly psát diplomové práce. Plné vzpomínek na prosluněné...

Jak z běžného týdne udělat týden netradiční

30. dubna 2024

Komerční sdělení Čeká vás další běžný týden a vy nevíte, jak jej ozvláštnit? Naučíme vás, jak perfektně prezentovat...

Dokonalý požitek pro všechny smysly v srdci Karlových varů!

30. dubna 2024

Komerční sdělení Zažít opravdové jaro v krásném centru Karlových varů je dokonalé když využijete služeb...

Jak zavěsit WC?

30. dubna 2024

Komerční sdělení Pryč je doba nevzhledných kombinovaných záchodů, z jejichž nádržek a připojovacích hadiček se tak...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...