Doporučujeme

Jak se recykluje mobilní telefon, se děti dozvědí v Enviropolu

Jak se recykluje mobilní telefon, se děti dozvědí v Enviropolu | foto: ENVIROPOL s.r.o.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak se recykluje mobilní telefon, se děti dozvědí v Enviropolu

Elektronické hračky, kuchyňský robot, mixéry, fén, tiskárny i tablety. V každé domácnosti je spousta drobného elektronického zařízení, které jednoho dne vyměníme za nové a modernější. Jenže co s těmi starými? Díky recyklaci se mohou jednotlivé komponenty vrátit zpět do koloběhu. To ale není vše.

Nejde pouze o znovu získání materiálů, ale také o odstraňování zdraví škodlivých látek, které v elektrospotřebičích jsou. Moderní recyklace elektroodpadu v jihlavském závodu Enviropol dokáže materiálově využít až 95 % hmotnosti. Denně tu zpracují až 150 tun elektroodpadu. Přímo do provozu umožňují nahlédnout také dětem ze základních škol. Měsíčně Enviropol uspořádá až 30 exkurzí.

Jak se recykluje mobilní telefon, se děti dozvědí v Enviropolu

ŠKOLY MAJÍ O EXKURZE ZÁJEM

Vidět celý proces recyklace na vlastní oči je mnohem účinnější než pouze poslouchat výklad. To je základ pojetí environmentální a ekologické výchovy v jihlavském Enviropolu. Podle vedoucí exkurzí Dany Křížkové si právě u nich děti uvědomí, co vše se děje s nepotřebnými hračkami, telefony nebo fény. „Recyklace elektroodpadu tak není zcela přesné pojmenování. Spotřebiče se nejprve musí rozložit na jednotlivé komponenty a odstranit baterie. Pro tyto potřeby se používá unikátní technologie tzv. smasheru, který připomíná velký buben pračky a slouží právě k uvolnění jednotlivých částí elektroodpadu. Teprve poté se tyto části dostanou na drticí linku,“ vysvětluje na exkurzích. Školy se mohou hlásit prostřednictvím školního recyklačního programu Recyklohraní. Délka programu je uzpůsobena věku dětí a trvá zpravidla necelou hodinu.

Jak se recykluje mobilní telefon, se děti dozvědí v Enviropolu

ELEKTROODPAD RYCHLE ROSTE

Podle odhadů od roku 1993 vzniklo v České republice 3,5 miliardy kilogramů elektroodpadu. Na výrobu moderní elektroniky je potřeba více než 60 druhů materiálů. Ty je třeba nejprve vytěžit, poté zpracovat, z jednotlivých materiálů vyrobit komponenty a ty smontovat. Každým rokem se na celém světě prodají téměř 2 miliardy mobilních telefonů a několik stovek milionů televizorů, počítačů, monitorů a dalších elektrospotřebičů. Asi nikoho nepřekvapí, že elektroodpad patří v současné době k nejrychleji rostoucímu druhu odpadu ve světě. Abychom byli schopni zajistit trvalou udržitelnost, je třeba vysloužilé výrobky třídit a následně recyklovat.

https://www.enviropol.cz/cs