Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé letos objeví nový typ PC

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
TH Cheng, regionální ředitel společnosti ASUS pro východní Evropu, vysvětluje revoluci v oblasti notebooků a softwaru využívajících AI, která v roce 2024 změní zvyky zákazníků v oblasti PC.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Lidé letos objeví nový typ PC | foto: ASUS COMPUTER Czech Republic s.r.o

Technologický průmysl zažívá v poslední době boom díky umělé inteligenci. Vše od softwaru po hardware se točí kolem umělé inteligence. Můžete vysvětlit, proč se to děje právě teď?

Všechny významné změny v technologickém průmyslu, kterých jsem byl během své kariéry svědkem, se odehrály přesně v ten správný okamžik a mohla za to ta správná technologie. Dovolte mi, abych to ukázal na příkladu: uvedení platformy Intel Centrino v roce 2003. Ačkoli samotný název nemusí u koncových uživatelů příliš rezonovat, znamenal historickou změnu v oblasti osobních počítačů, protože představil integrovanou Wi-Fi!

ASUS S1N byl prvním notebookem Intel Centrino na světě, který si mohli zákazníci koupit. Tento posun byl jedním z okamžiků „před a po“. V dnešní době je už nemožné najít notebook bez Wi-Fi. Podobná změna nastala o několik let později, když byl představen segment ultrabooků. Díky tomuto posunu dnes máme ultrapřenosné notebooky s hmotností jen o málo vyšší než 1 kg, které vydrží na jedno nabití pracovat 10 až 15 hodin.

A teď přišla éra umělé inteligence. Byli jsme svědky vzniku rozsáhlých jazykových modelů od softwarových inovátorů, jako je OpenAI, a tento trend nyní proniká i do osobních počítačů.

Proč se zaměřit na notebooky? Protože se jedná o celosvětově nejoblíbenější typ počítače. Nastal ideální čas pro další změnu a vytvoření chytřejších, rychlejších a bezpečnějších zařízení.

Podle mého názoru by se mohlo jednat o největší revoluci v oblasti PC za posledních několik desítek let.

Říkáte tomu revoluce, ale co to konkrétně znamená pro koncového uživatele?

V současné době většina AI služeb funguje v cloudu. Uživatelé mohou k těmto službám přistupovat z jakéhokoli počítače, ale je tu několik dlouhodobých problémů:

1. Ochrana osobních údajů zákazníků: Požadavky odesílané na servery třetích stran musejí být zpracovávány bezpečně.

2. Doba odezvy: Doba nutná k vyřízení požadavků se může prodloužit v důsledku poptávky uživatelů po konkrétních službách nebo softwaru.

3. Náklady: Investice do cloud computingu v poslední době prudce vzrostly a předpokládá se, že během příštích tří let dosáhnou 400 miliard dolarů. V důsledku toho se očekává, že se zvýší i náklady na předplatné služeb.

Notebooky používají miliony lidí na celém světě a zůstávají nejoblíbenějším typem osobního počítače. Pokud by část AI výpočtů mohla být prováděna lokálně, výrazně by to zlepšilo funkčnost AI, zlepšilo soukromí dat a zkrátilo dobu odezvy.

Mluvíte o jednotce NPU (Neural processing unit)?

Ano, NPU (Neural Processing Unit) je nová klíčová součást počítačů, podobná procesoru nebo grafické kartě. NPU je zodpovědná za všechny výpočty související s AI, což je to, co jsem měl na mysli, když jsem mluvil o „části AI výpočtů prováděných lokálně“.

Integrace funkce Copilot od Microsoftu do systému Windows přináší řadu dalších výhod. Nemusíme se spoléhat pouze na NPU. Očekává se, že tento trend bude nadále sílit.

Vezměme si například aplikace pro online schůzky, kde si mohou uživatelé aktivovat rozostřené pozadí. Tato funkce pracující v reálném čase značně zatěžuje procesor, protože procesor dohlíží na různé další procesy běžící v operačním systému.

Tím, že úlohy související s rozostřeným pozadím přeneseme na NPU, toho dosáhneme při třikrát nižší spotřebě energie. Koncoví uživatelé tak získají další 2-3 hodiny výdrže baterie, což je výhoda, která byla dříve nedosažitelná. Ať už se často účastníte schůzek nebo pracujete na cestách, znamená tato delší výdrž baterie značnou výhodu.

Představte si, že nemůžete najít konkrétní prezentaci nebo fotografii ve složce, kterou jste si prohlíželi minulý týden. V režimu Recall ve Windows 11 vám asistent využívající AI umožní procházet zpětně počítač a najít chybějící část obsahu. Je to opravdu zásadní, zejména s ohledem na to, jak často se lidé s tímto problémem setkávají.

Je nějaký časový horizont, kdy lidé začnou měnit své současné notebooky, když se dozvědí o AI noteboocích?

První Copilot+ PC se na světovém trhu objeví v červnu, přičemž v průběhu roku 2024 bude k dispozici stále více softwaru využívajícího AI. ASUS představí 18. června svůj revoluční Copilot+ PC, Vivobook S15 (S5507).

Předpokládáme přechodné období, ve kterém očekáváme zejména zájem tzv. early adopters a tvůrců obsahu. Tyto skupiny jsou díky své efektivitě připraveny rychle reagovat, což přímo přispívá k jejich růstu.

Očekává se, že čím více bude k dispozici softwaru využívajícího AI, tím rychleji trh poroste. Odborné prognózy naznačují, že během příštích dvou let by se mohlo prodat několik desítek milionů kusů.

Můžete nám říci více o strategii společnosti ASUS?

Stanovili jsme si jasný cíl: být jednička na trhu Copilot+ PC. A nepůjde pouze o jediný model, chceme pokrýt několik důležitých segmentů současně.

ASUS má bohatou historii technologického inovátora. Tyto inovace nám nejen pomohly stát se jedním ze tří největších prodejců notebooků, ale také posílily naši značku.

Blížící se uvedení Copilot+ PC je pro nás velmi důležité. Napjatě čekáme, jak naši zákazníci přijmou tuto novou generaci osobních počítačů.

  • Nejčtenější

Vsadil 400 korun a vyhrál téměř 130 milionů. Teď si bude plnit své sny

7. června 2024

Komerční sdělení Manželce řekl, že vyhráli v loterii. O tom, že to je téměř 130 milionů korun ale nejprve mlčel a...

Lakovaná dlažba je trvale krásná a dokonale odolná

6. června 2024

Komerční sdělení V následujících měsících si většina z nás bude užívat krásné letní počasí a grilování s přáteli. A...

Místo moře letos na hory. Tady se o vaše děti postarají 12 hodin denně

10. června 2024

Komerční sdělení Jedno je jisté. Vašim dětem se domů chtít nebude. Místní maskot Mamutík i nadšený tým animátorů...

Venkovní pokoje aneb Přestěhujte se na léto ven

10. června 2024

Komerční sdělení Máte zahradu, velkorysou terasu nebo alespoň malý balkon? Užijte si je během hezkých dnů na...

Unese krov střešní krytinu?

10. června 2024

Komerční sdělení Důvodů k rekonstrukci může být mnoho. Zatékání do konstrukce, připravovaná instalace...

Dvě blondýny dobyly velký svět eventů, protože chtěly dělat věci jinak

13. června 2024

Komerční sdělení Chcete uspořádat největší Cyber security konferenci pro 1000 lidí? Přivézt nejlepší piloty světa do...

EDF posiluje svůj závazek spolupráce s českým jaderným průmyslem

13. června 2024

Komerční sdělení Společnost EDF uspořádala v Paříži Dny evropských jaderných dodavatelů za účasti více než 300...

Ústecký kraj se mění na filmařský region

12. června 2024

Komerční sdělení Ústecký kraj nabízí filmařům možnost získat prostředky k tvorbě z nového dotačního programu s...

Zažijte kulturní léto v Rakousku

12. června 2024

Komerční sdělení Letní Rakousko máme spojené především s horami a jezery. Co takhle pro změnu vyrazit v létě k našim...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...