Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Objevte fenomén bydlení jménem TINY HOUSE

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Bydlení v „maličkém domě“ je ve světě stále populárnější. Většinou znamená různá omezení, ale jeho fanoušci si kromě nízkých nákladů na pořízení a údržbu cení skromnosti, ekologičnosti a nenáročnosti provozu. Zeptali jsme se odborníků, co si pod takovým bydlením představit a co dnešní trh nabízí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Minidomek Kärg od firmy EKOPANELY může sloužit jako sauna. Rozměry Kärgu jsou 8...

Minidomek Kärg od firmy EKOPANELY může sloužit jako sauna. Rozměry Kärgu jsou 8 m², a proto jeho umístění na pozemku nevyžaduje žádné stavební povolení. | foto: EKOPANELY CZ

Většina z nás má v obecné rovině celkem jasnou představu o tom, jak by mělo vypadat ideální bydlení: krásný dům na krásném místě se spoustou prostoru na všechno a pro všechny, s velkou zahradou, bazénem, garáží a bůh ví čím ještě.

Když se pak ke konkrétnímu řešení vlastního bydlení dostaneme, realita už tak růžová nebývá. Je potíž najít vhodný pozemek, sehnat dostatek financí nebo získat stavební povolení. Je čas na kompromisy a hledání nového řešení. A tím může být právě z výše uvedených důvodů tiny house.

Nepředstavujte si hned prťavou maringotku s dvaceti centimetry kuchyňské linky a spaním v síti.

S určitou dávkou vynalézavosti není nutné se vzdávat veškerého komfortu, jen je potřeba dokonale pojmenovat svá přání a potřeby a s tím na paměti navrhnout pečlivě každý centimetr prostoru. I když neexistuje přesná definice toho, jak malý musí tiny house být, obecně se za něj považuje stavba s obytnou plochou do 45 m2.

Tiny living jako životní styl

K bydlení v tiny house se váže celý životní styl, nazývaný jako tiny living, který je oblíbený především mezi mladými lidmi. Tiny living je definován jako trend zmenšování obytné plochy potřebné k životu, co největší zjednodušení bydlení a snaha si vystačit s co nejméně věcmi a co nejmenší spotřebou vody, energií a dalších zdrojů. Ačkoliv to může znít romanticky, tento životní styl určitě není pro každého. Je potřeba umět fungovat na malém prostoru a vzdát se mnoha „zbytečných“ věcí.

Pokud o bydlení v tiny housu uvažujete, možná je nejlepším řešením si takové bydlení trochu vyzkoušet. Ideální je si pronajmout alespoň na 14 dní minidomek a zkusit si, jaké to je žít na omezeném prostoru. Lidé, kteří v tiny house bydlí, si obvykle nemohou vynachválit především svobodu, kterou jim takový životní styl dává. Žádné dluhy, žádné zbytečné věci, žádné velké starosti s údržbou. A hodně času stráveného venku.

Marion obyvatelka tiny house s obytnou plochou 32 m2

Je to neuvěřitelně osvobozující a já jsem si jistá, že se časem ukáže ještě více výhod bydlení v malém. Peníze, které bychom dávali za pronájem bytu nebo splácení hypotéky, můžeme využít jinak. Můžeme cestovat a trochu víc si užívat. I v každodenním běžném životě vidím spoustu pozitivních změn: líbí se mi, že díky nedostatku prostoru má všechno své přesné místo. Oblečení mám poskládané v jedné části skříně, takže jsem rychleji hotová s oblékáním, také pořád nehledám klíče, protože se prostě nemají kam ztratit. Trávíme více času venku a s příteli, jsme aktivnější. Osobně můžu říct, že mi minidomek přinesl přesně opačnou změnu, než mi mé obavy říkaly. Měla jsem strach, že budu mít pocit stísněnosti a omezenosti, ale ve skutečnosti se cítím mnohem svobodněji.

Modulární saunu pro 2-4 osoby můžete na svém pozemku postavit bez stavebního povolení

Méně věcí, více svobody

Kdokoliv může namítnout, že bydlet na 30 m2 musí být hodně omezující, ale věřte, že takový minidomek a s ním spojený životní styl má i spoustu výhod. Tou hlavní a největší je pořizovací cena. Samozřejmě i u tiny housu se cena odvíjí od mnoha faktorů (obytná plocha, na kolečkách či se základovou deskou, použité stavební materiály apod.), obecně se dá ale říct, že náklady na pořízení minidomku jsou výrazně nižší než u klasické stavby.

Pokud jste schopni domek sami smontovat a udělat dokončovací práce, dá se dřevěný minidomek o ploše 25 m2 pořídit za cenu kolem půl milionu korun. Pro mnoho mladých lidí, kteří se nechtějí nebo nemůžou zatížit vysokou hypotékou, je tiny house výborným dočasným řešením.

Kromě pořizovací ceny jsou i veškeré ostatní náklady nižší ve srovnání s klasickým bydlením. Vytopit 30 m2 je podstatně jednodušší a levnější než vytopit 200 m2. Také potřebujete méně peněz na zařízení interiéru i na provoz domácnosti.

Minidomky jsou ekologičtější a šetrnější k životnímu prostředí. Zajímavá je i rychlost realizace, ve většině tiny housů můžete bydlet do pár měsíců. Kvůli nedostatku prostoru musí být vše dobře organizováno, nemůžete mít žádné zbytečné věci, což může být neskutečně osvobozující. Také úklid a údržba zabere v porovnání se standardně velkým domem mnohem méně času, který můžete využít na jiné věci, které máte rádi. Pokud si pořídíte domek na kolečkách, můžete s ním i cestovat, což vám žádný jiný domov neumožní. Podtrženo, sečteno budete mít méně věcí, více peněz i svobody a čas místo úklidu domu budete trávit se svými blízkými a kamarády.

Tiny house mnoha tváří

Pokud si pořád představujete tu příslovečnou maringotku na kolečkách, vězte, že tato kategorie je mnohem pestřejší a při hledání svého budoucího bydlení máte rozhodně z čeho vybírat.

1. Tiny house na kolech nebo-li maringotka

Asi nejčastější typ tiny house. Přišel k nám z Ameriky, kde je velmi populární. Oproti ostatním typům má pár nesporných výhod. Především se dá kdykoliv přestěhovat, stačí ho připojit za auto a odvézt na jiný pozemek nebo se s ním dokonce vypravit na dovolenou. Dává tak svým obyvatelům neuvěřitelnou svobodu. Velkou výhodou je i to, že až na výjimky nepotřebuje stavební povolení, pro umístění mobilního domu na pozemku stačí získat územní souhlas.

2. Modulový tiny house z kontejneru

Jedna z nejlevnějších variant bydlení v malém je modulový domek z kontejneru. Vyřazené přepravní kontejnery můžete pořídit poměrně levně, jejich doprava a zabydlení už vás bude stát něco víc. Výhodou kontejnerového bydlení je jeho variabilita. Existuje velké množství kontejnerů různých šířek a výšek, které se dají navzájem spojovat a kombinovat. Začnete s jedním menším kontejnerem a pokud potřebujete časem více prostoru, jednoduše přidáte další kontejner. V České republice existuje několik firem, které se přestavbou přepravních kontejnerů zabývají a dokážou na míru vyrobit i velmi luxusní a hezké bydlení.

3. Dřevěný minidomek

Do této kategorie spadá v podstatě každý domek ze dřeva s obytnou plochou do 45 m2. U nás jsou často využívány spíše jako chaty k víkendovým pobytům, ale v zahraničí jsou oblíbené i k celoročnímu bydlení. Většinou se jedná o jednoduché moduly různých velikostí, které lze stejně jako v případě kontejnerů k sobě spojovat do rozličných tvarů (tvar písmene T, U, L apod.) a tak zvětšovat obytnou plochu. K modulům se přidávají dřevěné terasy, které v létě obytnou plochu rozšiřují.

4. Minisrub

Kdo by nechtěl mít malý srub uprostřed lesa. Klasický obdélníkový srub s malými okny a šikmou střechou vypadá nádherně. V zahraničí jsou využívány k celoročnímu bydlení především dobrodruhy, kteří oceňují klidný život v přírodě, často bez moderních vymožeností. Tento životní styl nazývaný off-grid si můžete vyzkoušet i u nás. Domek není napojený na žádné sítě a je plně soběstačný. Většinou využívá solární energii pro svícení a ohřev vody, sbírá dešťovou vodu na mytí a topí se v něm krbem na dřevo. I u nás rostly v minulých letech off-gridové domky a chatky jako po dešti, takže není nic snazšího, než si jeden na víkend pronajmout a zkusit si, co takové bydlení obnáší.

5. Glamping

Podkategorií, nebo možná samostatnou kategorií, jsou domky pro tzv. GLAMPING. S těmi má zkušenosti Jan Bareš z firmy EKOPANELY CZ s.r.o. „Jedná se o takové „luxusní stany“. Využít je lze ke krátkodobému přenocování někde opravdu na konci světa. Toto řešení se u nás rozvíjí. Osobně jsem byl na několika krásných tichých odlehlých místech Estonska, kde je možné relaxovat o samotě na břehu mokřadu. Dvě noci v pouze základně vybaveném bydlení bez kontaktu s civilizací byly parádní,“ říká.

Tiny house očima odborníků

Michael Weinbrenner, TOP MOBILE HOUSE s.r.o.

Michael Weinbrenner

Tiny house je všeobecně brán jako malý dům s puncem ekologické zodpovědnosti, který je velmi oblíbený v Americe a velmi rychle se zabydluje i u nás. Pozor ale, tiny house nemusí být dispozičně vyloženě minimální – my třeba nabízíme mobilní dřevostavby od 40 m2 obytné plochy s možností dalšího rozšíření přidáním modulů do L nebo U až na 60+ m2 – pro případ, že by se nakonec přeci jen ukázalo, že metry čtvereční chybí. Tyto domy jsou proto svojí velikostí vhodné i k rodinnému bydlení. Samozřejmostí je také optimalizace exteriérového i interiérového řešení podle přání a rozpočtu investora.

Vojtěch Juřenčák, Eko modular s.r.o.

Vojtěch Juřenčák

Naše společnost staví kvalitní modulové dřevostavby, převážně v pasivním standardu, a klienti nás často oslovují také s dodávkou menších tiny house. Je to rozhodně segment, který je především pro mladé lidi velmi atraktivní a vyhledávaný, avšak já osobně v něm vidím také určitá úskalí, se kterými musí investor počítat: Legislativní, protože ne všechny stavební úřady v České republice, i když se jedná o tiny house, jsou tolerantní k jeho postavení úplně kdekoliv ve volné přírodě na jakékoliv parcele.

Technické, protože ne všude se dá tiny house připojit na vodovodní a kanalizační přípojku, tak jako na elektrickou síť. Samozřejmě se to už dnes řeší ostrovním systémem celého fungování stavby, ale je potřeba počítat s tím, že to je řešení, které může být finančně velmi nákladné.

A v neposlední řadě také vizuální a estetické, protože když dnes projíždím Českou republikou, vidím různé tiny house vyskytující se v úplné panenské přírodě, kam tyto stavby podle mě nepatří a většina obyvatel naší republiky se v takovém prostředí ani neumí správně chovat.

Já sám jsem však velkým fanouškem saunování a velice se nám osvědčily saunové moduly, které mají do 25 m2 a také plní určitou formu tiny house - především pro milovníky wellness a saunování.

Ing. Lukáš Slezák, OK PYRUS, s.r.o.

Ing. Lukáš Slezák

Pobyt v tiny house je pro mě více osvobozující než omezující. Vybízí totiž k minimalismu a odrazuje od hromadění věcí, které člověka v životě zatěžují. Důmyslný návrh takového domku je však klíčový. Vzhledem k maximálnímu využití prostoru je dobré už předem promyslet umístění technického zařízení, vybavení a osobních věcí, od přihrádky na ponožky po baterie k solárním panelům. Pokud se na něco zapomene při návrhu, hůře se pak hledá potřebný prostor v průběhu realizace. Konstrukce domu je úzce spojena s truhlářským řemeslem, protože prostory většinou vyžadují chytré a netypické řešení, která však nemusí být nutně drahé.

Osobně rád navštěvuji útulny, kde si vše člověk obstarává sám. Štípání dřeva, čerpání vody ze studny a zatápění v kamnech skvěle odbourává stres, pocit z odvedená práce je uspokojující a dočasné vystoupení z komfortu plně zařízeného bytu může být paradoxně velice relaxující.

https://www.drevoastavby.cz/

Autor článku: Eva Zupančič pro časopis DŘEVO&stavby

  • Nejčtenější

Jako před víc než stoletím. Mahlerova Symfonie č. 7 bude událostí roku

18. července 2024

Komerční sdělení Připomenout atmosféru světové premiéry Symfonie č. 7 Gustava Mahlera z roku 1908 chtějí v rámci...

Vůně sušenek a moderní technologie: To je Mondelēz v Opavě

15. července 2024

Komerční sdělení Svět plný skvělých sušenek a oplatek BeBe Dobré ráno, Oreo, Zlaté Polomáčené, Fidorek a dalších...

V roce 2024 vzniklo v Česku díky Sazce už 198 milionářů

15. července 2024

Komerční sdělení Uběhlo 182 dní roku 2024 a díky Sazce už v Česku přibylo 198 milionářů. Trend – alespoň jeden...

Jak na větrání s rekuperací ve starším domě

17. července 2024

Komerční sdělení Cílem rekonstrukce staršího domu bývá nejen zvýšení komfortu bydlení, ale také snížení nákladů na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návštěvníci Colours of Ostrava mohou cestovat s festivalovou jízdenkou

15. července 2024

Komerční sdělení Zvýhodněné festivalové jízdné se každoročně těší stále větší oblibě. Dopravní podnik Ostrava si jej...

Barevné novinky KOVAP jsou ideálním dárkem

19. července 2024

Komerční sdělení Hledáte originální a zábavný dárek, se kterým si děti vyhrají i pokud bude léto tak trochu česky...

Začtěte se do severských titulů

19. července 2024

Komerční sdělení Nakladatelství PRÁH vydalo titul VZPOMÍNKA NA VRAHA. Strhující sondu do Švédska devadesátých let....

Jak přežít pohřeb: Průvodce pro projevení úcty s grácií

19. července 2024

Komerční sdělení Stojíte před zrcadlem, upravujete si kravatu a cítíte, jak vám srdce buší. Za chvíli vyrazíte na...

Ústecký kraj: o přízeň voličů se utká 14 uskupení

18. července 2024,  aktualizováno  19.7

Komerční sdělení Čtrnáct uskupení podalo kandidátní listiny do podzimních krajských voleb v Ústeckém kraji. Termín...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...