Doporučujeme

Společně proti korupci

Společně proti korupci | foto: Pražská plynárenská a.s.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Společně proti korupci

Jeden z největších dodavatelů energie na českém trhu, společnost Pražská plynárenská uspořádala ve spolupráci s Czech Institute of Directors a za podpory Ernst & Young konferenci na téma „Protikorupční management v obchodní společnosti“.

Konference navazovala na nedávnou úspěšnou certifikaci mezinárodní protikorupční normy ISO 37001 třech společností koncernu Pražská plynárenská, která se tak stala první energetickou společností v Česku, jenž se komplexní certifikací může pochlubit. Získání certifikace je zárukou, že setrvalý boj proti korupci patří mezi priority společnosti.

Cílem konference bylo zprostředkovat široké odborné veřejnosti komplexní pohled na problematiku boje proti korupčním praktikám ve společnostech a podělit se o praktické zkušenosti v této oblasti. „Za velký přínos této konference považuji zejména propojení témat boje proti korupci s dalšími vnitrofiremními procesy, což ve svém důsledku přináší nejen zdravější podnikatelské prostředí, ale také pozitivní finanční dopad a ve výsledku úsporu prostředků,“ uvedl Jan Durčák, Compliance manažer společnosti Pražská plynárenská.

V rámci diskusních příspěvků byla zmiňována nejen oblast motivačních faktorů vedoucích ke vzniku korupčního prostředí vč. vybraných statistických údajů, ale i konkrétní nástroje omezující existenci korupčního potenciálu. Pražská plynárenská v této souvislosti podrobně představila proces implementace protikorupčního managementu, úskalí, kterým musela během projektu čelit a v neposlední řadě i zajímavé tipy pro rychlé a efektivní zavedení protikorupčních zásad.

Diskuse se rozvinula také k otázce účelu normy ISO 37001, která prakticky necílí na odhalovaní korupce jako takové, ale zaměřuje se výhradně na identifikaci oblastí, kde by korupce mohla hrozit, a aplikaci příslušných opatření. „Velmi důležité je definovat pojem „korupce“, který je často chybně zaměňován s pojmem úplatkařství. Zejména zaměstnancům, kteří se na projektu implementace protikorupční normy podílejí, je nutné srozumitelně vysvětlit, že je nutné uvažovat také o oblastech, jako je práce s informacemi a ochrana dat, nábor a povyšování zaměstnanců, střety zájmů, vztahy na pracovišti, průběh výběrových řízení a další,“ dodal Durčák.

Předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti Pavel Válek zhodnotil praktické dopady protikorupční normy, kterou společnost implementovala již v roce 2021. Zajímavý byl pohled na úpravu doprovodných procesů, kde zejména tlakem na celkovou digitalizaci provozních dokumentů bylo dosaženo významného zkrácení vydávání územních rozhodnutí.

Pohled na problematiku z jiného úhlu zprostředkoval pak účastníkům konference zástupce certifikační autority Bureau Veritas, která provádí v předmětné oblasti závěrečný audit a tzv. posouzení shody. Z pohledu auditora bylo komentováno, jak mají být protikorupční mechanismy ve společnosti nastaveny a s jakými nedostatky a problémy se v praxi často setkává.

Konference celkově umožnila širší pohled v oblasti správného nastavení protikorupčního managementu, a to od prvotních úvah až po konkrétní praktické rady v oblasti přípravy na certifikační audit a identifikaci dalších doprovodných dopadů do firemních procesů.

Překvapením pro mnohé účastníky konference bylo v neposlední řadě i propojení ISO normy s oblastmi, jako je trestní odpovědnost právnických osob nebo připravovaný ESG reporting – velký strašák mnoha firem. Představení několika modelových obchodních případů ukázalo, že boj proti korupci nemusí představovat pouze nákladovou položku, ale znamenat významný konkrétní ekonomický přínos.