Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Častý mýtus? Rezistenci bakterií způsobuje veterinární medicína

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Infekce způsobené bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům každý rok zabijí v rámci EU, Islandu a Norska víc než 35 000 lidí. Zásadní roli hraje humánní, nikoliv veterinární medicína, tvrdí striktně MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN v Motole.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Státní zdravotní ústav | foto: Shutterstock

Systémy zdravotní péče v zemích EU/EHP každý rok utratí za infekce způsobené rezistentními kmeny 1,1 miliardy EUR. To je velká částka…

Bohužel tomu tak opravdu je. Problematika infekcí vyvolaných rezistentními bakteriemi nabývá na svém významu a značně ovlivňuje péči o naše pacienty. Právě rezistence bakterií na antibiotika nás často nutí užívat antibiotika, která jsou dražší než základní léky a v některých případech i méně účinné než původní léky první volby.

Můžete demonstrovat na nějakém konkrétním příkladu, jak v posledních letech narostl výskyt rezistentních bakterií?

Jednou z bakterií, které nás trápí, je E. coli. Pokud bychom srovnali roky 2001 a 2019, průměr výskytu kmenů E. coli rezistentních ke 3. generaci cefalosporinů v EU signifikantně vzrostl, a to až o desítky procent. Například u nás byl před 20 lety jejich E. coli rezistentním k těmto antibiotikům jen 2 %, v roce 2020 už 13 %.

Státní zdravotní ústav

Byla prokázána souvislost mezi četností výskytu antibiotické rezistence a užívání antibiotik?

Ano, existuje jasná korelace mezi četností používání antibiotik v populaci, například v primární péči, a odpovídající úrovní antibiotické rezistence u bakterií, které v téže populaci způsobují infekce. Jinými slovy, čím více antibiotik se v dané zemi spotřebuje, tím vyšší jsou v ní podíly rezistence.

V jakých evropských zemích je nejvyšší výskyt antibiotické rezistence?

Pokud máme generalizovat, pak jsou to zejména státy jižní a východní Evropy. Konkrétně např. Řecko a Itálie. Špatná situace je také v Rumunsku, Portugalsku, Španělsku a na Kypru. V zemích, kde jsou vůči užívání antibiotik příliš benevolentní, je nárůst rezistentních kmenů znatelně vyšší než ve státech s přísnou antibiotickou politikou.

A tam patří jaké země?

Velmi uvážlivě a s úctou se chovají k antibiotikům ve státech severozápadní Evropy, jako jsou Norsko, Finsko, Švédsko, Dánsko, Holandsko a pobaltské státy.

Česká republika je tedy někde v průměru?

Česká republika ve spotřebě antibiotik nepřesahuje evropský průměr. Nejsme na tom nejhůř, ale zároveň máme velký prostor pro zlepšení.

U nás předepisují antibiotika lékaři. Spotřeba antibiotik jde tedy za nimi, nebo se pletu?

Nejprve chci upozornit na to, že zcela zásadní roli v rozvoji antibiotické rezistence hraje medicína humánní, nikoliv veterinární, jak se řada lidí mylně domnívá. My jako lékaři často tvrdíme, že na nás pacienti vyvíjejí nátlak a antibiotika „chtějí“. V tom jistě bude částečně pravda, ale v rámci výzkumu agentur Engage Hill a REMMARK bylo paradoxně zjištěno, že více dotazovaných se setkalo se situací, kdy se domnívali, že jejich stav antibiotika nevyžaduje, a přesto lékař jim antibiotika předepsal (u 20 % dotázaných), než obráceně (u 15 % dotázaných).

Nicméně významné je i jak, jako pacienti s antibiotiky zacházíme. Přestože u nás lze získat antibiotika pouze na lékařský předpis, řada pacientů antibiotika neužívá podle doporučení odborníků.

Můžete uvést konkrétní příklady, co děláme s antibiotiky špatně?

Jak ukázaly výsledky výzkumu agentur Engage Hill a REMMARK z července 2021, 33,6 % má doma v lékárničce přípravek s antibiotikem a 17,7 % dotazovaných někdy užilo antibiotika bez konzultace s lékařem. Tohle jsou přesně ty pomyslné hřebíčky do rakve s antibiotiky. Zcela zásadní je užívat antibiotika podle pokynů lékaře, a pokud nějaká zbydou, vrátit je do lékárny. Jestliže s nimi budeme zacházet lehkomyslně, budou své léčivé účinky ztrácet čím dál rychleji.

Státní zdravotní ústav

Mají lékaři nějaký nástroj, který může pacienta uklidnit, aniž by si hned musel dát antibiotikum? Samozřejmě v případech, kdy je indikace antibiotik na vážkách.

Ano, jedná se o tzv. odloženou preskripci. To znamená, že pacient dostane od lékaře recept s instrukcemi, že dá organismu prostor pro zotavení bez antibiotik. Pokud by se ovšem jeho stav nelepšil, nebo dokonce zhoršoval, může si léky vyzvednout.

Jak na odloženou preskripci reagují pacienti? Máte zpětnou vazbu, zda si antibiotika vyzvednou?

Musím přiznat, že odložená preskripce splňuje svůj efekt. Ukazuje se, že naprostá většina pacientů si antibiotika opravdu nevyzvedne, protože se jejich stav zlepší i bez jejich užívání. To je tedy jednou z cest, jak se pokusit zastavit nárůst antibiotické rezistence.

Více na www.antibiotickarezistence.cz. Realizátorem projektu Prevence antibiotické rezistence je Státní zdravotní ústav. Projekt Prevence antibiotické rezistence (ZD-PDP2-001) byl podpořen grantem z Fondů EHP 2014–2021 z programu Zdraví. www.eeagrants.cz.

Státní zdravotní ústav

  • Nejčtenější

Na počtu nezáleží aneb kouzlo snadno kombinovatelného šatníku

Komerční sdělení Šatník vám praská ve švech, ale vy stejně nemáte co na sebe? U jednoho kousku vám vadí barva, u druhého materiál a u...

Když jeden den nestačí: Rožnov pod Radhoštěm

Komerční sdělení Už nemusíte hledat. V srdci Valašska a podhůří Beskyd jsme pro Váš volný čas našli pohodové místo k odpočinku doplněné...

Česká vynalézavost zkrotí váš trávník

Komerční sdělení Jednoduché ohraničení záhonů, stromků, chodníčků i skalek.

Máte úspory, které vám nevydělávají? Zhodnoťte je s VÚB bankou

Komerční sdělení Spoření je nejen důležité, ale také výhodné. Zvláště když máte ideální příležitost lépe zhodnotit své úspory nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mince pro Spojené arabské emiráty se razí v České mincovně v Jablonci

Komerční sdělení Česká mincovna měla tu čest a přivítala vzácného hosta z Dubaje. Ahmed Sultan bin Sulayem, výkonný prezident a CEO...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Když jeden den nestačí: léto v Rožnově pod Radhoštěm

Komerční sdělení Už nemusíte hledat. V srdci Valašska a podhůří malebných Beskyd jsme našli báječné místo pro odpočinek a relaxaci.

Když jeden den nestačí: Rožnov pod Radhoštěm

Komerční sdělení Už nemusíte hledat. Našli jsme báječné místo pro volný čas rodin s dětmi nebo seniorů v malebných Beskydech.

Mince pro Spojené arabské emiráty se razí v České mincovně v Jablonci

Komerční sdělení Česká mincovna měla tu čest a přivítala vzácného hosta z Dubaje. Ahmed Sultan bin Sulayem, výkonný prezident a CEO...

Chcete ušetřit na vytápění? Výměna oken i dveří je základem

Komerční sdělení Snížení nákladů na vytápění až o 30 %. Jak? Jednoduše. Stačí vyměnit stará okna na domě či bytě za nová. Na výběr máte...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...