„V tuto chvíli máme v síti skoro 20 tisíc chytrých vodoměrů, tedy zhruba na 80 procentech přípojek. Postupně tyto vodoměry zapojujeme do sítě,“ říká Jiří Paul, ředitel VAK Beroun, a dodává: „Údaje z vodoměrů pak máme k dispozici každý den, což nám umožňuje rychleji zjišťovat úniky vody na síti.“ Data putují do speciální aplikace, která s nimi pracuje. Například hlídá takzvané měrné okrsky, to znamená, že sečte hodnoty spotřeb a porovná s množstvím vody, které do oblasti nateklo. Když je nátok vyšší, je potřeba najít místo úniku vody a závadu opravit.
Kromě hodnoty odběru ale vodoměr umí i další věci, třeba hlídat zpětný tok, stav baterie nebo neoprávněnou manipulaci. Také má nastavené hlášení vysoké spotřeby – havárie na vodovodním rozvodu.
Do konce roku chtějí vodohospodáři spustit zákaznický portál, který umožní i odběratelům číst data z jejich vodoměru. Budou si moci i nastavit alarmy, které jim ohlásí vyšší spotřebu nebo poruchu. „Bude trvat několik let, než všechny vodoměry dovybavíme a zapojíme do sítě. Do té doby budou moci zákazníci portál využívat alespoň ke správě svých údajů, nastavení záloh a komunikaci s námi,“ upřesňuje Paul.
Tento způsob měření není rozhodně běžný a patří mezi nejmodernější systémy v celosvětovém měřítku. Obecně je v ČR dlouhá historie měření spotřeby a vodoměr na každé přípojce je u nás léta standardem. Například na britských ostrovech je měřena sotva polovina odběrů.
Více o projektu chytrého měření ve VAK Beroun se můžete dočíst v článku publikovaném v odborném vodohospodářském časopisu SOVAK.
https://www.vakberoun.cz/file/edee/2023/07/clanek-sovak-06-23.pdf