Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lékaři se u nás mají kam posouvat

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jaký je stav zdravotnictví v Moravskoslezském kraji podle ředitele Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov Ladislava Václavce?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

ŘEDITEL LADISLAV VÁCLAVEC VEDE SDRUŽENÉ ZDRAVOTNICKÉ ZAŘÍZENÍ KRNOV. FOT... | foto: Sdružení zdravotnické zařízení Krnov, příspěvková organizace

Rád by změnil stomatologickou péči v České republice. Oproti jiným zařízením má „jeho“ nemocnice například dostatek internistů. Ke zdravotním sestrám naopak říká, že do sedmi deseti let začnou chybět. Ladislav Václavec vede nemocnici v příhraničním Krnovsku.

REHABILITACE PŘÍŠTÍ ROK CHTĚJÍ V KRNOVĚ OTEVŘÍT PŘÍSTAVBU REHABILITAČNÍHO PAVILONU S RESPIRIEM. VIZUALIZACE SZZ KRNOV

Sekce mladých lékařů České lékařské komory odmítá zvýšení počtu hodin legálních přesčasů, které by měla umožnit novela zákoníku práce. Jak se na tento problém díváte vy?

Jako lékař a ředitel nemocnice mám na věc pohledy dva. Dvacet let se mluví o nedostatku lékařů, potažmo zdravotníků. Nejen mladí, ale všichni lékaři mají pravdu v tom, že zlegalizování vyššího počtu přesčasových hodin není žádným, natož koncepčním řešením celého problému. Zvýšit počet lékařů lze poměrně snadno a rychle dvěma způsoby. Za prvé musí vláda donutit mediky ze Slovenska, kterých je na našich univerzitách až 30 procent, aby si buď studium plně hradili, nebo u nás odpracovali určitý počet let. Druhým řešením je začlenění zahraničních lékařů z mimounijních zemí do našich řad, polidštit jim systém aprobačních zkoušek. Do doby, než se tak stane, musí být zejména lékaři v nemocnicích slušně zaplaceni, aby byli ochotni držet velký počet přesčasů. Do služeb v nemocnicích by měli být povinně zapojováni privátní lékaři, aby nedocházelo k jednostrannému přetěžování nemocničních lékařů.

Zvládá vaše zařízení generační obměnu lékařů, sester – mají absolventi zájem o práci v nemocnici?

V současné době jsou oddělení personálně saturovaná. Přesto na každé oddělení rádi přijmeme jednoho lékaře absolventa, na chirurgické oddělení dva absolventy. Jsme plně akreditovanou a moderně vybavenou nemocnicí, takže se u nás mladí lékaři mají kam posouvat a jak rozvíjet. Navíc je Krnov nádherné město na úpatí Jeseníků s všestranným vyžitím a cenově dostupným bydlením. Již dnes víme, že za sedm až deset let budeme mít problém s nedostatkem zdravotních sester. Bohužel se tato situace netýká pouze naší, ale všech nemocnic. A toto je další zásadní úkol pro ministerstvo zdravotnictví, pokud to nezačne řešit, tak hrozí omezování péče.

Které obory se daří zaplnit lépe, které jsou na tom naopak hůř?

V Česku je dlouhodobě nedostatek pediatrů, neurologů, gynekologů, stomatologů. Nelze přesně říci, který obor je na tom nejhůře, jelikož se situace průběžně vyvíjí. Zatímco jinde scházejí internisti, u nás jich nyní máme relativně dost, ale kdyby v krátké době odešli dva či tři zkušení lékaři, tak je situace rázem špatná. Tomuto se snažíme předcházet, ale ne vždy se to daří. V současné době je zájem mladých lékařů jít na praktického lékaře, což je odrazem zjednodušeného postgraduálního studia.

Jaké jsou jiné problémy, které by české zdravotnictví mělo řešit?

Z mého pohledu by mělo dojít ke sjednocení plateb za pacienta pro všechna zdravotnická zařízení ze strany pojišťoven. Stejně tak by mělo dojít k určitému sjednocení platů zdravotníků. Není přece možné, aby sestra na interním oddělení ve státní – fakultní – nemocnici měla o deset tisíc korun více než sestra na stejném oddělení v krajské nemocnici. Problémem našeho zdravotnictví je, že ředitelé byli většinou z fakultních nemocnic, kteří problematiku okresního zdravotnictví neznají.

Je Moravskoslezský kraj, co se týče nemocniční péče, předimenzovaný, poddimenzovaný, v normálu?

V Moravskoslezském kraji je zdravotní péče zajištěná kvalitně. Je zde hodně zdravotnických zařízení a i když je kraj lidnatý a s velkou rozlohou, tak si dovedu představit redukci akutních zdravotních zařízení. Nemocnice zřizované Moravskoslezským krajem, mezi něž patří i Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, prošly v posledních letech a nadále procházejí neskutečným rozvojem. Zkvalitňování péče je nejen pro management nemocnic, ale i vedení kraje dlouholetou prioritou, což je velmi dobře.

Co čeká vaše zařízení v příštím roce? Na co se mohou těšit pacienti?

Zatímco letos jsme pořídili nové CT za 28 milionů korun a otevřeli jedny z nejmodernějších operačních sálů v republice, příští rok bude otevřena přístavba rehabilitačního pavilonu s respiriem, dobudujeme nový urgentní příjem, který bude mít místo stávajících tří lůžek hned osm lůžek. A snad začneme také s budováním heliportu s nočním přistáváním. Projektů, které dokončíme ještě letos, zejména v oblasti energetiky a zvýšení soběstačnosti, je hodně. Budeme o nich informovat.

CT NEMOCNICE V KRNOVĚ MÁ NOVÉ CT CANON 1. FOTO SZZ KRNOV

Jaký je typický moravskoslezský pacient?

Neexistuje žádný typický pacient. Každý člověk je individualita. V regionu si všímám, že stále více lidí žije zdravě a stará se o sebe, což je nesmírně důležité. Samozřejmě se najdou ti, kteří zdravotní péči nadužívají. Na druhé straně je zde hodně obyvatel, kteří nemají dostupnou péči ve více oborech – neurologie, dětská psychiatrie, stomatologická péče. Zde stát velmi zaspal a to musíme nyní rychle napravit. A to zejména změnami ve vzdělávání lékařů. Zdravotníci musí být tady pro všechny naše pacienty.

Máte vlastní téma, které by mělo zaznít a chtěl byste jej zmínit?

Velmi špatná je situace v zajištění stomatologické péče. Stát dovolil stomatologům dělat za přímou úhradu, kdy ceny nejsou vůbec regulovány. Není proto divu, že se stomatologové přesunuli do větších měst, kde je bohatší klientela, a chybí zejména v pohraničních oblastech. Toto se snažím změnit v našem regionu jako ředitel nemocnice a zároveň i v celé České republice jako senátor.

  • Nejčtenější

Jako před víc než stoletím. Mahlerova Symfonie č. 7 bude událostí roku

18. července 2024

Komerční sdělení Připomenout atmosféru světové premiéry Symfonie č. 7 Gustava Mahlera z roku 1908 chtějí v rámci...

Vůně sušenek a moderní technologie: To je Mondelēz v Opavě

15. července 2024

Komerční sdělení Svět plný skvělých sušenek a oplatek BeBe Dobré ráno, Oreo, Zlaté Polomáčené, Fidorek a dalších...

V roce 2024 vzniklo v Česku díky Sazce už 198 milionářů

15. července 2024

Komerční sdělení Uběhlo 182 dní roku 2024 a díky Sazce už v Česku přibylo 198 milionářů. Trend – alespoň jeden...

Jak na větrání s rekuperací ve starším domě

17. července 2024

Komerční sdělení Cílem rekonstrukce staršího domu bývá nejen zvýšení komfortu bydlení, ale také snížení nákladů na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návštěvníci Colours of Ostrava mohou cestovat s festivalovou jízdenkou

15. července 2024

Komerční sdělení Zvýhodněné festivalové jízdné se každoročně těší stále větší oblibě. Dopravní podnik Ostrava si jej...

Nádobí, které není třeba mýt? Využívají ho nejen restaurace nebo kempy

21. července 2024

Komerční sdělení Jednorázové tácky, kelímky, krabičky na jídlo a další nádobí ocení jak gastronomické provozy, tak i...

Nakopněte se v letních horkých dnech

20. července 2024

Nechte se inspirovat zivina.cz skvělými produkty na léto, které vás nakopnou v těchto horkých...

Vavřincovo Gastro léto přivítá kuchaře, kuchařské influencery i vinaře

20. července 2024

Komerční sdělení Za pestrou škálou chutí a vůní letos v létě nemusíte nikam do světa. Celý svět přijede do Pece a Vy...

Barevné novinky KOVAP jsou ideálním dárkem

19. července 2024

Komerční sdělení Hledáte originální a zábavný dárek, se kterým si děti vyhrají i pokud bude léto tak trochu česky...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...