Jasně! Mluvíme o stavebně-inženýrské společnosti SYNER, která vedle Liberce má pobočky v Praze a Brně.
O tom, jak pečuje o své zaměstnance, jak úspěšná je v náboru nových lidí a co představí na EDUCA EXPO, si povídáme s personální ředitelkou Janou Tvrzníkovou.
Platí, že spokojený zaměstnanec lépe pracuje?
Určitě ano, ale otázka zní, kdo je spokojený zaměstnanec. Někomu k pocitu uspokojení stačí odpovídající platové ohodnocení a tradiční benefity, jako jsou dovolená navíc, stravenky a sick days, také se počítá uznalý šéf a přátelský a vstřícný kolektiv kolegů. V SYNERu tohle vše a řadu dalších benefitů pochopitelně nabízíme, protože nás zajímá, co si lidé přejí. Naše společnost, byť je poměrně velká, si stále uchovává a pěstuje atmosféru rodinné firmy a je to znát i na péči o zaměstnance. Samozřejmě i my zaznamenáváme, že v posledních letech nároky zájemců o práci stoupají.
Jak vypadají požadavky vašich uchazečů?
Pokud mluvíme o generaci čerstvých absolventů středních a vysokých škol, je pravdou, že jsou to vesměs velmi sebejistí lidé. Na jedné straně mají vysoká očekávání, na druhé jim chybí to podstatné - zkušenosti. Je pro ně také těžší vystoupit z osobní komfortní zóny a překonávat překážky. Často přicházejí s představami, které překvapí - například výše nástupního platu nebo požadavky na home office, auto k soukromým účelům atd. Snažíme se s tím ale pracovat, protože nezřídka se jedná o velmi šikovné talentované lidi, jen je potřeba jim sundat ty pomyslné růžové brýle a laskavě je provést realitou. Skutečným světem.
A daří se vám to?
Musím říct, že díky přátelské atmosféře, otevřené komunikaci a bezvadnému kolektivu uvnitř naší společnosti získáváme především pozitivní reakce. Komunikujeme jak s novými zaměstnanci, tak s jejich služebně staršími kolegy. Pokud chceme, aby naše projekty byly i nadále úspěšné, musíme se o naše zaměstnance starat, být k sobě vstřícní a vzájemně se podporovat.
Veletrhu Educa se účastníte pravidelně, v čem vidíte ten hlavní přínos?
Koncentrace nabídky škol a učilišť na EDUCA EXPO šetří čas a nervy doslova tisícům rodičů a jejich budoucím studentům. Mladí lidé si mohou vybrat ze široké nabídky, zároveň vidí i možnost uplatnění konkrétního typu vzdělání a propojení s trhem práce a to je super. Stejně jako EDUCA už dávno není o rozdávání letáků, tak stavařina není jen o cihle. Stavebnictví má obrovskou setrvačnost a ještě dlouhou dobu bude záviset na lidské práci na všech úrovních: na šikovných řemeslnících, mistrech, stavbyvedoucích, rozpočtářích, přípravářích a desítkách dalších dělnických a technických profesí. Ti všichni mají ve stavařině uplatnění. Naši náborovou kampaň jsme nazvali „Posunout se dál“ a přesně k tomu EDUCA je.
V minulých ročnících veletrhu EDUCA EXPO měl stavební SYNER společný stánek s e-sportovým týmem SINNERS? Jak toto spojení vzniklo?
Byl by to hezký příběh, kdyby naši počítačoví „hříšníci“ byli původně stavaři, kteří vyměnili svoji práci za myš a kariéru profesionálních hráčů. Skutečnost je, že jde o jeden z našich nejúspěšnějších start-upů a ukázku toho, že některé zákonitosti, jako například moderní technologie, ekonomika, fyzika či počítačové znalosti běžně používané ve stavařině platí i ve světě virtuální reality. To propojení chceme mladým lidem ukázat, a proto budou na našem stánku i herní konzole a možnost si popovídat s členy týmu SINNERS.
Zůstaňme ještě chvíli u SINNERS. Vidíte někde paralelu u mladých hráčů a absolventů, kteří se k vám hlásí?
Téměř každá zkušenost se dá přenést do studijního či pracovního života a u internetového hraní a profesionálních hráčů to platí taky. Každý hráč, když chce být dobrý, musí dodržovat určitý časový rozvrh, dbát na zdravý životní styl, absolvovat tréninky a stejně jako běžný sportovec respektovat trenéra a jeho doporučení. Musí překonávat překážky a umět vystoupit ze své komfortní zóny, o níž jsem mluvila na začátku. Když se na to podíváte takhle, tak zjistíte, že respekt, motivace, disciplína a sebekázeň stojí vlastně za každým úspěchem, ať tím sportovním nebo pracovním či životním.