Doporučujeme

Designová škrabadla s dobročinným úmyslem.

Designová škrabadla s dobročinným úmyslem. | foto: Archiv Vrnismus

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nové umělecké hnutí pod taktovkou kočičích drápků

  • 0
Vrnismus vyzdvihuje kreativního ducha koček, především však cílí na zvýšení adopcí z útulků.

Vrnismus, umělecké hnutí, které v kočkách spatřuje umělce vyjadřující se prostřednictvím škrábání. Projekt má za cíl vyzdvihnout benefity soužití člověka s kočkou a podpořit k adopci. V útulku PSOZ jsme objevili 10 talentů, kteří svůj osobitý styl vyškrábali na limitovanou sérii 10 škrabadel, jež vznikla pod rukama designérů T. R. Kladošová a Janský & Dunděra. Škrabadla můžete od 28.11. dražit v dvoutýdenní online aukci, finančně tak pomůžete útulku a zároveň se můžete ucházet o adopci kočičího umělce.

Designová škrabadla s dobročinným úmyslem.

Designová škrabadla s dobročinným úmyslem

Zvýšit povědomí o zodpovědném přístupu k domácím mazlíčkům a přibližovat benefity adopce zvířat je jedním z hlavních cílů společnosti Mars, do jejíhož portfolia spadá i značka Whiskas, která dlouhodobě upozorňuje na problematiku kočičího bezdomovectví. Proto vznikl nový umělecký směr, který vidí v každé kočce umělce. Vrnismus je velmi bohatý především pokud jde o používané techniky, na prvním místě je škrábaná grafika. Vrnističtí kočičí umělci však často sahají i k muchláži, trháži, cuckáži a cupáži. Protože jejich tvorba bývá často nepochopena, vznikla v rámci projektu designová custom-made škrabadla, která nejenže plní funkční účel, ale zároveň se skvěle hodí i jako designový doplněk do obýváku.

Vrnismus

Sisal, dezén, ocel, barvy

Vrnismus

Stylová, ručně vyráběná škrabadla vznikala po dobu 5 měsíců pod rukama českých umělců, módní návrhářky a výtvarnice T. R. Kladošové a designerského dua Matěj Janský & Cyril Dunděra. Pro všechny byl proces výroby výzvou ať už z pohledu výběru správného materiálu, tvaru, unikátnosti a funkčnosti produktu.

Designová škrabadla s dobročinným úmyslem.

„Hlavním materiálem je sisal, se kterým jsme pracovali v podobě sisalového lana, ale také jsme z něj netradičně dělali i třásně, které jsou velkou součástí dezénu. Dále to byly bavlněné šňůry různých barev, polyesterové šňůry a koberec,“ říká Tereza, která samotnou inspiraci pro výslednou podobu nacházela ve skicovaní a hledání skrytého vtipu. Na škrabadlo se jí podařilo dostat i dvě kočičí oči, která skrytě evokují motiv kočky. „Výběr materiálu šel ruku v ruce s celkovým designem rámu. Při navrhování jsme již věděli, s jakým materiálem pracovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o umělecké dílo a je potřeba, aby vydrželo škrábání koček, byly kovové trubky ideálním materiálem. Nebylo však jednoduché, vyrobit takovýto 3D ohnutý rám byl celkem oříšek. Ve finále je rám, i když to ani není vidět, vyroben z 12 svařených dílů,“ dodává designérské duo Janský & Dunděra.

Vrnismus

Vrnismus jako forma kočičího vyjádření

„Škrábání je pro kočky velice důležité, má totiž významnou sociální funkci. Kočky pomocí škrabání komunikují mezi sebou, ale i s ostatními tvory. Škrabání je totiž tzv. kombinovaná teritoriální značka, kdy kočky na škrábaný předmět natírají svůj pach a vizuálně si značí své území, velmi podobně jako třeba medvědi. Krom toho je škrabání velmi důležité ze zdravotního hlediska, aby kočkám nepřerůstaly drápky a aby si své malé nože udržovaly stále ostré a v dobré kondici,“ říká kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová.

Vrnismus

V útulku Pražského spolku ochránců zvířat se našlo celkem 10 kočičích talentů, kteří dali svými vrnistickými drápky vzniknout unikátní podobě škrabadel. Zájemci si mohou designový produkt vydražit v průběhu dvoutýdenní online aukce, která bude od 28. listopadu probíhat na aukro.cz. Zapojte se do první (mň)aukce, v níž si můžete vydražit originální umělecká díla v podobě škrabadel a zároveň se ucházet o adopci kočičích umělkyň a umělců, kteří se na jejich tvorbě podíleli, a poskytnout jim tak milující domov. Vybrané peníze budou připsány na transparentní účet útulku Pražského spolku ochránců zvířat.

Útulky plné kočičích umělců

Kočičích útulků je u nás velké množství a jejich svěřenci netrpělivě vyhlíží nový domov. Bohužel situaci nepřidává ani stávající legislativa. Majitelé nejsou povinni kočku jakkoliv označovat a registrovat. Pouze v případě koček toulavých je zákonná povinnost obce se o zvíře postarat – umístit jej do útulku, depozita či dočasné péče. U koček zdivočelých je pak doporučeno je odchytit, vykastrovat, označit mikročipem a je-li to pro ně vhodné, vrátit do původní lokality, z níž byly odchyceny. Podle dostupných dat Nadace na ochranu zvířat z roku 2022 se jen necelá 3 % koček navrátila původnímu majiteli a zhruba polovina z nich našla adoptivního majitele. Proč se tak malé procento zvířat vrátí ke svému původnímu majiteli? Souvisí to zejména s přístupem soukromých chovatelů ke kočkám. „Většina chovatelů koček bez průkazu původu svá zvířata neoznačuje mikročipem a neregistruje je v žádném ze stávajících registrů zvířat. V případě jejich zaběhnutí, ztráty, není jednoduché je dohledat a jednoznačně identifikovat. Někteří chovatelé vnímají kočky stále jako „spotřební zboží“ a svá zatoulaná zvířata aktivně nevyhledávají, často si za ně jednoduše pořídí náhradu,“ vysvětluje Eva Marlene Hodek, ředitelka Nadace na ochranu zvířat.

Vrnismus

Podobně o situaci hovoří i Hana Janišová, předsedkyně Pražského spolku ochránců zvířat, kde se aktuálně starají o zhruba 200 opuštěných koček. Situace v útulcích je na spadnutí hlavně kvůli nezodpovědnému přístupu majitelů, kteří kočky nekastrují. „Majitel kočku bez problému vyhodí březí nebo s koťaty na ulici a pak v tom lepším případě kočka putuje k nám do útulku. V poslední době je bohužel také velkým fenoménem měsíc září. Lidé během prázdnin na chatách krmí koťátka nebo i dospělé kočky a pak zjistí, že do pražského bytu si je vzít nechtějí,“ přibližuje situaci Janišová.

Vrnismus

Poskytnutím milujícího domova se opuštěnému zvířátku zásadně ovlivní kvalita života, zároveň se v útulku uvolní kapacita, což ulehčí jeho fungování. Vytvářet lepší svět pro domácí mazlíčky je dlouhodobou strategií společnosti Mars, která podniká různé kroky k tomu, aby podporovala adopci zvířat z útulků. Zapojte se do aktuální kampaně značky Whiskas, která v kočkách objevuje umělecké talenty a představuje benefity soužití člověka s kočičím umělcem.