Doporučujeme

Lyžovačka za babku? Nejlepší čas je před sezonou

| foto: Bauer Media

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Lyžovačka za babku? Nejlepší čas je před sezonou

Jste přesvědčeni, že lyžování v Alpách je příliš drahý špás. A co když se mýlíte? Třeba právě teď je pravý čas rezervovat si cenově výhodný first minute termín. Což je jen jeden z tipů, jak snížit náklady na zimní dovolenou na horách na únosné minimum. Prozradíme vám některé další.

Nechceme vás zásobovat radami typu „proč si pořizovat lyžařské rukavice, když stačí ty pletené po sestře“ ani z vás udělat lančmítového krále, který se na dovolené živí zásadně konzervami. Jasně, pokud jste už vyrostli z dětských přezkáčů nebo nemáte štědrého sponzora, vždycky vás budou prázdniny na sněhu něco stát. Ale jde o to šetřit na správném místě, abyste si dovolenou i tak maximálně užili. Inspiraci najdete též v připojených komentářích několika lyžařů.

Možná se vám nechce jezdit daleko a na českých horách už máte vyhlédnutý cenově únosný pobyt. Proč ne, ale zvažte, co za tu cenu dostanete? Jestli fronty u vleku, celodenní hoblování vydřené sjezdovky a stravování v hotelové restauraci, kde by nejedl ani váš pes, pak raději vyberte jinou destinaci. Měli byste vědět, že ceny ubytování v českých hotelích a ceny skipasů ve velkých tuzemských lyžařských oblastech čile dohánějí ty zahraniční, takže se těch Alp tolik nebojte.


Vezměte vedlejšák


Vyhnout se hlavní sezóně neznamená horší lyžování.

Naplánujte si dovolenou do 20. 12., nebo na období od konce března, tedy mimo hlavní sezónu. Výhodné bývají i termíny v první polovině ledna. Správné načasování vám pomůže vyhnout se nejvyšším cenám během Vánoc, Silvestra a jarních prázdnin, takže ubytování vás bude stát až o polovinu méně. Jako součást balíčku zahrnujícího bydlení v hotelu přitom můžete v tomto období získat bezplatný servis lyží, wellness zdarma a tzv. free ski, tedy skipas zdarma.

Po slevách by se měly pídit především rodiny s dětmi, protože někdy bývá k dispozici bezplatné lyžování pro dospělé, někde aspoň pro děti. Mnohá střediska nabízejí minimálně slevu na dětské permanentky nebo na ubytování pro malé lyžaře.

Pořiďte si skipas na míru


Čím víc kilometrů, tím víc skipas. A k čemu vlastně?

Ruku na srdce, vážně využijete permanentku, se kterou můžete projet stovky kilometrů sjezdovek ve čtyřech střediscích? Anebo byste bohatě vystačili s levnějším skipasem, jenž platí v omezenějším prostoru? Nezapomeňte, že budete jezdit s potomkem, který se nepohybuje na lyžích tak rychle jako vy.

Vyplatí se vám celodenní skipas, když si v poledne rádi dopřejete šlofíka, anebo končíte s lyžováním chvíli po obědě, abyste si stihli zabruslit? Prostudujte si raději i ostatní tarify, časově omezená permanentka bývá finančně podstatně výhodnější.

Vyrazili jste na hory s partou? Pak nezapomeňte požádat při pořizování skipasu o skupinovou slevu.


Nejezděte daleko a netrvejte na vlastní dopravě


Proč jezdit do Francie nebo Itálie, když v Rakousku je taky fajn.

Dopravit se na hory vlastním autem je pohodlnější, už s ohledem na množství věcí, bez nichž se při zimním pobytu neobejdete. Jenže platíte za benzín, dálniční známku, poplatky za průjezd tunelem. Pojedete-li naopak s cestovní kanceláří, budete se sice muset časově přizpůsobit a nechat doma tu skříň s večerními šaty, ale zas se cestou prospíte a přijde vás to levněji.

Tím spíš vyrazíte-li „jen“ do Rakouska. Věřte, že tamější lyžařské areály jsou stejně skvělé jako ty italské nebo francouzské. Cenově výhodné zájezdy nabízejí slevové portály, jen si předem podrobně prostudujte podmínky, abyste třeba nebyli na místě překvapeni, že návštěvy bazénu a sauny nemáte v ceně.

Vyzkoušejte méně známé


Malý areál v alpské Horní Dolní? Proč ne – co je malé, bývá milé.

Svatý Mořic a Chamonix si nechte na jindy a vyrazte raději do malého alpského střediska. Nevadí, že jste jeho jméno zatím neslyšeli. Chcete se vozit na moderních a bezpečných lanovkách, zalyžovat si na hezky upravených sjezdovkách a spát v příjemném hotelu či penzionu, a to umí nabídnout i areály, které na své objevení teprve čekají.

A pokud už chcete lyžovat ve větším středisku, najděte si ubytování dál od jeho centra. Stačí pár kilometrů a ceny mohou být až o třetinu levnější. Akorát si ověřte, jestli z daného místa jezdí zdarma skibus a kde je jeho nejbližší zastávka.

Jeďte na pár dní


Pobyty Čechů v Alpách se zkracují, tak proč nebýt trendy.

Prodloužený víkend je pro vydatnou lyžovačku dostačující. Ušetřené peníze můžete investovat do kulinářského zážitku nebo osvěžující návštěvy vyhlášeného welness centra, případně si je schovat na další výjezd.

Rozložit lyžování do více pobytů není od věci ani s ohledem na počasí. Pokud jste fandové pohodového lyžování za slunečného počasí a v mlze, větším mrazu či větru nevystrčíte nos, eliminujete tak riziko, že strávíte týden zavření v hotelu a zaplatíte majlant.

Lyže ani boty nekupujte, vypůjčte si je


U rychle rostoucích dětí platí toto doporučení dvojnásob.

Pokud netrávíte na svahu celou sezónu, ale jste jen lyžaři „na baterky“, nevyplatí se vám investovat do vlastního vybavení. Jinými slovy, návštěva půjčovny vám uspoří minimálně 15 tisíc korun.

Lyže, boty i hole si můžete vypůjčit na den, víkend, týden nebo měsíc, ale finančně nejvýhodnější je celoroční zápůjčka celého kompletu, která vás například v síti půjčoven a obchodů Happy Sport přijde na 2649 až 3999 korun – záleží na modelu a stáří lyží, vypůjčený pár ale vždy dostanete ve stavu po servisu. Další výhodou půjčovny je příležitost vyzkoušet si během jedné sezóny různé značky a typy lyží. A co víc, prkýnka po sezóně vrátíte a nemusíte se starat o jejich uskladnění mimo sezónu.

Stravujte se bez vysokohorské přirážky


U rychle rostoucích dětí platí toto doporučení dvojnásob.

Jak známo, ceny v chatách a restauracích u sjezdovek se pohybují ve výškách, kde má průměrná česká peněženka málo kyslíku k dýchání. Nemusíte kvůli tomu nutně jíst třikrát denně chleba s paštikou, k tomu, abyste ušetřili, stačí kompromis.

Dopřejte si výživnou snídani a na svah si vezměte namazaný rohlík a termosku s pitím. Anebo si najděte ubytování u sjezdovky, abyste si o polední pauze mohli připravit teplé jídlo – toto řešení oceníte především jako rodiče malých dětí. K večeři si pak můžete něco dobrého uvařit, nebo bez výčitky vychutnat místní specialitu.

Najděte si výhodné cestovní pojištění


Spoléhat se pouze na kartičku pojišťovny může přijít draho.

Cestovní kancelář, s níž pojedete na zájezd, vám samozřejmě nabídne také cestovní pojištění. Akorát to nemusí být ta nevýhodnější pojistka a vy máte právo najít si vlastní. Proto si sami zjistěte, kdo nabízí nejkomplexnější pojištění za nejnižší cenu (odborníci doporučují limit ve výši alespoň 5 milionů Kč).

Sjednání pojistky nepodceňujte – zvlášť v případě, kdy se chystáte sportovat – protože všeobecné zdravotní pojištění pokrývá v zahraničí jen malou část výloh a v případě úrazu by se vám tedy dovolená mohla hodně prodražit.