Doporučujeme

Třídit odpad umí už i malé holky

Třídit odpad umí už i malé holky | foto: EKO-KOM, a.s.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

I děti vědí, že odpady se třídí

Odpady třídí pravidelně již 75 % obyvatel České republiky. A v této disciplíně patříme k jedněm z nejlepších národů v Evropě. Třídění, byť v mnohem jednodušší podobě, má v tuzemsku dlouhou historii. Ještě před rozvojem současného systému třídění odpadů byli lidé v ČR zvyklí třídit.

Kovy, tzv. šrot se třídil hromadně v rámci „železných“ sběrů realizovaných dobrovolnými hasiči nebo je lidé odváželi sami přímo do výkupny surovin. Ve velkém se také třídil papír, a to buď formou školních sběrů nebo obdobně jako u kovů prostřednictvím výkupen. A na vesnici nechyběl snad v žádném stavení domácí kompost. A i zažitý název „popelnice“ ledacos napoví.

Více než 20 let pak v ČR funguje systém třídění odpadů v té podobě, jakou známe nyní. Vznikl jako kombinace různých modelů, které již fungovaly v jiných evropských zemích, ale zohlednil česká specifika. Kontejnery na jednotlivé druhy odpadů jsou rozlišeny barvami, navíc jsou doplněné barevnými samolepkami s označením, co do kontejneru patří. Díky tomuto nastavení je třídění odpadů v ČR pro občany srozumitelné a uživatelsky komfortní. A zvládnou to už i malé děti. Právě na malé děti sází i Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, která má v ČR systém třídění odpadů na starosti. Jak se ukázalo, z dětí, které se s informacemi o třídění odpadu setkávají už odmala, se stávají ti nesvědomitější třídiči.

Je to zřejmé i z nového reklamního spotu EKO-KOMu s motem „I holky z první třídy vědí, že odpady se třídí“, kde mladičké hlavní aktérky napomínají dospělé bordeláře.

qr kód

Děti z mateřinek se seznamují s tříděním odpadů prostřednictvím divadelního představení O Balynce. Balynka je zatoulané štěně, které potká kocouřího čaroděje Roberta. Ten by chtěl předvést své čarodějské umění, ale v zaněřáděném prostředí to nejde. Psí detektiv Balynka vypátrá, kdo stále škodí, a s dětmi zařídí nápravu.

Na žáky prvního a druhého stupně základních škol se pak zaměřuje školní vzdělávací program Tonda obal na cestách. Se zásadami správného třídění a informacemi o recyklaci odpadů seznamují školáky během klasické vyučovací hodiny odborní lektoři Tondy Obala přímo na školách. Právě z těchto dětí jsou pak nejlepší ambasadoři třídění.

venkovní varianta programu Tonda Obal učí třídit odpad nejen dětí, ale i jejich rodiče

Na správné třídění odpadu a primárně na děti je zaměřena také roadshow po českých a moravských městech Barevné dny. Děti i veřejnost se hravou formou naučí, jak správně recyklovat a třídit odpad. Kromě stánku s informacemi o třídění odpadu máme pro děti atrakce jako jsou skákací hrad, nafukovací skluzavka, popelářské autíčko a další zábavné hry.

Ve spolupráci s firmami, které se zabývají nakládáním s odpady, provozujeme několik vzdělávacích center umístěných napříč Českem. Žáci nejvyšších ročníků ZŠ, ale i středoškoláci, si v nich vyslechnou přednášky o třídění a následném využití odpadu, ale zejména se v praxi podívají, jak takové nakládání s odpady vypadá. V těchto vzdělávacích centrech se tedy s odpady setkáte nejintenzivněji.

Po celé republice existuje řada míst, kde se problematice třídění a recyklace mohou kolemjdoucí věnovat bez přítomnosti lektorů. Jedná se o nejrůznější naučné, hry a panely instalované v zoologických zahradách a koutcích, parcích ale i v expozicích jako jsou science centra a muzea.

Originální tabule o třídění a recyklaci odpadů lze potkat i na různých naučných stezkách

V zimních měsících probíhá v mnoha horských střediscích projekt Třídíme na sněhu, jehož cílem je připomenut návštěvníkům hor, aby třídili vždy a všude, a to i na horách. Odpady tam mohou třídit do speciálních třikošů.

Zažít přírodu jinak lze díky projektu Třídíme v přírodě. Stačí se vydat do volnočasových areálů zapojených do tohoto projektu, či na některou z tras Čistou přírodou a najít třikoš. Do těchto speciálních sběrných nádob vyrobených z 97 % vytříděného plastového odpadu mohou výletníci třídit odpady, ale najdou na nich také soutěžní QR kódy. Prostřednictvích nich se mohou zapojit do soutěží se zajímavými cenami.www.jaktridit.cz