Nepříjemné brnění prstů a intenzivní noční bolesti rukou, které budí ze spaní, jsou nejčastějšími příznaky, pro které vyhledávají pacienti se syndromem karpálního tunelu lékařskou pomoc. Tyto problémy se v čase pozvolna zhoršují a přidávají se k nim poruchy citlivosti konečků prstů až jejich necitlivost. Projevuje se to nešikovností rukou, které je doprovázeno sníženou silou úchopu a vypadáváním předmětů z ruky. Obtíže mohou postihovat jednu ruku, ale častokrát jsou oboustranné.
Při tomto onemocnění dochází k útlaku středního nervu uvnitř karpálního tunelu, struktury tvořené tuhým karpálním vazem a kostmi zápěstí, kudy prochází střední nerv společně se šlachami a cévami do dlaně. Zhoršující se útlak způsobuje poruchu prokrvení nervu s postupným zánikem nervových vláken. Nerv postupně odumírá, s čímž souvisí zhoršená citlivost a postupně až necitlivost prstů ruky. Finálním důsledkem může být vznik tzv. drápovité ruky.
Léčba syndromu karpálního tunelu po jeho potvrzení speciálním neurologickým vyšetřením tzv. elektromyografií je prakticky jenom chirurgická. Operace spočívá v uvolnění útlaku nervu v karpálním tunelu příčným protnutím karpálního vazu. Na našem pracovišti provádíme tento zákrok ambulantně v místním znecitlivění. Kromě klasické, v České republice široce používané metody s použitím řezu ve dlani, provádíme taky endoskopickou operaci, s kterou máme dlouholeté bohaté zkušenosti. Ta je šetrnější ke strukturám dlaně a umožňuje rychlejší rekonvalescenci ruky v porovnání s klasickou metodou. Provádí se pomocí speciálního nástroje, který se z krátkého řezu na zápěstí vsune přímo do karpálního kanálu. Nástroj obsahuje kameru, světlo a nůž, kterým se karpální vaz protne. Operace trvá přibližně 15 minut, s rukou lze pooperačně cvičit a stehy se odstraňují za 10 - 14 dnů. Noční bolesti a brnění se zmírňují nebo kompletně ustoupí během pár pooperačních dní. Citlivost prstů se vrací pomalu a je odvislá od délky a intenzity útlaku nervu před operací a celkové nemocnosti a kondice pacienta/tky. Rekonvalescence je rychlá, ruku lze plně zatížit již po 3 - 4 týdnech od operace.
Endoskopická operace syndromu karpálního tunelu je moderním a efektivním řešením daného problému. Cena za endoskopickou operaci činí 8 000 Kč, pojišťovna tento typ operace neproplácí. Délka pracovní neschopnosti je v průměru při klasické operaci 6 týdnů, při endoskopické operaci 3 týdny, a to vše podle charakteru práce.
Na konzultaci k operaci karpálního tunelu do naší ambulance plastické chirurgie SANUS je možné přijít bez objednání v ordinačních hodinách (Po – Pá 8-12 a 13-15 hod.). Další informace naleznete na našem webu www.sanus.cz, nebo vám je rádi poskytneme na telefonu ambulance +420 495 757 112.