Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ekoznačka – konkurenční výhoda v době krize

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Evropa včetně Česka prochází energetickou krizí, která se pomalu přelévá do ekonomické. Firmy se tak snaží zvyšovat konkurenceschopnost a posilují postavení na trhu. Třeba tím, že reagují na zvýšenou poptávku po produktech šetrných k přírodě. Ta souvisí s obavami ze změn klimatu a jejich následků.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Stále více firem tak deklaruje, že právě jejich výrobky a služby jsou ekologicky šetrné. Jenže zákazníci i zadavatelé veřejných zakázek zároveň chtějí mít jistotu, že deklarovaná ohleduplnost k přírodě je skutečná, a přitom není dotčena kvalita. Jednou z cest, jak mohou výrobci ohleduplnost k životnímu prostředí prokázat, je získání ekoznačky garantované Ministerstvem životního prostředí.

Ministerstvo prostřednictvím své příspěvkové organizace CENIA nabízí ekoznačky nepotravinářským produktům a službám v celkem 25 kategoriích. Jedná se například o keramické obklady, toaletní papír, prací prostředky, dětské pleny, různá maziva, nábytek apod. Ze služeb mohou o ekoznačku žádat poskytovatelé ubytování pro turisty a úklidové firmy.

„Výrobci si ve většině případů mohou vybrat ze dvou variant ekoznačky – národní v podobě certifikátu Ekologicky šetrný výrobek (EŠV), případně Ekologicky šetrná služba (EŠS), a celoevropské Ekoznačky EU, která je též známá pod svým anglickým názvem Ecolabel EU. Tu vedle Ministerstva životního prostředí garantuje také Evropská komise,“ přibližuje možnosti výrobců Miroslav Havránek, ředitel CENIA.

Pro jednotlivé kategorie platí jasná kritéria. Zaměřují se mimo jiné na omezené využití nebezpečných látek, snižování emisí CO2, udržitelný původ použitých surovin a materiálů, recyklovatelnost obalů či jasné informování zákazníků.

Plusové body nejen v zelených zakázkách

Výhodou Ekoznačky EU je skutečnost, že má stejnou validitu napříč celým společným unijním trhem. To výrobcům rozšiřuje možnosti třeba v zelených zakázkách v rámci různých členských zemí. EŠV/EŠS jim tuto výhodu přináší pouze v případě těch českých. V obou variantách ale producenti získávají oficiální certifikát, který potvrzuje ekologickou šetrnost daného produktu v rámci celého jeho životního cyklu. Zároveň má zákazník také jistotu, že produkt disponující logem jedné z ekoznaček udělovaných organizací CENIA, je vysoce účinný.

Ekoznačky bojují s předsudky zákazníků

„Bohužel se stále setkáváme s předsudky vůči ekologicky šetrným produktům a jejich kvalitě. To však v případě námi certifikovaných produktů rozhodně neplatí. V rámci současné kampaně na podporu ekoznačení proto spolu s naším ambasadorem Ekolífkem spotřebitelům vysvětlujeme, že koupí produktu s logem Ekoznačky EU či EŠV/EŠS rozhodně neprohloupí. Naopak získají jistotu, že se jeho pořízením chovají zodpovědně k životnímu prostředí bez snížení nároků na vysokou účinnost,“ dodává Havránek.

Výrobci a poskytovatelé služeb, kteří od CENIA získají ekoznačku pro své produkty, se stávají členy vybrané skupiny firem, kterým záleží na životním prostředí, a jejich produkty se automaticky zařadí do katalogu výrobků a služeb, který běží na oficiálním webu www.ekoznacka.cz. Mohou se také mimo jiné prezentovat na veřejných akcích, které CENIA organizuje, nebo se jich účastní. Samozřejmostí je pak využití ekoznaček pro vlastní propagační účely.

Udělení ekoznačky je zpoplatněno a z příjmů jsou následně hrazeny například informační kampaně propagující ekoznačky. Základní registrační poplatek je stanoven ve výši 10 tisíc korun. CENIA ale poskytuje široké spektrum slev, například pro malé a střední podniky, mikropodniky a neziskové organizace apod. Za výhody, které získání certifikátu přináší, to určitě stojí.

  • Nejčtenější

Důchody po reformě dál porostou

24. května 2024

Komerční sdělení Husákovy děti už brzy vezmou důchody útokem. Kolik budou v penzi brát? Jak to ustojí státní...

Lidé letos objeví nový typ PC

21. května 2024

Komerční sdělení TH Cheng, regionální ředitel společnosti ASUS pro východní Evropu, vysvětluje revoluci v oblasti...

Dotace fotovoltaika – jak fundovaně vybrat správné solární panely?

23. května 2024

Komerční sdělení Investice do fotovoltaického systému je minimálně na 30 let. Proto je důležité vše pořádně...

Čistý horský vzduch, wellness a skvělé jídlo: krásné léto v Beskydech

21. května 2024

Komerční sdělení Malebná příroda Beskyd, úžasný wellness, skvělé jídlo a božský klid. Chcete letos zažít právě...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nadace KKFF zaznamenala rekordní zájem o Měsíc školních zahrad

23. května 2024

Komerční sdělení Rekordní zájem o Měsíc školních zahrad (MŠZ) zaznamenala Nadace KKFF. Skoro 7 500 lidí, kteří...

Odhalte 4 tipy jak ušetřit při spotřebě vody

28. května 2024

Komerční sdělení Voda nás provází od samého počátku života na Zemi, ale až v posledních několika málo desetiletích...

Inovace budoucnosti? Neviditelný kabel, který vás propojí se světem

28. května 2024

Komerční sdělení Svět technologií se mění raketovým tempem a velcí hráči v oboru už nyní vědí, jak bude vypadat za...

Lepidlo a pěna DEKFOAM TURBO 100

28. května 2024

Komerční sdělení V důsledku tlaku na termín při dokončování zakázek prakticky každá realizační firma nebo hobby...

Prázdniny na Monínci nabídnou program pro celou rodinu

28. května 2024

Komerční sdělení Areál Monínec je to nejlepší místo pro rodinnou dovolenou. Na malé i velké návštěvníky čeká na...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...