Doporučujeme

Kaplička Tiché noci v Oberndorfu | foto: (c) Österreich Werbung / Wolfgang Weinhäupl

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vydejte se po stopách nejslavnější vánoční koledy Tichá noc

Melancholická vánoční píseň Tichá noc je přeložena do řady jazyků, svou verzi máme i my v České republice. Zpívají si ji tak lidé v různých koutech světa, a to už neuvěřitelných 205 let! Odkud tato oblíbená koleda pochází a jaká historie inspirovala k jejímu vzniku?

Kouzlo písně Tichá noc zůstalo už po dvě století neporušené. Dodnes nám dává naději a slibuje útěchu. Napsal ji v roce 1816 v Mariapfarru, na území dnešního Salcburska, Joseph Mohr, který v tomto období politických převratů odehrávajících se po celé Evropě toužil jedině po míru. Tehdejší obyvatele trápily nejen válečné konflikty, ale zároveň právě v roce vzniku nejznámější vánoční písně došlo k přírodní katastrofě s rozsáhlými následky. Nebyla úroda, lidé se zadlužovali a narůstala bída a hlad.

Jesličky Tiché noci v Mariapfarru | foto: (c) Ferienregion Salzburger Lungau

Přímo pohádkový příběh

Kněz Joseph Mohr vylíčil v šesti slokách vánoční příběh odehrávající se za jedné tiché noci. O dva roky později k jeho básni složil melodii Franz Xaver Gruber, učitel ze základní školy v sousedním Arnsdorfu. Hotová píseň poprvé zazněla 24. prosince 1818 při půlnoční mši v kostele sv. Mikuláše v Oberndorfu.

Protože byly rozbité varhany, koleda byla toho večera doprovázena hrou na kytaru. To se ukázalo jako šťastná náhoda, protože zrovna měl varhany opravit tyrolský varhaník Karl Mauracher. Vánoční píseň ho natolik okouzlila, že ji rozšířil do tyrolského Zillertalu.

Právě v Tyrolsku v té době žilo mnoho kočovných obchodnických rodin, pro které byla pěvecká vystoupení nedílnou součástí jejich dlouhých cest. Velice známou kočovnou zpívající skupinou byla rodina Rainerova z obce Fügen. V roce 1839 vyrazila na cestu po Americe a ještě toho roku koleda Tichá noc poprvé zazněla v New Yorku. Koleda se postupně šířila z generace na generaci napříč kontinenty a byla přeložena přibližně do 300 jazyků.

Pamětní dům Franze Xavera Grubera v Hochburg-Ach | foto: (c) Franz Xaver Gruber Gemeinschaft / Franz Xaver Gruber Gemeinschaft

A tak započal příběh celosvětově známé písně, která neodmyslitelně patří ke kouzlu Vánoc a dodnes šíří vánoční poselství o narození Krista. Právem byla koleda v roce 2011 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vydejte se po stopách koledy

Dnes na místě kostela, kde lidé slyšeli koledu poprvé, stojí památná kaplička Tiché noci. Ročně ji navštíví mnoho turistů z celého světa. Po stopách nejznámější vánoční písně všech dob se však můžete vypravit i vy, a to hned na 13 místech napříč Salcburskem, Horním Rakouskem a Tyrolskem.

Adventní trh u Muzea Tiché noci v v Mariapfarru. | foto: (c) Sportalpen