Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Velký návrat Srí Lanky. 60 procent Čechů je již zpět, ukazují data

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Podle posledních zpráv vše nasvědčuje tomu, že situace způsobená nedávnou politickou a finanční krizí na Srí Lance se zlepšuje. Země plánuje svůj velký návrat, opět chce nastartovat turismus a přilákat cestovatele na svoji novou image. I mnoho Čechů se do této rozmanité destinace začíná vracet zpět.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Velký návrat Srí Lanky. 60 procent Čechů je již zpět, ukazují data

Velký návrat Srí Lanky. 60 procent Čechů je již zpět, ukazují data | foto: pelicantravel.com s.r.o.Shutterstock

Na základě dat cestovní kanceláře Pelikán je zřejmé, že zájem o Srí Lanku má výrazně pozitivní trend. Počet zakoupených letenek vzrostl v období od září do října meziměsíčně o 124 procent. V říjnu se tento tropický ráj dostal na hodnotu 60 procent z předpandemického roku 2019 – zde je nutné upozornit, že se jednalo o rok, kdy byly ceny nižší a v zemi se nekonaly žádné protesty.

Co se týče cen letenek na Srí Lanku, ty v roce 2022 vzrostly ve srovnání s rokem 2019 o 30 procent. Nicméně i přesto je možné se na ostrov dostat již od sumy 13 990 Kč. Nejvýhodněji vychází open-jaw spojení s odletem z Krakova a návratem do Budapešti. Přitažlivou nabídku má také nedaleký Mnichov, z něhož je možné letět zpátečně s aerolinkami Etihad Airways za 14 490 Kč. Od 16 490 Kč jsou pak k dispozici varianty s odletem z Vídně nebo Prahy.

Rovněž byla zveřejněna data uvádějící země, jejichž obyvatelé tvoří největší podíl přijíždějících na Srí Lanku. Na čele žebříčku za období od 1. ledna do 4. prosince 2022 jsou turisté z Indie, hned za nimi Britové. Každopádně cestovatelé z Česka se dostali mezi top dvacet zemí, konkrétně obsadili sedmnáctou pozici.

Země doufala, že přiláká více cestovatelů ze vzdálenějších koutů světa, jako například z Evropy či Ameriky, nicméně musí brát do úvahy fakt, že evropské trhy nyní prochází energetickou krizí a vysokou inflací. Zástupci cestovního ruchu na Srí Lance ovšem uvádí, že předpovědi na prosinec a leden vypadají lépe.


Návrat ve velkém stylu

Krize na Srí Lance výrazně ovlivnila její růst a rozvoj, utrpěl také její globální obraz. Vnitřní nepokoje následně nepomohly ani turistickému sektoru, na kterém chtějí představitelé země opět začít pracovat.

Turistická rada Srí Lanky uspořádala ve třech indických městech putovní přehlídku se zástupci cestovních kanceláří a hotelů, na níž sdílela svoji novou strategii a plány do budoucna. Vše doplňovala taneční, pěvecká a kulturní vystoupení.

Ministr cestovního ruchu Srí Lanky, Harin Fernando, uvedl, že země se spojila se zainteresovanými stranami, aby všem budoucím návštěvníkům zajistila jedinečný zážitek. Rovněž potvrdil, že ostrov se zotavuje a je pozitivně nastavený. Turisté se rozhodně nemusí obávat nedostatku jídla, paliva či elektřiny.

Součástí nového postupu bude propagace vlastního bohatého dědictví. Stejně tak se Srí Lanka bude snažit o navázání světových sportovních partnerství nebo rozvíjet svoji vizi spolupráce s indickými umělci ze zábavního sektoru. Fernando v závěru poukázal na nikdy se nevzdávajícího ducha země a usměvavou povahu jejích obyvatel.

Skvělé podmínky bude chtít ostrov nabídnout jak mladším, tak starším cestovatelům. Je otevřen luxusní a rekreační turistice, obchodním setkáním i například svatbám v destinaci – svatby na Srí lance jsou legální a často se kombinují s pobytem na Maledivách, kam novomanželé většinou po obřadu pokračují na svatební cestu.

Návrat ve velkém stylu

Vstup se neobejde bez povolení
Cesty za turistickým účelem jsou spojené s vyřízením elektronické cestovní autorizace, tzv. ETA (Electronic Travel Authorization) vystavované na tři měsíce. Tu je možné vyřídit na místě nebo předem online. Online zpracování je spojeno s poplatkem 35 USD za osobu. Vyřízení na letišti přijde na 40 USD za osobu. Děti do 12 let musí rovněž požádat o povolení, ovšem to je uděleno bez poplatku.

V případě cesty za jiným než turistickým účelem je třeba požádat o víza na velvyslanectví Srí Lanky ve Vídni.

Každý přijíždějící se musí dále prokázat platným pasem, zpáteční letenkou a dostatečnými finančními prostředky na dobu pobytu.

Co se týče vstupních opatření na Srí Lanku spojených s koronavirem, je vyžadován buď certifikát o plném očkování proti onemocnění COVID-19, nebo důkaz o negativním výsledku antigenního nebo PCR testu. Test předkládají neočkovaní cestující i ti, kteří jsou očkováni jen částečně.

Skvělé podmínky po celý rok
Na Srí Lanku se dá vyrazit celoročně, protože má hned dvě hlavní sezóny. Jižní a západní pobřeží nabízí atraktivní podnebí během našich zimních měsíců, resp. období dešťů zde obvykle trvá zhruba od května do října. Zatímco na sever a východ je dobré si to namířit během našeho léta, prší zde totiž přibližně od října do února.

Východní pobřeží nabízí krásné bílé pláže a menší množství hotelů. Nevýhodou může být delší transfer z letiště, jehož délka závisí na aktuálním stavu na cestě. Logistika je náročná kvůli nepříliš moderní infrastruktuře a může trvat i šest až osm hodin. Místní ale nepřestávají se snahami o zlepšení této situace, jen v poslední době jim osud velmi nepřeje.

Jižní lokality jsou na tom o poznání lépe. Na tato místa již vede dálnice, kde stačí jen zaplatit mýto. Avšak po úzkých cestách počítejte s dobou transferu od jedné do dvou hodin.

Skvělé podmínky po celý rok

Ájurvéda nebo poznávání ostrova?
Srí Lanka je mimo jiné často vyhledávána díky ájurvédským pobytům. Není divu, její učení pochází ze starobylé Indie. Na ostrově najdete hotely a centra, které se na tuto tematiku specializují. Ceny takových pobytů začínají přibližně na sumě 12 500 Kč při ubytování na sedm nocí i se snídaní.

Pokud nepočítáme ájurvédské pobyty, tak tato exotika není typickým zástupcem odpočinkových dovolených v resortu. Je určena spíše na objevování všech tamních krás, a že jich je mnoho. Buď je možné se zúčastnit poznávacího zájezdu, v rámci něhož se každý den přesunete na jiné místo a jiného hotelu, nebo využijete variantu s jednodenními výlety, na které vyrážíte ze stále stejného ubytování.

Pro zájemce o kompletní dovolenkové balíčky na Srí Lance je zde nabídka čtyřhvězdičkových až pětihvězdičkových hotelů. Pobyt se zpáteční letenkou z Prahy nebo Vídně, odbaveným zavazadlem, ubytováním v hotelu na sedm nocí, all inclusive servisem, transferem z letiště na hotel a zpět a službami anglicky nebo německy hovořícího delegáta vyjde zhruba na 40 800 Kč.

Ochutnávka čaje je základ
Když se řekne Srí Lanka, nebo ještě lépe Cejlon, asi většina z nás si vybaví obrazy čajových plantáží. Čaj zde byl poprvé vysazen v roce 1824, a to v Botanické zahradě Peradeniya. Zpočátku se jednalo jen o pár sazenic přivezených z Číny, dnes patří Srí Lanka mezi největší výrobce čaje na světě.

Za voňavými zelenými kopci si to musíte namířit na výše položená místa do středu ostrova, kde převládá chladnější podnebí. Čaji se daří v blízkosti měst Nuwara Elyia či Kandy, jež se vyznačují vhodnými klimatickými podmínkami.

Oblíbené jsou ochutnávky čaje nebo exkurze do čajových továren – jednou z nich je například společnost Lipton.

Ochutnávka čaje je základ

Nezapomenutelný výstup na vrchol Sigyria
Unikátní přírodní fenomén, který je někdy také nazýván Lví skála, je jednou z nejoblíbenějších památek ostrova a také součást dědictví UNESCO. Výstup na vrchol byste určitě neměli vynechat.

Jde o mohutnou asi 180 metrů vysokou čtvercovou skálu, jež může navodit pocit, že určitě nevznikla přirozeně, opak je ale pravdou. Na vrchole naleznete základy královského paláce, pozůstatky vodních nádrží a rovněž základy ostatních staveb a strážních věží. Krásné jsou také dochované fresky, dále vodní, terasovité či fontánové zahrady nebo jeskyně.

Nezapomenutelný výstup na vrchol Sigyria

Tajemné buddhistické chrámy
Zájem turistů toužících po seznámení se právě s buddhistickými skvosty na začátku míří do starobylých měst Anuradhapura a Polonnaruwa. Úchvatnou sochu zlatého Buddhy sedícího na skále uvidíte v nedalekém městě Dambulla. Velice klidným místem plným chrámů a mnichů je pak Mihintale a za návštěvu stojí také poutní město Kataragama.

Chrámy ale nemusí být jen buddhistické, narazíte i na hinduistické nebo muslimské stavby. Všechny spojují náboženské oslavy, které se zde konají téměř nepřetržitě.

Tajemné buddhistické chrámy

Odpočinek na pláži nebo surfování?
Pobřeží lemované zlatavými písečnými plážemi a zdobené zelenými palmami láká k odpočinku. Jih ostrova je ideální na koupání a východ se díky vlnám vhodným na surfování proslavil zase mezi fanoušky aktivních dovolených a adrenalinu.

Pomyslnými Mekkami surfařů jsou oblasti Mirissa a Arugam Bay. Pokud si tento sport budete chtít vyzkoušet, můžete využít služby tamních škol. Ty se mezi zmíněnými oblastmi posunují v závislosti na ročním období a vlnách.

Nemusíte ale zrovna stát na surfu, abyste si vychutnali kouzelnou pobřežní atmosféru. Bohatě stačí se jen tak uvelebit na pláži a počkat si na západ slunce, ten je totiž přímo dechberoucí.

Odpočinek na pláži nebo surfování?

  • Nejčtenější

Vyzkoušejte ohřívač vody s tepelným čerpadlem

Komerční sdělení Existuje mnoho způsobů, jak ohřívat vodu v domácnosti. Pokud hledáte úsporné a moderní řešení, může pro vás být vhodnou...

Zanzibar je miláčkem českých rekreantů. Ceny letenek nerostly

Komerční sdělení Uvelebit se na pláži a pozorovat, jak nad tyrkysovým oceánem zapadá slunce. Případně si užívat místní bezstarostnost,...

Věděli jste, jak zinek pomáhá vaší imunitě?

Komerční sdělení V období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění je velmi pravděpodobné, že se nakazíme virem a naše imunita bude...

Častý mýtus? Rezistenci bakterií způsobuje veterinární medicína

Komerční sdělení Infekce způsobené bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům každý rok zabijí v rámci EU, Islandu a Norska víc než 35...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přijímací zkoušky na střední školy se blíží. Na co nezapomenout?

Komerční sdělení Již několikátým rokem usednou žáci devátých ročníku do školních lavic, aby co nejlépe napsali testy, které rozhodnou o...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Velký návrat Srí Lanky. 60 procent Čechů je již zpět, ukazují data

Komerční sdělení Podle posledních zpráv vše nasvědčuje tomu, že situace způsobená nedávnou politickou a finanční krizí na Srí Lance se...

Malta nebyla nikdy tak oblíbená. Čím přitahuje české cestovatele?

Komerční sdělení Ostrov ve Středozemním moři je sice malý rozlohou, ale nabízí množství zážitků a aktivit od poznávání historických...

Cestovatelský newsfilter: Praha očekává nové lety a Srí Lanka uvolňuje

Komerční sdělení Zprávou listopadu bylo, že Delta Air Lines v létě obnoví přímé lety z Prahy do New Yorku. Pražské letiště ale přivítá i...

Zanzibar je miláčkem českých rekreantů. Ceny letenek nerostly

Komerční sdělení Uvelebit se na pláži a pozorovat, jak nad tyrkysovým oceánem zapadá slunce. Případně si užívat místní bezstarostnost,...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...