Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dotace fotovoltaika – jak na výběr domácího bateriového úložiště?

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Bateriový systém není sestava nesystémových komponent od různých výrobců. Je to jako s automobilem. Opravdu si nikdo nechce za 400 tisíc koupit dvoustopé vozidlo složené z dílů rozmanitých producentů vydávané za bezpečný automobil, který zvládne aspoň pětkrát STK.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vladan Marcalík, jednatel společnosti Prosolar s.r.o., která se na fotovoltaická řešení specializuje už od roku 1996, radí, na co se zaměřit při výběru bateriového úložiště:

Stěžejní vodítka pro výběr srdce vaší elektrárny vypíchneme z přemíry slibů a nepravd. Základem jsou veřejné a jednoduché záruční podmínky na bateriové úložiště. A už při výběru budoucí přidaná hodnota. Což je například řízení provozu bateriového systému tak, aby prvotně snižoval vaše účty za elektřinu. Efektivní vytváření přetoků po pokrytí vlastní spotřeby a maximalizace zisku z nich je právě onou přidanou hodnotou.

Jak tedy postupovat?

Ignorujte reklamní materiály. Právně podstatné ujednání jsou v záručních podmínkách. Co je psáno, to je dáno. Nechce-li vám potenciální dodavatel záruční podmínky poskytnout anebo je jen slibuje, pak jej z okruhu dodavatelů vyřaďte. Záruční podmínky mají obsahovat velmi jednoduchá ujednání, kterým jako laik budete rozumět. Přece si nepořídíte bateriové úložiště, u něhož bude „doporučena“ provozní teplota 25 °C. Zde pozor. Nejedná se o teplotu vzduchu, ani povrchu baterií. Jedná se o vnitřní teplotu baterií. A ano, dotaz „Jak to mám asi měřit?“ je na místě. Takové bateriové úložiště nechcete.

Narazili jste na další, které je prezentováno jako nejprodávanější? Pročtěte si záruční podmínky. Po několika odstavcích narazíte na amortizační tabulku, kde je vyčíslena procentuální náhrada ceny baterie po pěti letech provozu. Dočtete se, že cena baterie je po 5letém provozu 44 %. No, ale při pořizování vám byla slibována záruka 10 let. Tady něco nehraje…

Teď už jste v okamžiku, kdy jste při prvním kolapsu baterií po 3 měsících provozu zjistili, že provozní proud sice je 25A, ale při reklamaci bude baterie zatěžována proudem 0,2C, což je 10A (jestliže je nominální kapacita článku 50Ah, pak 0,2C je 10A). Z uvedených výpočtů je patrno, že jste skočili na špek výrobci a instalační firmě, která záruční podmínky nečetla a ani jim nerozumí. Jestliže záručním podmínkám nerozumíte a ani vám je není schopna nebo neochotna vysvětlit instalační firma, pak si takové bateriové úložiště nepořizujte.

Jak mají být jednoduše popsány záruky na baterie? Například takhle: „Na baterie je záruka 10 let. Po dobu záruky je garantováno využití kapacity baterií na 90 %.“ Využitelná garantovaná kapacita je základem celé ekonomiky bateriového úložiště. Tato garance poskytuje úsporu na nákupu elektřiny minimálně o 70 %. Jednoduchá ustanovení v záručních podmínkách dokazují promyšlenou snahu výrobce uvést na trh komplexní výrobek. Bateriový systém bude koncovému klientovi dlouhá léta přinášet radost a nebude pro něj ani výrobce otravným bateriovým pokusem.

Alpha ESS STORION HVT10 + 32,8kWh

Oči baští první

Důležitý je váš dojem prohlížení fotografií reálných instalací. Vážnou a životu nebezpečnou vadou jsou obnažené přívodní vodiče v celé délce nechráněné v instalačních lištách. Vodiče nezatažené do plastové chráničky a volně visící na zdi jen k sobě stáhnuté plastovými páskami… Takové lapače prachu a pavučin opravdu doma mít nehodláte.

Důležitý je také software

Důležitou přidanou hodnotou je software. Ne, není tady řeč o dalších dodatečných krabičkách, které si pořídíte u dalšího bastlíře. A při řešení reklamace bude instalatér svalovat vinu na krabičku. Žijeme ve 21. století a součástí bateriového úložiště je software využívající tovární příkazy pro jeho dálkové řízení. Software nebude nástrojem pro porušování záruk (viz výše vybíjecí proudy), ale nástrojem pro tvorbu zisku z prodeje energie ve finančně nejzajímavějších časových oknech podle SPOT cen.

Pozor na podvodné kopie

Je „potěšující“, že někteří obchodníci s elektřinou vydávají naši myšlenku a náš software AI FLEXIBILITY jako vlastní nápad „agregace flexibility“. Jedná se jen o nedokonalé kopie pro neřiditelné bateriové úložiště. AI Flexibility je vyšším stupněm umělé inteligence. Klientům je k dispozici od roku 2021. K realizaci jsme nepřistupovali s bombastickými očekáváními. Výsledek za inkasované přetoky nás však samotné překvapil. U systémů neřízených to bylo za 0,4 Kč/kWh. Systémy řízené AI Flexibility vykazují roční průměry 1,84 Kč/kWh. Pochopitelně je základem řízení nedodávat elektřinu v případě záporných cen. Příklady provozních stavů, odkud čerpají různí marketéři.

AI FLEXIBILITY má další významnou budoucí přidanou hodnotu. S jeho efektivní pomocí můžete elektřinu sdílet mezi odběrnými místy. AIF zná chování a okamžité spotřeby a potřeby libovolného počtu míst a podle preference uživatele/ů a jejich kontraktů nasměruje elektřinu do jiného odběrného místa. AIF je určena pro kterákoliv místa spotřeby elektřiny v ČR a s příchodem přeshraničního obchodování také v EU ( aktuálně AIF využívá 300 systémů z Německa a 180 systémů v Rakousku ).

AI FLEXIBILITY není určen jedné značce. Zveme k participaci na největší baterii v ČR s řízenou denně navyšující se kapacitou 12,8 MWh všechny plně řiditelné bateriové úložiště. Bohužel předpoklad řiditelnosti není splnitelný pro více než 80 % bateriových systémů zde provozovaných.

Důležitá je bezpečnost

Pokud jste někde v médiích zaznamenali zmínku o požáru některého typu bateriového úložiště, nepořizujte si jej. Mezi obecně nebezpečné a vysoce hořlavé patří technologie s elektrolytem NMC (LiNMC) používané v elektromobilech. Velikým obloukem se proto vyhýbejte bateriím z elektromobilů, kterým někdo, jak hezky marketingově zní, dal druhý život. Realita je taková, že někdo nakoupil vyřazené baterie výrobcem elektromobilů, který k tomu měl pádný důvod. A tento mastil s vidinou zisku prodá cokoliv…

Oproti LNMC jsou technologie s LiFePO4 (LFP) z podstaty velmi bezpečné a nehořlavé. LFP jsou považovány za bezpečné, a proto jsou používány ve velkých komerčních bateriových úložištích.
Důležité pro předcházení požáru jsou dodatečné předepsané mechanické ochrany kabelů. Bohužel je většina propojovacích kabelů mezi bateriemi dodávána pouze s jednoduchou izolací. Mechanická izolace úplně chybí, a tím vzniká riziko vzniku zkratu a požáru.

Výrobce Alpha ESS přikládá mechanické ochraně propojovacích vodičů velký důraz.

Nekupujte si to, co všichni kolem

Dav rád podléhá líbivému marketingu, což nevypovídá nic o kvalitě, přidané hodnotě, ani bezpečnosti. Ideální kombinace je, pokud má instalační firma dlouholetou historii a je ochotna vám poskytnout kontakt na klienta, který má bateriové úložiště v provozu alespoň 4 roky.

Více informací najdete na https://www.prosolar.cz/o-nas a v předchozím článku Dotace fotovoltaika – jak fundovaně vybrat správné solární panely. V budoucím pojednání popíšeme, jak vybrat větší komerční bateriový systém.

  • Nejčtenější

Vsadil 400 korun a vyhrál téměř 130 milionů. Teď si bude plnit své sny

7. června 2024

Komerční sdělení Manželce řekl, že vyhráli v loterii. O tom, že to je téměř 130 milionů korun ale nejprve mlčel a...

Lakovaná dlažba je trvale krásná a dokonale odolná

6. června 2024

Komerční sdělení V následujících měsících si většina z nás bude užívat krásné letní počasí a grilování s přáteli. A...

Místo moře letos na hory. Tady se o vaše děti postarají 12 hodin denně

10. června 2024

Komerční sdělení Jedno je jisté. Vašim dětem se domů chtít nebude. Místní maskot Mamutík i nadšený tým animátorů...

Venkovní pokoje aneb Přestěhujte se na léto ven

10. června 2024

Komerční sdělení Máte zahradu, velkorysou terasu nebo alespoň malý balkon? Užijte si je během hezkých dnů na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Unese krov střešní krytinu?

10. června 2024

Komerční sdělení Důvodů k rekonstrukci může být mnoho. Zatékání do konstrukce, připravovaná instalace...

Dvě blondýny dobyly velký svět eventů, protože chtěly dělat věci jinak

13. června 2024

Komerční sdělení Chcete uspořádat největší Cyber security konferenci pro 1000 lidí? Přivézt nejlepší piloty světa do...

EDF posiluje svůj závazek spolupráce s českým jaderným průmyslem

13. června 2024

Komerční sdělení Společnost EDF uspořádala v Paříži Dny evropských jaderných dodavatelů za účasti více než 300...

Ústecký kraj se mění na filmařský region

12. června 2024

Komerční sdělení Ústecký kraj nabízí filmařům možnost získat prostředky k tvorbě z nového dotačního programu s...

Zažijte kulturní léto v Rakousku

12. června 2024

Komerční sdělení Letní Rakousko máme spojené především s horami a jezery. Co takhle pro změnu vyrazit v létě k našim...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...