Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Zásobování vodou zajistíme navzdory suchu“

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vodárenská společnost chce proto „propojit“ Vysočinu s jižní Moravou, aby byla schopná zásobovat svoje zákazníky pitnou vodou, i když dojde k výpadkům.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jindřich Král

Jindřich Král | foto: VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., Anna Vavríková,  MAFRA

„Jedná se o plán, jak využít naše strategické zdroje vody pro bezpečné zásobování co největšího počtu obyvatel,“ nastínil předseda představenstva Vodárenské akciové společnosti.

Kromě Vodáren v Plzni jste jedinou vodárenskou firmou v republice, která je čistě česká. Jaké má výhody, že je vaším jediným akcionářem Svaz vodovodů a kanalizací měst a obcí?

Jindřich Král

Stejně jako kolegové v Plzni jsme si museli cestu ke stoprocentnímu komunálnímu vlastnictví obchodně hodně odpracovat. Naše společnost byla od roku 1995 rovněž spoluvlastněna zahraniční společností. Po dlouhých a náročných jednáních se nám podařilo dohodnout odkoupení zahraničního podílu, následoval odkup od drobných akcionářů a zcelení obchodních podílů pod společnost Svaz VKMO s.r.o., která je naším jediným akcionářem. Velkou výhodou je určitě operativnější řízení společnosti, starostové se podílí na strategických rozhodnutích firmy, mají zastoupení v představenstvu i kontrolních orgánech společnosti a mají tím i detailní přehled o společnosti, jejím hospodaření i výsledcích. Velkou výhodou je vlastnický model provozování, kdy našim městům a obcím můžeme nabízet služby nad rámec samotného provozování vodohospodářské infrastruktury.

V minulosti bylo velkým tématem sucho. Máte nějaký výhled do budoucna, jak se bude situace ohledně sucha vyvíjet?

Pro nás bylo období sucha rovněž velkou zkouškou. Jedním z kroků ve vztahu k adaptaci na klimatickou změnu byl podpis memoranda mezi naší společností a Ústavem výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i. – CzechGlobe, který je u nás špičkou na problematiku změny klimatu. Jedná se o memorandum o vzájemné spolupráci při výzkumu vodního režimu v povodí Dyje a o vývoji modelového systému pro analýzu současných i budoucích rizik a plánování funkčně a ekonomicky efektivních adaptačních opatření v podmínkách změny klimatu. Modelový systém umožní posoudit i navrhnout různá opatření i s přihlédnutím k očekávanému klimatickému vývoji a jeho nejistotám.

Pro zohlednění různých scénářů v modelovém systému byl naší společností připraven návrh několika opatření včetně potenciálního propojení vodárenských soustav v povodí Dyje.

V čem je tento plán propojení vodárenských soustav Vysočiny a jižní Moravy prospěšný a kdy má být dokončen?

Jedná se o plán, jak využít naše strategické zdroje vody pro bezpečné zásobování co největšího počtu obyvatel těchto regionů. Sucho v roce 2017 a 2018 nám ukázalo, která území jsou pro zásobování pitnou vodou kritická. Naše společnost zpracovala základní studii propojení nebo prodloužení některých vodárenských soustav, na které mohou být následně napojeny města a obce, které mají dnes již kritické zdroje vody ať už z důvodu množství nebo kvality. Jedná se o dlouhodobý projekt, který tvoříme společně se zástupci obou krajů. Na studii bude navazovat zpracování investičních záměrů jednotlivých akcií, jejich začlenění do plánů rozvoje obou krajů a postupné realizace dle priorizace jednotlivých záměrů. Bavíme se o horizontu jednotek i desítek roků, ale jsou akce, které nesnesou většího odkladu, a to nejen v souvislosti s možným suchem, ale i s ohledem na dostavbu elektrárny v Dukovanech. Právě infrastruktura, která zásobuje oblast Dukovan byla v dobách extrémního sucha kriticky ohrožena. Proto pracujeme na projektech, které by riziko zásobování této lokality eliminovaly.

Připravujete i nějaké další projekty v boji proti suchu? Hovoří se například o umělé infiltraci vody, kdy vsakování kopíruje přírodní procesy, kterými se voda z povrchu ukládá do podzemních zásob. Tuto metodu prý používali naši předkové už před sto lety. Je to také jedna z cest?

Řada projektů proti suchu již byla realizována. Jedná se zejména o prodlužování skupinových vodovodů a napojování nových obcí na tuto infrastrukturu.

Co se týká umělé infiltrace, je to cesta, jak nadlepšit stav podzemních vod. Jedná se o řešení, které se v praxi využívá ne zcela běžně, spíše výjimečně. Je třeba najít vhodné hydrogeologické prostředí s nízkou hladinou podzemní vody a pokud možno s nepropustným podložím. Další velmi důležitou okrajovou podmínkou je vhodný zdroj povrchové vody (většinou řeka), především z pohledu kvality vody. Kvalita povrchové vody je velmi zranitelná náhlým antropogenním znečištěním. Lze konstatovat, že řešení umělé infiltrace je vždy individuální podle místních podmínek. VAS má ve svém provozování jednu umělou infiltraci, kterou vybudoval Svazek vodovodů a kanalizací Ivančice v roce 2015. Projektovaná vydatnost tohoto díla je 20 l/s. Využíváme ji pouze v období výrazného sucha, jelikož se jedná o kombinovaný zdroj, kde v běžném období probíhá přirozená infiltrace z řeky do vod podzemních (tzv. břehová). S umělou infiltrací lze tedy určitě počítat jako s jednou z cest navýšení zásob podzemní vody, ovšem nelze ji aplikovat kdekoli.

Sucho má dopady nejen na množství vody, ale i na její kvalitu. Jde v současnosti o skutečně závažný problém? Jaké kroky v tomto činíte?

V některých našich povrchových, ale i podzemních zdrojích se kvalita vody vlivem sucha výrazně zhoršila, a to až na hranici její upravitelnosti. Naši technologové a specialisté na úpravnách se museli vypořádat s takovými extrémy, které v minulosti nikdy nezažili. Díky technologické vybavenosti našich úpraven a provozní zkušenosti se tyto stavy podařilo zvládnout. Do budoucna musíme určitě usilovat o lepší ochranu našich strategických zdrojů vody proti jejich znečištění.

Lesy na Vysočině jsou ve velkém napadené kůrovcem. Jaký dopad má tato situace na kvalitu povrchových vod? Jak to řešíte?

Registrujeme zejména dopady do oblasti podzemních vod. K největšímu znečištění došlo na Třebíčsku u našeho nejvýznamnějšího podzemního zdroje pro tuto lokalitu - Heraltic. Jedná se o unikátní zdroj, který byl vybudován na konci třicátých let minulého století a prakticky celé jímací území bylo chráněno lesním porostem. Díky tomu zdroj vykazoval dlouhodobou stabilitu vydatnosti a unikátní kvalitu. Po období extrémního sucha v letech 2017 a 2018 klesala jeho vydatnost až na 60 % normálu. Následovala kůrovcová kalamita a extrémní srážky v roce 2020. Nastalo to, čeho jsme se obávali. Absence lesa, přesněji řečeno jeho ochranné funkce v jímacím území, přineslo obrovské výkyvy ve vydatnosti i kvalitě vody. Les a podrost v něm fungují jako jakýsi obrovský filtr a tlumí všechny změny. Lépe vstřebává srážky, zadržuje vodu, tlumí výpar. Ztráta lesa zásadním způsobem ovlivnila koloběh vody v tomto území. Velké dešťové srážky ihned zvýší vydatnost zdroje, ale zhorší se kvalita vody. Zvětší se výpar vody a brzy po dešti je opět sucho. Stromy nespotřebovávají dusík, a tak se ve vodě zvyšuje obsah dusíkatých sloučenin. Dopadů je samozřejmě více, důležité však je, co dál. Intenzivně jednáme s Lesy ČR o rychlé obnově lesa, zejména v jímacím území vodních zdrojů. To se díky dobré spolupráci daří a k dnešnímu dni již bylo z tisíce vytěžených hektarů osázeno novými sazenicemi přes šest set hektarů. Ve spolupráci se svazkem obcí VODOVODY A KANALIZACE Třebíč připravujeme výstavbu nové úpravny vody nedaleko Heraltic, která bude díky moderním technologiím lépe zvládat nárazové změny v kvalitě vody.

Některé obce i letos zakázaly používat pitnou vodu k zalévání. Někteří si tak kopají studny bez povolení na svých pozemcích. Můžou tím napáchat škody?

Opatření vedoucí k zákazu zalévání pitnou vodou nebo k umývání automobilů se týkají především obcí, které jsou závislé na menších a mělkých zdrojích pitné vody. Opatření mají pomoci s tím, aby se vodou neplýtvalo. Pro tyto lokality se snažíme připravovat dlouhodobější řešení. Jedná se nejčastěji o připojení na skupinové vodovody nebo hledání nových, vydatnějších vrtů.

Co se týče výkopů studen, musím zde zdůraznit, že se jedná o dílo, které potřebuje pro svoji stavbu vodoprávní povolení. Pokud se někdo pustí do výkopu bez tohoto povolení, vystavuje se poměrně významným sankcím. Právě vodoprávní úřad musí před vydáním povolení posoudit, zda tyto studny neohrozí zásobování ostatních obyvatel pitnou vodou. Studny totiž obecně narušují hydrogeologické poměry v dané lokalitě a může se tak stát, že nová studna odvede vodu jinému zdroji.

Tématem je v současnosti i fotovoltaika a obnovitelné zdroje všeobecně. Investujete v tomto směru také do nových technologií?

V minulosti jsme některé, zejména větší čistírny odpadních vod, vybavili kogeneračními jednotkami, kde využíváme bioplyn, který jímáme při anaerobní stabilizaci kalu. Využíváme i technologie tepelných čerpadel. Ukazuje se nám, že čistírny, které jsou vybaveny kogenerací a dalšími energetickými zdroji, mohou být až ze šedesáti procent nezávislé na externích dodávkách těchto médií. Využívání bioplynu a jeho konverze na elektrickou energii a teplo je určitě záležitost, kterou se budeme dále zabývat. Pro fotovoltaické systémy jsme vybrali asi 40 objektů, na kterých probíhá technicko-ekonomické posouzení a projektová příprava. Předpokládáme, že stavba některých systémů bude provedena již v příštím roce. Narážíme ovšem na problémy s nepřipraveností přenosové soustavy a setkáváme se s negativním vyjádřením k připojení těchto systémů, což je zvláště v dnešní době zarážející.

Velkým tématem je nyní také zdražování energií. Předpokládáte, že se tento stav projeví i na ceně vodného a stočného?

Ten nárůst je tak obrovský, že jej nelze eliminovat úsporou jiné části nákladů. Ani technologicky nejsme schopni učinit opatření k výraznému snížení spotřeby elektrické energie. Cena elektrické energie pro příští rok se nám oproti letošnímu roku zvyšuje více než čtyřnásobně. V absolutní hodnotě bude mít zvýšení ceny elektrické energie dopad na ceny pro vodné a stočné v řádu desítek korun za kubík. Myslím, že tomuto zvýšení se nevyhne žádná provozní společnost.

VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s.

provozuje vodárenskou infrastrukturu v Jihomoravském kraji, Kraji Vysočina a části Pardubického kraje. A to pro více než 500 tisíc obyvatel v 727 obcích. Délka vodovodní a kanalizační sítě přesahuje 8 000 km. Součástí provozované infrastruktury je také 83 úpraven vody a 165 čistíren odpadních vod.

Se svými 1 051 zaměstnanci se řadí mezi významné regionální zaměstnavatele.

VAS je ryze českou společností, jediným akcionářem je Svaz vodovodů a kanalizací měst a obcí, s.r.o

Společnost je nositelem Národní ceny za společenskou odpovědnost a Národní ceny kvality. Jejím mottem, jež vystihuje význam a poslání společnosti, je: Voda a lidé – partneři pro život.

logo
  • Nejčtenější

Když stres ochromuje naše zdraví, pomoci může magnézium

25. dubna 2024

Komerční sdělení Magnézium je minerál, který je mimořádně důležitý pro správné fungování našeho organismu v různých...

5 tipů, jak zútulnit obývací pokoj s minimálními náklady

22. dubna 2024

Komerční sdělení Pod pojmem útulný domov si každý z nás představí něco trochu jiného. Někdo má rád perfektně...

Zaostřeno na Karvinsko. Z čeho bude v budoucnosti těžit?

25. dubna 2024

Komerční sdělení Území pohornického Karvinska se po ukončení těžby uhlí připravuje na nové projekty. A nebude jich...

Sjednáním pojištění práce poradce nekončí, ale teprve začíná

24. dubna 2024

Komerční sdělení Kvalitní pojišťovací poradci se svými klienty mnohdy vytvářejí partnerství na celý život. Jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když peníze ztrácejí hodnotu

26. dubna 2024

Komerční sdělení Článků o vysoké inflaci bylo možné číst v uplynulých 2 letech poměrně mnoho. Pravdou je, že inflaci...

„Záleží mi na spokojenosti mých kolegů,“ říká vedoucí fyzioterapeutka

26. dubna 2024

Komerční sdělení Už pět let pracuje Martina Kořínková v Chrudimské nemocnici. Proč si vybrala profesi...

Zažijte jaro všemi smysly v Libereckém kraji

26. dubna 2024

Komerční sdělení Chcete si odpočinout od shonu všedních dní? Přijeďte do Libereckého kraje. Spojení jarní přírody a...

Když peníze ztrácejí hodnotu

26. dubna 2024

Komerční sdělení Článků o vysoké inflaci bylo možné číst v uplynulých 2 letech poměrně mnoho. Pravdou je, že inflaci...

Swissco: transparentní CFD broker

26. dubna 2024

Komerční sdělení Swissco, spolehlivý a inovativní CFD broker, který nabízí širokou škálu výhod pro začínající i...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...