Doporučujeme

Výroční ražba k 680. výročí položení základního kamene katedrály svatého Víta

Výroční ražba k 680. výročí položení základního kamene katedrály svatého Víta | foto: Coinage Group s.r.o.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ražba k 680. výročí položení základního kamene katedrály sv. Víta

Výroční ražbu Katedrála svatého Víta – 680 let ze striktně limitované edice můžete získat ZDARMA, jen za poštovné a balné, u Moje mincovna CZ. Katedrála svatých Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je nejznámějším kostelem u nás. Základní kámen byl položen před 680 lety.

Od rotundy k velkolepé stavbě
Chrám stojí na místě historicky spojeném s příchodem křesťanství do Čech a se vznikem našeho státu. Jako první na jejím místě stála v 10. století rotunda, založená knížetem Václavem. Původní rotundu nahradila v 11. století větší a reprezentativnější bazilika. Stala se místem, kde byla pochována řada českých vladařů a dalších členů panovnického rodu, a také místem, kde se korunovali čeští králové a královny.

V roce 1344 byla Praha i díky úsilí Karla IV. povýšena na arcibiskupství a pražský arcibiskup získal právo korunovace českých králů. Ještě v témže roce Karlův otec, král Jan Lucemburský položil společně se synem a čerstvě zvoleným arcibiskupem Arnoštem z Pardubic základní kámen nové katedrály.

Ve velkolepé stavbě pokračoval Karel IV. po celý svůj život. Teprve za jeho vlády začala zásluhou hutí Matyáše z Arrasu a Petra Parléře získávat katedrála svou podobu, inspirovanou obdobnými stavbami ve Francii. Matyáš a později Petr Parléř postavili chór s věncem kaplí, Svatováclavskou kapli, Zlatou bránu a spodní část Velké jižní věže.

Ukončení prací a vysvěcení až ve 20. století
V roce 1419 byla stavba přerušena, v červnu 1421 vyrabována husity a v roce 1541 vyhořel kostel do základů. Po staletí zůstával chrám nedostavěný. V 19. století byl jeho dokončením pověřen architekt Josef Mocker, který mu dal nynější novogotickou podobu se dvěma věžemi v průčelí. Práce se uzavřely ve 20. století, slavnostně byla vysvěcena v roce 1929

Pamětní ražba k 680. výročí položení základního kamene katedrály svatého Víta ZDARMA

Výroční ražbu Katedrála svatého Víta – 680 let můžete získat ZDARMA, pouze za úhradu poštovného a balného ve výši 99 Kč, exkluzivně prostřednictvím společnosti Moje mincovna CZ, výhradního distributora Bohemia mincovny v České republice, na www.razbazdarma.cz nebo na telefonním čísle 226 522 555.