Jejich odlitky firma nabízela zákazníkům až do konce 40. let 20. století, kdy podnik zaniká v návaznosti na změnu politických poměrů.
Tvorba Karla Nováka zahrnuje výtvarné práce pro vnitřní i vnější architekturu pro stavitele a architekty, k nimiž náleželi Antonín Balšánek, Otakar Bém, Matěj Blecha, Jan Alois Čenský, Josef Fanta, Kamil Hilbert, Josef Chochol, Jiří Justich, Jan Kotěra, Emil Králíček, krátce i Václav Nekvasil, Rudolf Němec, Karel Vítězslav Mašek, Antonín Pfeiffer či Osvald Polívka; na výzdobě se obvykle podílel s řadou dalších sochařů (zvláště Josef Václav Pekárek, Ladislav Šaloun nebo Čeněk Vosmík, jejichž sochařské návrhy také často ve své dílně zhotovoval). Dekorativní výzdoba prováděná Novákovým ateliérem se týkala staveb rozmanitého účelu a různorodé architektury od škol přes hotely až po církevní a historické budovy.
Ateliér také využívali významní sochaři té doby. K významným Novákovým zakázkám tohoto období náleží například nadživotní sádrová reprodukce busty Antonína Švehly od Bohumila Kafky (1924) nebo umělokamenná reprodukce alegorické sochy Vltavy od Josefa Václava Pekárka (1927). Pro řadu dalších výtvarníků vytvořil modely, podle nichž byly následně sochařské artefakty zpracovány, například pro sochaře Albína Poláška – pomník W. Wilsona pro Wilsonovo nádraží v Praze, socha Radegasta, jehož originál, dnes zdařile restaurovaný, stojí stále v pražské zoo. Dále pro p. prof. Dvořáka Pomník A. Denise nebo pro sochaře Josefa Mařatku a architekta Bohumila Hypšmana model památníku Praha svým vítězným synům. Významná je i spolupráce na Husově pomníku na Staroměstském náměstí r. 1907.
Zahrada, jejíž podoba byla po četných devastacích postupně rekonstruována od 90. let 20. století, uvítá letos návštěvníky u příležitosti 100. výročí otevřením výstavy 100 let Umělecké zahrady v Nuslích: sochařsko-štukatérské dílny mezi 19. a 20. stoletím.
Kromě podniku Karla Nováka existovaly desítky dalších dílen, například karlínská firma Oldřicha Rákosníka (1870–1938), které utvářely podobu Prahy i dalších míst. Jejich rozmanitou činnost představuje výstava Umělecké zahrady v Nuslích: sochařsko-štukatérské dílny mezi 19. a 20. stoletím prostřednictvím originálních artefaktů, sádrových odlitků i historických fotografií, v nové expozici, která jako první svého druhu v Česku mapuje fenomén dekorativní plastiky. Součástí projektu k výročí 100 let Umělecké zahrady je i prezentace prací žáků sochařské a kamenické školy v Hořicích, v níž se odráží dlouhá tradice uměleckého řemesla.
Letos vzniklá nadace Umělecké zahrady plánuje nejen výše zmíněnou výstavu k příležitosti kulatého výročí, ale také nabízí své prostory otevřít pro komerční využití, jako jsou svatby, oslavy či firemní eventy. Pro širokou veřejnost nabízí nahlédutí do ateliérů i zahrad podobně jako v minulých ročnících v rámci Open House Praha, který se letos koná o víkendu 18. – 19. května.
Letos jsou prostory Umělecké zahrady veřejnosti přístupné od 1. května do 31. října vždy ve středu a v sobotu od 10 do 16 hodin.
Mezi 9. 5. a 30. 6., a to vždy ve středu a v sobotu nabízí Umělecká zahrada návštěvu komentovaných prohlídek pro organizované skupiny po objednávce na telefonních číslech 224 936 515 nebo 606 755 015. Více informací se nachází na webových stránkách www.umeleckazahrada.cz.