R. Townsend (SAS): Umělá inteligence musí posilovat odpovědnost a spravedlnost

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ačkoli si to řada lidí neuvědomuje, umělá inteligence (AI) se stala součástí našeho každodenního života. Zvyšuje konkurenceschopnost firem, výrazně mění maloobchod, zefektivňuje chod států, řídí dopravu, ale proniká i do tak běžných věcí, jako jsou fotoaparáty. Z různých částí společnosti však často zaznívají obavy nad ztrátou svobodného myšlení.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

R. Townsend (SAS): Umělá inteligence musí posilovat odpovědnost a spravedlnost | foto: SAS Institute ČR s.r.o.

Nejenom o tom jsme hovořili s Reggiem Townsendem, ředitelem oddělení Data Ethics Practice ve společnosti SAS, která v oblasti umělé inteligence, ale i strojového učení a analýzy dat, patří ke světovým lídrům.

Stále častěji se mluví o nasazování umělé inteligence do různých oblastí našeho života. Je to ve všech případech pozitivní?

Zpravidla ano. Technologie jako umělá inteligence nabízejí nespočet příležitostí ke zlepšení našeho života. AI nám umožňuje zautomatizovat řadu činností, a věnovat se tak příjemnějším aktivitám. Pokud dáme AI příliš volného prostoru, naučí se automatizovat i rozhodnutí, která byla založena na neférových a vykořisťovatelských způsobech.

Můžete uvést nějaký příklad, kdy nasazení umělé inteligence vedlo ke zneužití nebo diskriminaci?

Známým příkladem je algoritmus, který Amazon používal pro nábor zaměstnanců. O práci v Amazonu se každoročně uchází přes 200 tisíc lidí. Využití AI pro předvýběr zaměstnanců bylo velkou příležitostí, jak celý proces zefektivnit. Byť se Amazon snažil předejít jakékoliv přímé diskriminaci, algoritmus začal preferovat žadatele mužského pohlaví, protože historicky se do Amazonu hlásili uchazeči z univerzity, ve které studují převážně muži.

Existuje riziko i cíleného zneužití umělé inteligence ve velkém měřítku?

Ano. AI například umí generovat videa politiků a známých osobností, která mohou šířit dezinformátoři. Rozpoznatelnost těchto tzv. deepfakes je pro obyčejného člověka velmi složitá a je jisté, že kvalita bude ještě dokonalejší. Možná máte v povědomí i skandál firmy Cambridge Analytica, která zneužila data z Facebooku pro ovlivnění prezidentských voleb nebo referenda o Brexitu.

Co lze udělat, aby se takovým scénářům zabránilo?

Jako tvůrci analytických platforem máme povinnost bránit jakémukoliv zneužití našich technologií. Musíme se starat o to, kdo, co, kdy, kde, proč a jak naše technologie používá a ovlivňuje společnost, nyní i do budoucna. Rozhodnutí učiněná pomocí umělé inteligence jsou výsledkem algoritmů, dat a procesů. To znamená, že v každé oblasti musí být uplatňována etická hlediska. Víme, že se umělá inteligence může stát škodlivou, pokud se předpojatost a zastaralé způsoby myšlení zakódují do automatizovaného rozhodování.

Existují zákony nebo pravidla, která upravují využití umělé inteligence?

Naše technologie dlouhodobě vyvíjíme na základě aktuálních pravidel o zodpovědném využití umělé inteligence. Tyto pravidla vycházejí jednak z našeho interního kodexu, ale splňují i všechny podmínky dohodnuté na mezinárodní úrovni včetně těch vydaných Evropskou unií. Evropská Unie je v tomto ohledu velmi aktivní, a snaží se co nejvíce ochránit spotřebitele. Podobně jako u GDPR, porušení tzv. „Aktu o umělé Inteligenci“ může vést k pokutě až 30 milionů euro nebo 6 % celkového obratu firmy.

Co si dnes můžeme pod umělou inteligencí představit?

Umělá inteligence je soubor technologií, jako je strojové učení (Machine Learning), které pomáhájí předvídat budoucí jevy na základě historických událostí a autonomně se rozhodovat. Dalšími disciplínami je například počítačové vidění (Computer Vision) schopné zpracovat obraz i video, nebo disciplíny zabývající se zpracováním lidského hlasu a porozumění psaného textu.

V jakých konkrétních oblastech se dnes umělá inteligence využívá nejčastěji?

Tyto technologie dnes nacházejí uplatnění téměř ve všech sektorech podnikání, ale i ve státní správě i běžném životě. Umělá inteligence dnes řídí dopravu, pomáhá v zásobování, v diagnostice ve zdravotnictví, automatizuje výrobní procesy, včas identifikuje defekty na mechanických zařízeních, nahrazuje operátory v call centrech. Koncovým spotřebitelům pomáhá při nakupování na internetu, v překladech i tlumočení, pomáhá předcházet nebo mírnit následky dopravních nehod a v celé řadě dalších aktivit. Příkladů využití umělé inteligence dnes počítáme na tisíce.

Co je třeba udělat, aby nepanoval strach z jejího zneužití?

Zamezit jakémukoliv zneužití umělé inteligence je utopie, které lze možná docílit v autoritativních režimech. V takovém světě však nechceme žít. Umělá inteligence může vytvořit lepší svět a silnější ekonomiku. Vyžaduje to společné úsilí tvůrců a uživatelů umělé inteligence, stejně jako politiků, akademiků, výzkumníků a komunitních organizací, aby informovali o postupech umělé inteligence a prozkoumali nové způsoby, jak pozvednout lidi pomocí dat a analýz.

Po technologické stránce usilujeme o „důvěryhodnou“ umělou inteligenci. Chceme, aby každé rozhodnutí umělé inteligence bylo transparentní, vysvětlitelné a auditovatelné. Naším zákazníkům pomáháme s vývojem takových modelů, které odpovídají etickým hodnotám vyspělé společnosti.

Jedině přiměřená míra regulace a zodpovědné chování firem přispějí k inovacím a naplnění pozitivního potenciálu této technologii.

  • Nejčtenější

Když stres ochromuje naše zdraví, pomoci může magnézium

25. dubna 2024

Komerční sdělení Magnézium je minerál, který je mimořádně důležitý pro správné fungování našeho organismu v různých...

5 tipů, jak zútulnit obývací pokoj s minimálními náklady

22. dubna 2024

Komerční sdělení Pod pojmem útulný domov si každý z nás představí něco trochu jiného. Někdo má rád perfektně...

Zaostřeno na Karvinsko. Z čeho bude v budoucnosti těžit?

25. dubna 2024

Komerční sdělení Území pohornického Karvinska se po ukončení těžby uhlí připravuje na nové projekty. A nebude jich...

Sjednáním pojištění práce poradce nekončí, ale teprve začíná

24. dubna 2024

Komerční sdělení Kvalitní pojišťovací poradci se svými klienty mnohdy vytvářejí partnerství na celý život. Jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopřejte svým očím pohodlí s biometrickými brýlovými čočkami

22. dubna 2024

Komerční sdělení Nosíte brýle a znáte podobné situace? Neustálé čištění, které snad nikdy není dokonalé, dešťové...

Otevření nových Silent Villas v Therme Laa

27. dubna 2024

Komerční sdělení Exkluzivní rozšíření termálních lázní Laa, resortu VAMED Vitality World: 2. srpna 2024 se na ploše...

„Záleží mi na spokojenosti mých kolegů,“ říká vedoucí fyzioterapeutka

26. dubna 2024

Komerční sdělení Už pět let pracuje Martina Kořínková v Chrudimské nemocnici. Proč si vybrala profesi...

Zažijte jaro všemi smysly v Libereckém kraji

26. dubna 2024

Komerční sdělení Chcete si odpočinout od shonu všedních dní? Přijeďte do Libereckého kraje. Spojení jarní přírody a...

Když peníze ztrácejí hodnotu

26. dubna 2024

Komerční sdělení Článků o vysoké inflaci bylo možné číst v uplynulých 2 letech poměrně mnoho. Pravdou je, že inflaci...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...