R. Townsend (SAS): Umělá inteligence musí posilovat odpovědnost a spravedlnost

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ačkoli si to řada lidí neuvědomuje, umělá inteligence (AI) se stala součástí našeho každodenního života. Zvyšuje konkurenceschopnost firem, výrazně mění maloobchod, zefektivňuje chod států, řídí dopravu, ale proniká i do tak běžných věcí, jako jsou fotoaparáty. Z různých částí společnosti však často zaznívají obavy nad ztrátou svobodného myšlení.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

R. Townsend (SAS): Umělá inteligence musí posilovat odpovědnost a spravedlnost | foto: SAS Institute ČR s.r.o.

Nejenom o tom jsme hovořili s Reggiem Townsendem, ředitelem oddělení Data Ethics Practice ve společnosti SAS, která v oblasti umělé inteligence, ale i strojového učení a analýzy dat, patří ke světovým lídrům.

Stále častěji se mluví o nasazování umělé inteligence do různých oblastí našeho života. Je to ve všech případech pozitivní?

Zpravidla ano. Technologie jako umělá inteligence nabízejí nespočet příležitostí ke zlepšení našeho života. AI nám umožňuje zautomatizovat řadu činností, a věnovat se tak příjemnějším aktivitám. Pokud dáme AI příliš volného prostoru, naučí se automatizovat i rozhodnutí, která byla založena na neférových a vykořisťovatelských způsobech.

Můžete uvést nějaký příklad, kdy nasazení umělé inteligence vedlo ke zneužití nebo diskriminaci?

Známým příkladem je algoritmus, který Amazon používal pro nábor zaměstnanců. O práci v Amazonu se každoročně uchází přes 200 tisíc lidí. Využití AI pro předvýběr zaměstnanců bylo velkou příležitostí, jak celý proces zefektivnit. Byť se Amazon snažil předejít jakékoliv přímé diskriminaci, algoritmus začal preferovat žadatele mužského pohlaví, protože historicky se do Amazonu hlásili uchazeči z univerzity, ve které studují převážně muži.

Existuje riziko i cíleného zneužití umělé inteligence ve velkém měřítku?

Ano. AI například umí generovat videa politiků a známých osobností, která mohou šířit dezinformátoři. Rozpoznatelnost těchto tzv. deepfakes je pro obyčejného člověka velmi složitá a je jisté, že kvalita bude ještě dokonalejší. Možná máte v povědomí i skandál firmy Cambridge Analytica, která zneužila data z Facebooku pro ovlivnění prezidentských voleb nebo referenda o Brexitu.

Co lze udělat, aby se takovým scénářům zabránilo?

Jako tvůrci analytických platforem máme povinnost bránit jakémukoliv zneužití našich technologií. Musíme se starat o to, kdo, co, kdy, kde, proč a jak naše technologie používá a ovlivňuje společnost, nyní i do budoucna. Rozhodnutí učiněná pomocí umělé inteligence jsou výsledkem algoritmů, dat a procesů. To znamená, že v každé oblasti musí být uplatňována etická hlediska. Víme, že se umělá inteligence může stát škodlivou, pokud se předpojatost a zastaralé způsoby myšlení zakódují do automatizovaného rozhodování.

Existují zákony nebo pravidla, která upravují využití umělé inteligence?

Naše technologie dlouhodobě vyvíjíme na základě aktuálních pravidel o zodpovědném využití umělé inteligence. Tyto pravidla vycházejí jednak z našeho interního kodexu, ale splňují i všechny podmínky dohodnuté na mezinárodní úrovni včetně těch vydaných Evropskou unií. Evropská Unie je v tomto ohledu velmi aktivní, a snaží se co nejvíce ochránit spotřebitele. Podobně jako u GDPR, porušení tzv. „Aktu o umělé Inteligenci“ může vést k pokutě až 30 milionů euro nebo 6 % celkového obratu firmy.

Co si dnes můžeme pod umělou inteligencí představit?

Umělá inteligence je soubor technologií, jako je strojové učení (Machine Learning), které pomáhájí předvídat budoucí jevy na základě historických událostí a autonomně se rozhodovat. Dalšími disciplínami je například počítačové vidění (Computer Vision) schopné zpracovat obraz i video, nebo disciplíny zabývající se zpracováním lidského hlasu a porozumění psaného textu.

V jakých konkrétních oblastech se dnes umělá inteligence využívá nejčastěji?

Tyto technologie dnes nacházejí uplatnění téměř ve všech sektorech podnikání, ale i ve státní správě i běžném životě. Umělá inteligence dnes řídí dopravu, pomáhá v zásobování, v diagnostice ve zdravotnictví, automatizuje výrobní procesy, včas identifikuje defekty na mechanických zařízeních, nahrazuje operátory v call centrech. Koncovým spotřebitelům pomáhá při nakupování na internetu, v překladech i tlumočení, pomáhá předcházet nebo mírnit následky dopravních nehod a v celé řadě dalších aktivit. Příkladů využití umělé inteligence dnes počítáme na tisíce.

Co je třeba udělat, aby nepanoval strach z jejího zneužití?

Zamezit jakémukoliv zneužití umělé inteligence je utopie, které lze možná docílit v autoritativních režimech. V takovém světě však nechceme žít. Umělá inteligence může vytvořit lepší svět a silnější ekonomiku. Vyžaduje to společné úsilí tvůrců a uživatelů umělé inteligence, stejně jako politiků, akademiků, výzkumníků a komunitních organizací, aby informovali o postupech umělé inteligence a prozkoumali nové způsoby, jak pozvednout lidi pomocí dat a analýz.

Po technologické stránce usilujeme o „důvěryhodnou“ umělou inteligenci. Chceme, aby každé rozhodnutí umělé inteligence bylo transparentní, vysvětlitelné a auditovatelné. Naším zákazníkům pomáháme s vývojem takových modelů, které odpovídají etickým hodnotám vyspělé společnosti.

Jedině přiměřená míra regulace a zodpovědné chování firem přispějí k inovacím a naplnění pozitivního potenciálu této technologii.

  • Nejčtenější

Ridera: Máme důkaz o návozu kontaminovaného materiálu

28. února 2024

Komerční sdělení Společnost Ridera Bohemia získala videozáznam, který dokazuje, že skutečně probíhal návoz...

EQUS Park Stonava promění bývalý důl na moderní průmyslový areál

26. února 2024

Komerční sdělení Ve Stonavě na Karvinsku vznikne moderní průmyslový areál. Brownfield o rozloze téměř 37 hektarů,...

I ke konci jarních prázdnin má smysl jet na české hory

27. února 2024

Komerční sdělení Na únor nezvyklé počasí pochopitelně provoz lyžařských areálů v ČR ovlivnilo, ale na desítkách míst...

Nejlepší destinace na světě: Jak v Dubaji zabavit ty nejmenší?

29. února 2024

Komerční sdělení Dubaj je jediným městem na světě, které potřetí za sebou získalo ocenění nejlepší světové destinace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Buďte kreativní s revolučním notebookem ASUS Zenbook DUO

26. února 2024

Komerční sdělení ASUS právě přináší na český trh revoluční notebook Zenbook DUO UX8406, který budete milovat, ať už...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Jsme v tom spolu: vyšetření spermií pro klienty Clayo Clinic zdarma

1. března 2024

Komerční sdělení Neplodnost je strašákem mnoha párů. O miminko se pokouší muž i žena společně, neschopnost otěhotnět...

Pořiďte si solární panely a tepelná čerpadla a šetřete na energiích

1. března 2024

Komerční sdělení Také se po zimě hrozíte účtu za vytápění? Řešením pro vaše potřeby mohou být tepelná čerpadla a...

Švadlenka továrnicí: příběh eŽeny 2023 Evy Šedinové by vydal na knihu

1. března 2024

Komerční sdělení Její příběh by mohl být inspirací pro knihu nebo film. Když její manžel po revoluci zprivatizoval...

Dovolená v srdci Lipna. Kde hledat odpočinek i aktivně strávený čas

1. března 2024

Komerční sdělení Lipno nad Vltavou je v létě oblíbeným turistickým cílem.

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...