Pozor na podvodníky s autovraky! Vyhledejte Ověřené vrakoviště

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Potřebujete se zbavit dosloužilého auta? Buďte ostražití. Snadno totiž narazíte na podvodníka či rádoby zprostředkovatele, který vás okrade, poškodí životní prostředí, obor, systém i stát. Přitom cesta k legální, bezpečné ekologické likvidaci vozidel je jasná a přímá: vede přes Ověřené vrakoviště.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Na co si dát pozor před likvidací autovraku

Určitě víte, že jako poslední majitel vozidla máte ze zákona povinnost zajistit jeho legální ekologickou likvidaci. Pokud se tak nestane, můžete být jako fyzická osoba postižena pokutou až 20 000 Kč. A to jistě není malá částka. Obezřetnost je tedy na místě.

Nejprve je třeba rozlišit pouhé zprostředkovatele od přímých zpracovatelů ekologické likvidace. Zprostředkovatelé neprovozují legální autovrakoviště, poptávky pouze dohazují smluvním partnerům a zákazníky vystavují nekontrolovanému nakládání s autovrakem. Běžné je zejména jeho rozebrání a následné neoficiální obchodování s použitými náhradními díly, čímž tratí životní prostředí i stát. Podvodníky s autovraky ekologie nezajímá – žene je pouze touha po zisku. Kvůli neplatnému, či dokonce falešnému potvrzení od vykutáleného podnikavce nemůže majitel odhlásit vozidlo na úřadě ani ukončit placení povinného ručení. O problémech s vyplacením finanční odměny za autovrak nemluvě. Někdy se v souvislosti s dalším provozováním vozu či odstavení jeho torza majitel dočká i nevítané policejní návštěvy.

Jak tomu předejít? Nejjednodušší je vyhledat přímého zpracovatele ekologické likvidace. Každopádně, než někomu svěříte své vysloužilé vozidlo, striktně vyžadujte oficiální ministerské potvrzení, které je klíčovým dokumentem jeho ekologické likvidace. Takzvané Potvrzení o převzetí autovraku do zařízení ke sběru autovraků obsahuje unikátní kód – Identifikační číslo potvrzení v systému (IČPS), generované informačním systémem Ministerstva životního prostředí pro sledování toku autovraků (MA ISOH). Potvrzení je bez poplatku, má pevně stanovený grafický vzor a může ho vydávat jen oprávněná firma – v originále a bezprostředně při převzetí autovraku. Tento likvidační protokol budete potřebovat i na úřadě při vyřizování zániku vozidla.

Poznáte podvodnou firmu? Důvody, proč se mít na pozoru

Když vám někdo nabízí výkup nebo převzetí autovraku, vezměte si na pomoc internet a zbystřete, pokud:

 • Na webové stránce nabízené služby není uveden jednoznačný název firmy, chybí IČO a adresa provozovny, případně satelitní mapy Google poukazují na jiný objekt či typ provozu.
 • Osobu (firmu) nelze dohledat v živnostenském rejstříku nebo jí chybí oprávnění pro podnikání v oblasti nakládání s nebezpečnými odpady.
 • Subjekt nefiguruje v registru Ministerstva životního prostředí MA ISOH (Modul Autovraky Informačního systému odpadového hospodářství), který ověřuje držení i aktuální platnost příslušných oprávnění.
 • Firma nemá delší a prokazatelnou historii, je neznámá nebo jí online chybí (především pozitivní) reference.
 • Podnikavec nemá označenou provozovnu a vozidla názvem své firmy, eventuálně nevlastní žádnou techniku.
 • Zákazníkovi je nabízena neadekvátně vysoká výkupní cena za autovrak; reklama se jeví jako zavádějící, či dokonce klamavá.
 • Firma nedodržuje předem dohodnuté podmínky převzetí vozidla a výkupní ceny.
 • Potenciální likvidátor požaduje odevzdání dokladů od vozidla, nebo naopak nechce za účelem vystavení nutných potvrzení žádné doklady.
 • Firma realizuje ekologickou likvidaci přes další společnosti.

Jestliže se vám cokoli nezdá, nejspíš půjde o nelegální subjekt, který jako dodavatele služby ekologické likvidace vozidla určitě nelze doporučit.

Jak tedy správně postupovat při likvidaci autovraku?

Chcete-li úspěšně prodat autovrak včetně jeho řádné ekologické likvidace, obraťte se přímo na certifikovanou společnost, která má platný souhlas k nakládání s nebezpečnými odpady a provozuje vlastní, úřadem schválené a neustále kontrolované zařízení pro nakládání s autovraky. Díky vypuštění zbytečných zprostředkovatelů se dočkáte rychlých, komplexních služeb, maximální odměny za autovrak i dobrého pocitu, že jste udělali něco prospěšného pro životní prostředí. Váš starý vůz rozhodně neskončí odstavený v lese nebo rozprodaný na součástky.

Cenné rady od zakladatelů Ověřeného vrakoviště

V reakci na rozšiřující se nezákonné praktiky vznikl roku 2018 projekt Ověřené vrakoviště – garant legální a bezpečné ekologické likvidace vozidel v České republice. Založily ho partnerské společnosti s letitou historií, dobrým jménem a vztahy se zákazníky:

 • MILATA s.r.o., Dobrá u Frýdku-Místku – první Ověřené vrakoviště pro severní Moravu a Slezsko,
 • Barko, s.r.o., Brno – první Ověřené vrakoviště pro jižní Moravu, Vysočinu a jižní Čechy.

Mezi hlavní cíle Ověřeného vrakoviště patří udávání směru v oblasti profesionální ekologické likvidace vozidel, vytváření sítě zpracovatelů garantujících sběr a zpracování autovraků na nadstandardní úrovni i potlačování nelegálního sběru a zpracování autovraků. Projekt má nakročeno k know-how platformě pro nakládání s vozidly s ukončenou životností.

„I když naleznete firmu, která má příslušná povolení, nemusí to ještě znamenat, že je seriózní a její nabídka je pro vás nejlepší. Silně konkurenční trh vede některé firmy k používání obchodních praktik na hraně zákona. Vždy se vyplatí zjistit více informací. Pomůžou vám internetové stránky a katalogy či recenze. Napovědět může dlouhodobá historie firmy a partnerství s dalšími subjekty. Nejlepší je samozřejmě dobrá reference od přátel,“ předává své zkušenosti Jakub Maralík, zástupce projektu Ověřeného vrakoviště.

Dodává, že významným hlediskem je také velikost, technologická vybavenost a celkové zázemí firmy. Stabilní dodavatelé ekologické likvidace vozidel jsou obvykle větší firmy, které průběžně investují do moderního vybavení a vztahy se zákazníky budují řadu let.

Zakladatelé Ověřeného vrakoviště také upozorňují, abyste při likvidaci autovraku nikomu neposkytovali osobní údaje, doklady od vozidla a doklady totožnosti předem nebo na delší dobu. Tyto dokumenty jsou určeny pouze k nahlédnutí pro vystavení potřebného potvrzení. Pokud chce například řidič odtahové služby odvézt s autovrakem také doklady od vozidla, nebo dokonce vaše doklady totožnosti, nikdy na to nepřistupujte. Tento postup je nestandardní a rizikový. Rovněž nezasílejte příslušné doklady předem (nejčastěji e-mailem) za účelem vyplnění potřebné dokumentace před samotným předáním vozidla. Nemůžete totiž vědět, komu své údaje poskytujete a jak s nimi dotyčná osoba naloží. Pokud firma jedná v souladu se zákonem a má vše v pořádku, nelze takový postup ospravedlnit.

Vždy trvejte na vystavení dokladu o likvidaci ihned při předání autovraku k ekologické likvidaci. Kontrola údajů a vyplnění dokladu včetně přidělení IČPS kódu nezaberou více než několik minut. K prověření firmy nabízející likvidaci autovraku využijte portál Ministerstva životního prostředí, konkrétně Modul Autovraky. Zde si můžete ověřit také platnost potvrzení o ekologické likvidaci autovraku, které vám férová společnost vyhotoví v okamžiku jeho převzetí.

Shrnutí - 7 důvodů, proč vsadit na Ověřené vrakoviště

 1. Za kompletní likvidovaný autovrak dostanete řádně zaplaceno.
 2. Vaše poptávka bude vyřízena obratem, včetně odtahu zdarma.
 3. Přímo na místě získáte oficiální, jedinečný likvidační protokol.
 4. Obdržíte všechny potřebné dokumenty pro úřady a pojišťovny.
 5. Vaše vozidlo bude se 100% jistotou zlikvidováno ekologicky.
 6. Celý proces je rychlý a zodpovědný vůči životnímu prostředí.
 7. Zcela se zbavíte reálného rizika podvedení neověřenou firmou.

Takže, pokud jste dojezdili, objednejte si s plnou důvěrou bezplatný odtah autovraku na eko likvidaci u Ověřeného vrakoviště. Stačí zavolat telefonní číslo: Barko - Brno: 730 899 409 nebo Milata - Ostrava: 607 703 311.

 • Nejčtenější

Vsadil 400 korun a vyhrál téměř 130 milionů. Teď si bude plnit své sny

7. června 2024

Komerční sdělení Manželce řekl, že vyhráli v loterii. O tom, že to je téměř 130 milionů korun ale nejprve mlčel a...

Lakovaná dlažba je trvale krásná a dokonale odolná

6. června 2024

Komerční sdělení V následujících měsících si většina z nás bude užívat krásné letní počasí a grilování s přáteli. A...

Místo moře letos na hory. Tady se o vaše děti postarají 12 hodin denně

10. června 2024

Komerční sdělení Jedno je jisté. Vašim dětem se domů chtít nebude. Místní maskot Mamutík i nadšený tým animátorů...

Venkovní pokoje aneb Přestěhujte se na léto ven

10. června 2024

Komerční sdělení Máte zahradu, velkorysou terasu nebo alespoň malý balkon? Užijte si je během hezkých dnů na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Unese krov střešní krytinu?

10. června 2024

Komerční sdělení Důvodů k rekonstrukci může být mnoho. Zatékání do konstrukce, připravovaná instalace...

Dvě blondýny dobyly velký svět eventů, protože chtěly dělat věci jinak

13. června 2024

Komerční sdělení Chcete uspořádat největší Cyber security konferenci pro 1000 lidí? Přivézt nejlepší piloty světa do...

EDF posiluje svůj závazek spolupráce s českým jaderným průmyslem

13. června 2024

Komerční sdělení Společnost EDF uspořádala v Paříži Dny evropských jaderných dodavatelů za účasti více než 300...

Ústecký kraj se mění na filmařský region

12. června 2024

Komerční sdělení Ústecký kraj nabízí filmařům možnost získat prostředky k tvorbě z nového dotačního programu s...

Zažijte kulturní léto v Rakousku

12. června 2024

Komerční sdělení Letní Rakousko máme spojené především s horami a jezery. Co takhle pro změnu vyrazit v létě k našim...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...