Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Pozor na podvodníky s autovraky! Vyhledejte Ověřené vrakoviště

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Potřebujete se zbavit dosloužilého auta? Buďte ostražití. Snadno totiž narazíte na podvodníka či rádoby zprostředkovatele, který vás okrade, poškodí životní prostředí, obor, systém i stát. Přitom cesta k legální, bezpečné ekologické likvidaci vozidel je jasná a přímá: vede přes Ověřené vrakoviště.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Na co si dát pozor před likvidací autovraku

Určitě víte, že jako poslední majitel vozidla máte ze zákona povinnost zajistit jeho legální ekologickou likvidaci. Pokud se tak nestane, můžete být jako fyzická osoba postižena pokutou až 20 000 Kč. A to jistě není malá částka. Obezřetnost je tedy na místě.

Nejprve je třeba rozlišit pouhé zprostředkovatele od přímých zpracovatelů ekologické likvidace. Zprostředkovatelé neprovozují legální autovrakoviště, poptávky pouze dohazují smluvním partnerům a zákazníky vystavují nekontrolovanému nakládání s autovrakem. Běžné je zejména jeho rozebrání a následné neoficiální obchodování s použitými náhradními díly, čímž tratí životní prostředí i stát. Podvodníky s autovraky ekologie nezajímá – žene je pouze touha po zisku. Kvůli neplatnému, či dokonce falešnému potvrzení od vykutáleného podnikavce nemůže majitel odhlásit vozidlo na úřadě ani ukončit placení povinného ručení. O problémech s vyplacením finanční odměny za autovrak nemluvě. Někdy se v souvislosti s dalším provozováním vozu či odstavení jeho torza majitel dočká i nevítané policejní návštěvy.

Jak tomu předejít? Nejjednodušší je vyhledat přímého zpracovatele ekologické likvidace. Každopádně, než někomu svěříte své vysloužilé vozidlo, striktně vyžadujte oficiální ministerské potvrzení, které je klíčovým dokumentem jeho ekologické likvidace. Takzvané Potvrzení o převzetí autovraku do zařízení ke sběru autovraků obsahuje unikátní kód – Identifikační číslo potvrzení v systému (IČPS), generované informačním systémem Ministerstva životního prostředí pro sledování toku autovraků (MA ISOH). Potvrzení je bez poplatku, má pevně stanovený grafický vzor a může ho vydávat jen oprávněná firma – v originále a bezprostředně při převzetí autovraku. Tento likvidační protokol budete potřebovat i na úřadě při vyřizování zániku vozidla.

Poznáte podvodnou firmu? Důvody, proč se mít na pozoru

Když vám někdo nabízí výkup nebo převzetí autovraku, vezměte si na pomoc internet a zbystřete, pokud:

 • Na webové stránce nabízené služby není uveden jednoznačný název firmy, chybí IČO a adresa provozovny, případně satelitní mapy Google poukazují na jiný objekt či typ provozu.
 • Osobu (firmu) nelze dohledat v živnostenském rejstříku nebo jí chybí oprávnění pro podnikání v oblasti nakládání s nebezpečnými odpady.
 • Subjekt nefiguruje v registru Ministerstva životního prostředí MA ISOH (Modul Autovraky Informačního systému odpadového hospodářství), který ověřuje držení i aktuální platnost příslušných oprávnění.
 • Firma nemá delší a prokazatelnou historii, je neznámá nebo jí online chybí (především pozitivní) reference.
 • Podnikavec nemá označenou provozovnu a vozidla názvem své firmy, eventuálně nevlastní žádnou techniku.
 • Zákazníkovi je nabízena neadekvátně vysoká výkupní cena za autovrak; reklama se jeví jako zavádějící, či dokonce klamavá.
 • Firma nedodržuje předem dohodnuté podmínky převzetí vozidla a výkupní ceny.
 • Potenciální likvidátor požaduje odevzdání dokladů od vozidla, nebo naopak nechce za účelem vystavení nutných potvrzení žádné doklady.
 • Firma realizuje ekologickou likvidaci přes další společnosti.

Jestliže se vám cokoli nezdá, nejspíš půjde o nelegální subjekt, který jako dodavatele služby ekologické likvidace vozidla určitě nelze doporučit.

Jak tedy správně postupovat při likvidaci autovraku?

Chcete-li úspěšně prodat autovrak včetně jeho řádné ekologické likvidace, obraťte se přímo na certifikovanou společnost, která má platný souhlas k nakládání s nebezpečnými odpady a provozuje vlastní, úřadem schválené a neustále kontrolované zařízení pro nakládání s autovraky. Díky vypuštění zbytečných zprostředkovatelů se dočkáte rychlých, komplexních služeb, maximální odměny za autovrak i dobrého pocitu, že jste udělali něco prospěšného pro životní prostředí. Váš starý vůz rozhodně neskončí odstavený v lese nebo rozprodaný na součástky.

Cenné rady od zakladatelů Ověřeného vrakoviště

V reakci na rozšiřující se nezákonné praktiky vznikl roku 2018 projekt Ověřené vrakoviště – garant legální a bezpečné ekologické likvidace vozidel v České republice. Založily ho partnerské společnosti s letitou historií, dobrým jménem a vztahy se zákazníky:

 • MILATA s.r.o., Dobrá u Frýdku-Místku – první Ověřené vrakoviště pro severní Moravu a Slezsko,
 • Barko, s.r.o., Brno – první Ověřené vrakoviště pro jižní Moravu, Vysočinu a jižní Čechy.

Mezi hlavní cíle Ověřeného vrakoviště patří udávání směru v oblasti profesionální ekologické likvidace vozidel, vytváření sítě zpracovatelů garantujících sběr a zpracování autovraků na nadstandardní úrovni i potlačování nelegálního sběru a zpracování autovraků. Projekt má nakročeno k know-how platformě pro nakládání s vozidly s ukončenou životností.

„I když naleznete firmu, která má příslušná povolení, nemusí to ještě znamenat, že je seriózní a její nabídka je pro vás nejlepší. Silně konkurenční trh vede některé firmy k používání obchodních praktik na hraně zákona. Vždy se vyplatí zjistit více informací. Pomůžou vám internetové stránky a katalogy či recenze. Napovědět může dlouhodobá historie firmy a partnerství s dalšími subjekty. Nejlepší je samozřejmě dobrá reference od přátel,“ předává své zkušenosti Jakub Maralík, zástupce projektu Ověřeného vrakoviště.

Dodává, že významným hlediskem je také velikost, technologická vybavenost a celkové zázemí firmy. Stabilní dodavatelé ekologické likvidace vozidel jsou obvykle větší firmy, které průběžně investují do moderního vybavení a vztahy se zákazníky budují řadu let.

Zakladatelé Ověřeného vrakoviště také upozorňují, abyste při likvidaci autovraku nikomu neposkytovali osobní údaje, doklady od vozidla a doklady totožnosti předem nebo na delší dobu. Tyto dokumenty jsou určeny pouze k nahlédnutí pro vystavení potřebného potvrzení. Pokud chce například řidič odtahové služby odvézt s autovrakem také doklady od vozidla, nebo dokonce vaše doklady totožnosti, nikdy na to nepřistupujte. Tento postup je nestandardní a rizikový. Rovněž nezasílejte příslušné doklady předem (nejčastěji e-mailem) za účelem vyplnění potřebné dokumentace před samotným předáním vozidla. Nemůžete totiž vědět, komu své údaje poskytujete a jak s nimi dotyčná osoba naloží. Pokud firma jedná v souladu se zákonem a má vše v pořádku, nelze takový postup ospravedlnit.

Vždy trvejte na vystavení dokladu o likvidaci ihned při předání autovraku k ekologické likvidaci. Kontrola údajů a vyplnění dokladu včetně přidělení IČPS kódu nezaberou více než několik minut. K prověření firmy nabízející likvidaci autovraku využijte portál Ministerstva životního prostředí, konkrétně Modul Autovraky. Zde si můžete ověřit také platnost potvrzení o ekologické likvidaci autovraku, které vám férová společnost vyhotoví v okamžiku jeho převzetí.

Shrnutí - 7 důvodů, proč vsadit na Ověřené vrakoviště

 1. Za kompletní likvidovaný autovrak dostanete řádně zaplaceno.
 2. Vaše poptávka bude vyřízena obratem, včetně odtahu zdarma.
 3. Přímo na místě získáte oficiální, jedinečný likvidační protokol.
 4. Obdržíte všechny potřebné dokumenty pro úřady a pojišťovny.
 5. Vaše vozidlo bude se 100% jistotou zlikvidováno ekologicky.
 6. Celý proces je rychlý a zodpovědný vůči životnímu prostředí.
 7. Zcela se zbavíte reálného rizika podvedení neověřenou firmou.

Takže, pokud jste dojezdili, objednejte si s plnou důvěrou bezplatný odtah autovraku na eko likvidaci u Ověřeného vrakoviště. Stačí zavolat telefonní číslo: Barko - Brno: 730 899 409 nebo Milata - Ostrava: 607 703 311.

 • Nejčtenější

Cestovatelská novinka desetiletí? Saúdská Arábie láká na nepoznané

Advertorial Představte si zemi, která má moře, hory, historická města, moderní metropole, spoustu kulturních památek a množství...

Šetření energiemi pomáhá. E.ON rozdělil mezi potřebné 17 milionů korun

Komerční sdělení Více než 17 milionů korun doposud vyplatila charitativním organizacím energetická společnost E.ON v rámci projektu...

Korejské multicity? Ruch Soulu společně s relaxem na ostrově Jeju

Komerční sdělení Korejské město Soul je rušnou metropolí, v níž si cestovatelé vychutnají to nej z asijských velkoměst. Kam však za...

Kvalitní český kotel na dřevo obstojí v náročných podmínkách

Komerční sdělení Jak univerzální může být vytápění dřevem, tedy ekologickým a obnovitelným zdrojem tepla, se můžeme přesvědčit na třech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na lyže do nejlepšího rodinného hotelu v Česku

Komerční sdělení Čtyřhvězdičkový Wellness hotel Vista umístěný přímo na sjezdovce je vysněným místem každé rodiny, která touží po...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Chodovar je známý pivovar. Nabízí však mnohem více

Komerční sdělení Značka Chodovar je většinou spojována s pivovarem nedaleko Mariánských Lázní. Chodovar, který letos slaví 450 let, však...

I malá náplast dokáže velké věci

Komerční sdělení Každý dobrý skutek pomáhá a vy můžete také. Podpořte koupí setu designových náplastí Dům Ronalda McDonalda stojící ve...

Pijete kolu? Máme pro vás novinku s ikonickou, ještě lepší chutí!

Komerční sdělení Dopřejte si oblíbenou nadčasovou chuť v moderním podání a zdravějším přístup k sobě i planetě. Představujeme vám...

Vánoční večírek pár kroků od vánočních trhů na Staroměstském náměstí

Komerční sdělení Uspořádejte vánoční večírek a nalaďte se na atmosféru Vánoc. Ať už plánujete firemní akci, oslavu či malou sešlost pro...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...