Pojištění sucha je rok od roku žádanější

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Každoroční sucho snižující úrodu, nedostatek podzimních srážek, chybějící sněhová pokrývka – to jsou skutečnosti, které zneklidňují nejednoho zemědělce. Jedním z preventivních opatření může být pojištění. To nabízí již osmým rokem jediná pojišťovna a zemědělci kryje riziko škody suchem na výnosu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

| foto: Agra pojišťovna

Zemědělství, sucho a rostoucí teplota

Zemědělství je nejvíce ohrožené změnou klimatu a jeho budoucnost záleží na tom, jak se s tím dokážeme vyrovnat. Kvůli suchu klesají výnosy ze zemědělské půdy a zároveň rostou náklady na pěstování pšenice a dalších obilovin. Z nedostatku sněhové pokrývky chybí podzemní voda. Proto by se měla česká společnost na tyto skutečnosti dobře připravit, adaptovat se na nové podmínky a naučit se s vodou hospodařit.

Dalším varovným ukazatelem je teplota. S růstem teploty se zvyšuje výpar vody a to s sebou přináší sucho. Průměrná roční teplota v posledních 60 letech výrazně roste. Zatímco mezi lety 1800 až 1960 byl roční průměr na území Česka 6,7 stupně Celsia, rok 2023 byl s průměrnou teplotou 9,7 stupňů Celsia nejteplejším rokem vůbec. Úměrně se zvyšuje i průměrná globální teplota, která dosáhla 14,98 stupně Celsia.

Sucho je pojistitelné riziko

Sucho je plošné riziko, které může postihnout velké oblasti. Navíc je špatně měřitelné, vstupují do něj další faktory jako kvalita půdy, rozdílná citlivost plodin na nedostatek vláhy v průběhu vegetačního období, rostoucí teploty a další faktory. Není jednoduché postavit pojistný produkt tak, aby poskytoval přiměřenou ochranu a zůstal přitom cenově dostupný.

I přes tyto překážky je Agra pojišťovna schopná jako jediná na trhu zemědělce, sedláky a farmáře pro případ sucha pojistit. V případě škody je vypláceno plnění za ztráty na výnosu u pozdějších škod, a to indexovou formou.

Systém je velmi jednoduchý. V indexovém pojištění se pracuje s termínem srážkový deficit, tedy s odchylkou od dlouhodobého průměru srážek pro danou oblast. Klient si při uzavírání pojištění zvolí ze sítě ČHMÚ „svoji“ meteorologickou stanici, která bude pro pojištění relevantní. Sledované období se pak liší dle vegetační zóny a pojištěné plodiny. V případě srážkového deficitu se vyplatí předpokládaná ztráta na výnosu plodiny.

Jaké plodiny je možné pojistit?

Pojistit lze vedle ozimých plodin (pšenice, triticale, žita, ovsa a řepky) i vybrané jařiny – konkrétně kukuřici, slunečnici a sóju.

Škody na kukuřici způsobené suchem.

Porost sóji doslova spálený nedostatkem vláhy.

Obilí je v důsledku sucha řídké a výnos je tak silně snížen.

Kdy je vhodné uzavřít pojištění?

Kdo má zájem, musí si pohlídat termíny – pojištění je možno sjednat nejpozději dva týdny před započetím období, ve kterém se sledují srážky. U obilnin a řepky lhůta vychází na polovinu února. Pro letošní rok ale tuto lhůtu prodlužujeme a ozimy je tedy možné pojistit až do 5. března. U kukuřice, slunečnice a sóji stačí návrh dodat do konce března.

Jaká je cena pojištění?

Z nabídky lze vybrat jednu nebo více plodin a pro každou z nich si klient určí pojistnou částku na hektar. Pojistné se pohybuje v rozmezí 500-1500 Kč/ha, odvíjí se od pojistné částky a srážkoměrné stanice.

Je důležité dodat, že program PGRLF (Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s.) pro podporu pojištění, který zemědělcům vrací část vynaloženého pojistného, se vztahuje rovněž i na sucho.

Jak se sucho projevilo v roce 2023?

Na českém území se sucho dotklo prakticky všech lokalit. Škody se vyskytovaly na všech pojistitelných plodinách, nejvíce postiženy byly ozimé obilniny a řepka, kde ve druhé sledované fázi vyplatila pojišťovna v loňském roce přes 15 mil. Kč pojistného plnění.

Mapa srážkového deficitu v roce 2023

Popis: Uvedená mapka znázorňuje sledovanou fázi ozimých plodin – zhruba od poloviny května do poloviny července. Na první pohled je zřejmé, že na většině srážkoměrných stanic byl zaznamenán deficit větší než 30% a pojištění klienti zde obdrželi plnění. Pojištění sucha je rok od roku žádanější.

Produkt se neustále vyvíjí

Agra pojišťovna se aktivně zabývá podněty, které přicházejí od pojištěných klientů a poptávky trhu. Zároveň pravidelně vyhodnocuje metodiku likvidace škod a produkt přizpůsobuje informacím o srážkách měřicích stanic. To vše ve prospěch klienta, aby výše plnění byla co nejobjektivnější.

Pro rok 2024 například dochází k rozšíření počtu dostupných meteorologických stanic, dosud bylo možno volit z necelých dvou set, nově se jejich počet blíží dvojnásobku.

Široká paleta rizik, nejen sucho

Agra pojišťovna je specialista na zemědělské pojištění. Podává českým zemědělcům pomocnou ruku v podobě pojistné ochrany nejen za škody způsobené suchem, ale i dalšími riziky.

Ať pěstujete plodiny na orné půdě, vinnou révu, ovoce nebo chmel, vždy obdržíte nabídku s co nejvýhodnějšími podmínkami. Pěstitelům cukrové řepy a máku nabízí speciální pojistky s krytím rizik jako krupobití, požár, mráz, zaplavení, naplavení zeminy, poškození škůdci či větrem.

Celé portfolio uzavírá pojištění hospodářských zvířat. Toto pojištění se vztahuje na škody spojené s výskytem nebezpečných nákaz a škody vzniklé v důsledku živelních událostí. Mezi další pojistitelná rizika patří jiná hromadná onemocnění, akutní otrava či jednotlivé škody na plemenných zvířatech.

Obrázek z praxe, likvidátoři Agra pojišťovny jsou na poli jako doma.

Zaujalo vás pojištění u specialisty?

Nejste pojištěni, ale uvažujete o změně? Neváhejte a kontaktujte zástupce Agra pojišťovny ve vašem regionu. Rádi pro vás zpracují nabídku pojištění. Sami se tak přesvědčíte, jak silnou pojistnou ochranu můžete pro své podnikání získat.

Více informací naleznete na webových stránkách Agra pojišťovny.

Ing. Edita Křížová, Agra pojišťovna
Foto v článku: zdroj Agra pojišťovna

  • Nejčtenější

Látky a láska k šití mě z mateřské vystřelily do světa podnikání

9. dubna 2024

Komerční sdělení Podnikání mě odjakživa lákalo. Mateřská dovolená byl impuls začít a vnukla mi i směr. Chtěla jsem...

Co se chystá na gastronomické události roku MAKRO CZECH GASTRO FEST 2?

9. dubna 2024

Komerční sdělení Jedinečné setkání špiček české gastronomie a milovníků jídla MAKRO CZECH GASTRO FEST 2 otevře své...

O Magic Cup: Křižovatka naděje a talentu ve FIFA E-sportu

11. dubna 2024

Komerční sdělení O Magic Cup, největší amatérský turnaj ve FIFA fotbale, slaví úspěšné zakončení třetího ročníku, v...

Chrášťany u Prahy v bublině dezinformací a plné negativních emocí

12. dubna 2024

Komerční sdělení Vypjatá a emotivní situace kolem realizace casina v Chrášťanech u Prahy je nepřehledná a plná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak na jarní restart obýváku

10. dubna 2024

Komerční sdělení Cítíte, že by to s nástupem jara chtělo nějakou změnu ve vašem obývacím prostoru? Líbí se vám nové...

Brno má první chirurgický robotický systém Versius v České republice.

16. dubna 2024

Komerční sdělení Lékaři brněnské soukromé nemocnice SurGal Clinic začali jako první v České republice využívat...

Kolagen, opravdová pomoc, nebo další podvod?

15. dubna 2024

Komerční sdělení Kolagen? Reklama na každém kroku. Také si pokládáte otázku, proč to tak je? Skutečně funguje, nebo...

Jak zlepšit svůj život díky skvělým tipům

15. dubna 2024

Komerční sdělení V dnešním článku si představíme pár možností, jak během chvíle zlepšit svůj život. Text se věnuje...

Čerpadla pro všechna použití najdete ve firmě MATEP

15. dubna 2024

Komerční sdělení Tradiční česká společnost MATEP se již 26 let zabývá velkoobchodem a dodávkami kompletního...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...