Zemědělství, sucho a rostoucí teplota
Zemědělství je nejvíce ohrožené změnou klimatu a jeho budoucnost záleží na tom, jak se s tím dokážeme vyrovnat. Kvůli suchu klesají výnosy ze zemědělské půdy a zároveň rostou náklady na pěstování pšenice a dalších obilovin. Z nedostatku sněhové pokrývky chybí podzemní voda. Proto by se měla česká společnost na tyto skutečnosti dobře připravit, adaptovat se na nové podmínky a naučit se s vodou hospodařit.
Dalším varovným ukazatelem je teplota. S růstem teploty se zvyšuje výpar vody a to s sebou přináší sucho. Průměrná roční teplota v posledních 60 letech výrazně roste. Zatímco mezi lety 1800 až 1960 byl roční průměr na území Česka 6,7 stupně Celsia, rok 2023 byl s průměrnou teplotou 9,7 stupňů Celsia nejteplejším rokem vůbec. Úměrně se zvyšuje i průměrná globální teplota, která dosáhla 14,98 stupně Celsia.
Sucho je pojistitelné riziko
Sucho je plošné riziko, které může postihnout velké oblasti. Navíc je špatně měřitelné, vstupují do něj další faktory jako kvalita půdy, rozdílná citlivost plodin na nedostatek vláhy v průběhu vegetačního období, rostoucí teploty a další faktory. Není jednoduché postavit pojistný produkt tak, aby poskytoval přiměřenou ochranu a zůstal přitom cenově dostupný.
I přes tyto překážky je Agra pojišťovna schopná jako jediná na trhu zemědělce, sedláky a farmáře pro případ sucha pojistit. V případě škody je vypláceno plnění za ztráty na výnosu u pozdějších škod, a to indexovou formou.
Systém je velmi jednoduchý. V indexovém pojištění se pracuje s termínem srážkový deficit, tedy s odchylkou od dlouhodobého průměru srážek pro danou oblast. Klient si při uzavírání pojištění zvolí ze sítě ČHMÚ „svoji“ meteorologickou stanici, která bude pro pojištění relevantní. Sledované období se pak liší dle vegetační zóny a pojištěné plodiny. V případě srážkového deficitu se vyplatí předpokládaná ztráta na výnosu plodiny.
Jaké plodiny je možné pojistit?
Pojistit lze vedle ozimých plodin (pšenice, triticale, žita, ovsa a řepky) i vybrané jařiny – konkrétně kukuřici, slunečnici a sóju.
Kdy je vhodné uzavřít pojištění?
Kdo má zájem, musí si pohlídat termíny – pojištění je možno sjednat nejpozději dva týdny před započetím období, ve kterém se sledují srážky. U obilnin a řepky lhůta vychází na polovinu února. Pro letošní rok ale tuto lhůtu prodlužujeme a ozimy je tedy možné pojistit až do 5. března. U kukuřice, slunečnice a sóji stačí návrh dodat do konce března.
Jaká je cena pojištění?
Z nabídky lze vybrat jednu nebo více plodin a pro každou z nich si klient určí pojistnou částku na hektar. Pojistné se pohybuje v rozmezí 500-1500 Kč/ha, odvíjí se od pojistné částky a srážkoměrné stanice.
Je důležité dodat, že program PGRLF (Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s.) pro podporu pojištění, který zemědělcům vrací část vynaloženého pojistného, se vztahuje rovněž i na sucho.
Jak se sucho projevilo v roce 2023?
Na českém území se sucho dotklo prakticky všech lokalit. Škody se vyskytovaly na všech pojistitelných plodinách, nejvíce postiženy byly ozimé obilniny a řepka, kde ve druhé sledované fázi vyplatila pojišťovna v loňském roce přes 15 mil. Kč pojistného plnění.
Popis: Uvedená mapka znázorňuje sledovanou fázi ozimých plodin – zhruba od poloviny května do poloviny července. Na první pohled je zřejmé, že na většině srážkoměrných stanic byl zaznamenán deficit větší než 30% a pojištění klienti zde obdrželi plnění. Pojištění sucha je rok od roku žádanější.
Produkt se neustále vyvíjí
Agra pojišťovna se aktivně zabývá podněty, které přicházejí od pojištěných klientů a poptávky trhu. Zároveň pravidelně vyhodnocuje metodiku likvidace škod a produkt přizpůsobuje informacím o srážkách měřicích stanic. To vše ve prospěch klienta, aby výše plnění byla co nejobjektivnější.
Pro rok 2024 například dochází k rozšíření počtu dostupných meteorologických stanic, dosud bylo možno volit z necelých dvou set, nově se jejich počet blíží dvojnásobku.
Široká paleta rizik, nejen sucho
Agra pojišťovna je specialista na zemědělské pojištění. Podává českým zemědělcům pomocnou ruku v podobě pojistné ochrany nejen za škody způsobené suchem, ale i dalšími riziky.
Ať pěstujete plodiny na orné půdě, vinnou révu, ovoce nebo chmel, vždy obdržíte nabídku s co nejvýhodnějšími podmínkami. Pěstitelům cukrové řepy a máku nabízí speciální pojistky s krytím rizik jako krupobití, požár, mráz, zaplavení, naplavení zeminy, poškození škůdci či větrem.
Celé portfolio uzavírá pojištění hospodářských zvířat. Toto pojištění se vztahuje na škody spojené s výskytem nebezpečných nákaz a škody vzniklé v důsledku živelních událostí. Mezi další pojistitelná rizika patří jiná hromadná onemocnění, akutní otrava či jednotlivé škody na plemenných zvířatech.
Zaujalo vás pojištění u specialisty?
Nejste pojištěni, ale uvažujete o změně? Neváhejte a kontaktujte zástupce Agra pojišťovny ve vašem regionu. Rádi pro vás zpracují nabídku pojištění. Sami se tak přesvědčíte, jak silnou pojistnou ochranu můžete pro své podnikání získat.
Více informací naleznete na webových stránkách Agra pojišťovny.
Ing. Edita Křížová, Agra pojišťovna
Foto v článku: zdroj Agra pojišťovna