Doporučujeme

Kdy se vyplatí spořicí účet a v čem je lepší termínovaný vklad

Kdy se vyplatí spořicí účet a v čem je lepší termínovaný vklad | foto: Shutterstock.com

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kdy se vyplatí spořicí účet a v čem je lepší termínovaný vklad

Kdo šetří, má za tři. Jenže záleží, jaké spoření zvolíte. Někdo se nebojí více riskovat, někdo zase vsází na konzervativní způsoby spoření a vybírá si tradiční produkty, kterým rozumí. V nejisté době se vyplatí tvořit si postupně finanční rezervu nejen pro případ náhlých výdajů.

Přečtěte si, jaké základní typy spoření na trhu najdete. Kdy se vyplatí střádat na spořicím účtu a kdy se víc hodí termínovaný vklad.

Spoření pro nečekané situace Proč se vyplatí vytvořit si finanční polštář

Život od jedné výplaty k druhé bez dostatečné finanční rezervy snadno způsobí nepříjemný stres. Každý výdaj navíc, se kterým na začátku měsíce nepočítáte, vás může vykolejit, a dokonce i existenčně ohrozit. Proto se vyplatí si postupně tvořit tzv. finanční polštář, který vás podrží v nečekaných situacích.

Stačí, aby se vám rozbilo auto, pračka nebo třeba dostanete pokutu, a hned máte díru v rozpočtu několik tisíc korun.

Své spoření nemusíte začínat s vysokými částkami. Tvořit si finanční rezervu jde snadno už od několika odložených stovek měsíčně.

Odborníci na finanční gramotnost doporučují vytvořit si rezervu ve výši alespoň tří měsíčních příjmů. To se může na první pohled zdát jako vysoká částka. Existují ale poměrně jednoduché nástroje a principy, jak si za několik měsíců potřebné prostředky nastřádat.

Spořicí účet Kalkulačka vám spočítá, za jak dlouho si našetříte

Výhodou spořicího účtu je, že si ho založíte zdarma a za jeho vedení nic neplatíte. Peníze si na něj ukládáte přesně tak, jak vám to situace dovolí. Založení spořicího účtu není vázané na žádný minimální vklad. Spořit si tak v klidu začnete už od pár stovek.

Peníze na spořicím účtu nemáte tak „na očích“, takže vás neláká je utrácet. Zároveň jsou kdykoli k dispozici právě pro případ nečekaného výdaje.

Kalkulačka spořicího účtu vám snadno spočítá, za jak dlouho naspoříte svou vysněnou částku. Příjemným bonusem spořicího účtu je vyšší úrok než na klasickém běžném účtu. Díky úroku se vám peníze každý měsíc alespoň částečně zhodnocují.

O své peníze se také nemusíte bát. Všechny vklady jsou totiž ze zákona pojištěné.

Termínovaný vklad Ideální pro volné peníze, které „nepotřebujete“

Další oblíbeným konzervativním produktem využívaným na spoření je termínovaný vklad. Ten se ale hodí v případě, že máte volné peníze, které chcete bezpečně uložit, a ještě je zhodnotit bez rizika.

Peníze na termínovaném vkladu totiž ukládáte na předem domluvenou dobu. Například na 1, 3, 6 nebo 12 měsíců. Podle délky uložení se často liší také úroková sazba. Většinou platí, že čím delší doba uložení, tím vyšší úrok.

Termínovaný vklad se tak hodí pro všechny, kdo si chtějí uložit volné peníze, o kterých vědí, že je určitou dobu nebudou potřebovat. Za to, že s penězi nebudete určitou dobu nijak nakládat, získáte od banky pevně daný úrok na celé období vkladu. Na rozdíl od spořicího účtu, kde se úroková sazba může během roku měnit směrem nahoru i dolů. Založení i vedení termínovaného vkladu je zdarma.

Podmínkou založení termínovaného vkladu bývá většinou minimální vklad, který na účet musíte vložit. Termínovaný vklad se nehodí pro budování finanční rezervy.

Je ale vhodný pro uchování už vytvořeného finančního polštáře. Neměli byste na něj ukládat všechny své volné prostředky. Po dobu uložení totiž nejsou peníze úplně disponibilní. Nemáte je kdykoli k dispozici a za předčasné ukončení termínovaného vkladu často zaplatíte poplatky.

Při výběru vhodného produktu vždy zvažte svou konkrétní finanční situaci. Pokud chcete se spořením začít a cílem je vytvořit si finanční rezervu, spořicí účet představuje jeden z možných způsobů. Na zhodnocení volných prostředků, o kterých víte, že je nebudete určitou dobu potřebovat, se zase hodí termínovaný vklad. S vhodnou strategií spoření vám také poradí váš bankovní poradce.