Fotovoltaické elektrárny na Vysočině rostou stejně jako houby po dešti

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
„Neumím jen tak sedět a nic nedělat,“ říká jednatel žďárské elektromontážní firmy Miroslav Dobrovolný. I proto v roce 2005 založil firmu, která se zabývala primárně výrobou rozváděčů a zásuvkových skříní. Jeho povaha mu však nedovolila zůstat na místě a z jedné firmy byly najednou dvě.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

O podnikání, výhodách fotovoltaiky a o životě vůbec si s jednatelem firmy elmont-invest montáže s.r.o. povídala tisková mluvčí firmy.

Jak jste se dostal k založení první firmy?

Původně jsem pracoval jako zaměstnanec, ale postupem času jsem začal cítit, že mi tato role úplně nevyhovuje, že mám jiné představy o tom, jak co dělat, a rozhodl jsem se ze dne na den svůj život změnit.

Jak přerod ze zaměstnance v podnikatele probíhal?

V začátcích jsem byl samozřejmě plný ideálů a představ o tom, jak má můj podnik fungovat, ale jak ideály, tak představy se brzy rozptýlily a musel jsem čelit realitě. Ať už šlo o personál, vztahy s dodavateli i zákazníky, anebo předpisy, které musí firma splňovat, aby vyhověla všem legislativním požadavkům.

Jelikož jsem vyučený elektrikář a tato práce mě stále baví, byl obor podnikání hned od začátku poměrně jasný. Začali jsme se zabývat výrobou a montáží rozváděčů, nabíjecích stanic pro elektromobily a elektrokola a zásuvkových skříní. V roce 2015 jsme ve spolupráci s externím poradcem zahájili výrobu a instalaci LED svítidel veřejného osvětlení. V době covidu jsme do našeho portfolia přidali například i automatické dávkovače dezinfekce. Výroba probíhá v našich výrobních prostorech.

A jelikož od našich klientů při montáži přicházely i různé dotazy a požadavky ohledně elektroinstalace a její revize, nedalo mi to a musel jsem začít přemýšlet o rozšíření našich služeb. Realizace elektroinstalací a jejich revizí vyžadovala zřízení celého dalšího oddělení, a tak už začala pomalu vznikat druhá společnost. Ani tato firma však nezůstává pouze u svého původního zaměření. V současnosti jsme schopni zajistit provedení elektroinstalace od A do Z, revizi a v neposlední řadě se zabýváme výstavbou fotovoltaických elektráren.

Ta v dnešní době zažívá opravdový boom. To je ten podnět, který vás přiměl tento obor do vašeho portfolia začlenit?

Počet zájemců o výstavbu fotovoltaické elektrárny je nyní opravdu obrovský. Zdá se mi, že reklamu na výrobu solární energie můžete vidět na každém kroku. U nás na Vysočině fotovoltaické elektrárny rostou stejně rychle jako houby po dešti. A je to pochopitelné, cena energií na trhu kolísá, lidé si chtějí zajistit její vlastní zdroj a roli hraje samozřejmě i ekologický aspekt celé věci. Pro řadu lidí je nesmírně důležité vědět, že čerpají energii z obnovitelných zdrojů a nepodílejí se na znečištění planety například v podobě odebírání energie z tepelné nebo jaderné elektrárny. Trh se neustále mění, což můžete vidět nejen na současném extrémním zájmu o fotovoltaické elektrárny, ale i na vzrůstajícím počtu společností, které se začaly jejich instalací zabývat. Protože se však v této oblasti pohybujeme už od roku 2008, kdy jsme namontovali naši první elektrárnu, troufám si říct, že naše společnost není produktem tohoto „boomu“, jak se dnes říká. Ale pravdou je, že za 15 let, kdy fotovoltaiku montujeme, se počet našich konkurentů skutečně zmnohonásobil.

Je možné, aby v oboru tolik společností přežilo?

Podle mého názoru i zde bude platit Darwinovo pravidlo o přežití nejschopnějších. Koneckonců už se objevily zprávy o tom, že některé firmy zanikly, některé se dostaly do problémů s plněním smluv a některé k tomu zániku směřují. Osobně se domnívám, že velkou devizou, kterou se naše společnost může chlubit a která bohužel logicky některým nově vzniklým společnostem chybí, je praxe, zodpovědnost a stabilita. Stejně jako ve všech ostatních oborech je nutné nasbírat zkušenosti. Je samozřejmě nezbytné si danou problematiku nastudovat, v tomto odvětví je nutné i splnit určité požadavky, ať už se jedná o získání osvědčení Elektromontér fotovoltaických systémů, či jiných základních kvalifikačních certifikátů, ale základem je stejně jako u všeho ostatního vlastní zkušenost. A ta se nedá získat jinak než praxí. Naše společnost má ještě i další výhodu, kterou je vlastní výroba rozvaděčů pro fotovotaiku, v tomto ohledu jsme tedy soběstační a nejsme závislí na dodavatelích.

Dodávky komponentů pro elektrárny čelí problémům podobně jako třeba v automobilovém průmyslu?

V loňském roce docházelo k obrovským výpadkům v dodávkách kupříkladu baterií, ale i některých typů solárních panelů. V letošním roce se však zdá, že už je všechno v pořádku a dodávky chodí tak, jak mají. V této souvislosti jsem rád i za to, že už máme s našimi osvědčenými dodavateli vybudované dobré vztahy a můžeme se na jejich dodávky spolehnout.

Jak rychle je při těchto podmínkách tedy možné pořídit si fotovoltaickou elektrárnu, když dodávky fungují?

Samozřejmě záleží na její velikosti. Pokud montujeme elektrárnu o velikosti 50 kWp, nemůžu tvrdit, že za jeden den není co řešit. Pokud se jedná o rodinný dům se standardní elektrárnou o výkonu kolem 10 kWp, pak je za den, dva hotovo. V našem oboru jsme závislí i na počasí, v dešti a mrazu svoje kolegy na střechu opravdu nepustím. Letošní zima nám byla poměrně příznivě nakloněna v tom, že jsme ještě v prosinci byli schopni panely instalovat. Montáž elektrárny ale není všechno, co tento proces obnáší. Jako dodavatel komplexního řešení na klíč zajišťujeme pro zákazníky uzavření smlouvy o připojení do distribuční sítě, následně i samotné připojení do distribuční sítě a v neposlední řadě i to, co je pro většinu klientů zásadní, čímž je vyřízení žádosti o dotaci. Fotovoltaická elektrárna představuje poměrně velkou investici, pro řadu lidí je však dostupná díky tomu, že mohou až 50 % z její ceny získat prostřednictvím dotačního programu. Věřím tomu, že pokud se podaří prosadit připravovanou novelu zákona o komunitní energetice a lidé budou moci vyrobenou elektřinu sdílet mezi sebou, atraktivita solární energie se opět zvýší a návratnost celé investice bude ještě zajímavější.

Očekáváte do budoucna tedy ještě masivnější zájem? Plánujete společnost ještě rozšířit?

Myslím si, že zájem o fotovoltaické elektrárny neopadne minimálně do doby, po kterou bude fungovat vyplácení peněz z dotačního programu, ať už pro rodinné, nebo bytové domy. A pokud budou podmínky díky novým předpisům ještě výhodnější, zájem bude logicky stále stoupat. Takže rozšíření společnosti určitě nevylučuji a rozhodně nehodlám usnout na vavřínech a už přemýšlím i o možných směrech, kterými by se společnost mohla vydat dál. Ale tyto mé „nápady“ jsou zatím pouze v přípravné fázi, takže si o nich můžeme povídat třeba příště.

Už teď se budeme těšit.

  • Nejčtenější

Zaměstnavatelem roku se pro Zlínský kraj stal Continental Barum

8. července 2024

Komerční sdělení Letošním Zaměstnavatelem regionu ve Zlínském kraji se stává otrokovický Continental Barum. Honosit...

Radio Čas odhalilo hlavní hvězdu Megakoncertu

7. července 2024

Komerční sdělení Se zveřejněním hlavní hvězdy letošního Megakoncertu Radia Čas s Cestovní kanceláří Blue Style...

Máte energie pod kontrolou? Spotřebu plynu nahlásíte na pár kliknutí

10. července 2024

Komerční sdělení Mezi Čechy roste zájem o samoodečty plynoměrů. Díky nim mají dokonalý přehled o množství plynu,...

Příběh pacientky Markéty: Jsou matky s migrénou v pasti?

8. července 2024

Komerční sdělení Migréna se mnou „vyrůstá“ už od puberty, přestože si mě vybrala už o hodně dříve – když zjistila,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé nechtějí opustit zažité investiční nástroje. Co vše DIP umožní?

11. července 2024

Komerční sdělení Petr Krajcigr, ředitel pobočky Financehb.cz s.r.o., promluvil o problematice spjaté s Dlouhodobým...

Oves jako klíč pro zdraví a vitalitu: Objevte jeho opomíjené kouzlo

13. července 2024

Komerční sdělení Milovaný všemi fitness trenéry i výživovými poradci, to je oves. Je hned několik důvodů, proč byste...

Objevte svět plný vzrušujících zážitků

12. července 2024

Komerční sdělení Život je plný možností, které nám nabízí nečekané zážitky – od projížďky v ikonickém americkém...

Samsung v Paříži odhalil novou řadu Galaxy Z a Watch

12. července 2024

Komerční sdělení Představené novinky nabízejí nové AI funkce k maximální produktivitě.

Lékař: Stále je dobré mít nasmlouvaného „závodního“ doktora

12. července 2024

Komerční sdělení „Zvláště pro případ vstupních a periodických prohlídek,“ říká MUDr. Marek Zeman, MBA, primář...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...