Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zážitky bez data spotřeby. Jak fotoaparátem zachytit momenty v přírodě

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Marek Pavala, talentovaný kuchař a vášnivý fotograf, ukazuje, jak může být fotografování jídla stejně důležité jako jeho příprava. Vliv na finální výsledek má kupodivu i okolí, ve kterém jídlo připravujete. V případě Marka k tomu potřebujete les, oheň a dodržení pár zásad pro focení v přírodě.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zážitky bez data spotřeby. Jak fotoaparátem zachytit momenty v přírodě | foto: CANON CZ s.r.o.

Marek Pavala je známý svým originálním přístupem k vaření. Vaří totiž na ohni v přírodě. Příprava jídel touto formou je zážitek sám o sobě. Zorganizovat ho můžete i se svými kamarády a uchovat si tak krásné vzpomínky, které nebudou jen na „omezenou“ dobu.

Oheň, voda a vítr

Hlavní roli hraje místo, na kterém si uděláte ohniště, a samozřejmě lidé, se kterými trávíte čas nejraději. Pak už jen necháte vše plynout a ze zdánlivě obyčejných okamžiků vzejdou výjimečné vzpomínky. Pro to, abyste si tyto vzpomínky uchovali, je potřeba se na výlet vybavit i kvalitním fotoaparátem. Dnešní zrychlená doba láká k focení mobilem, ale věřte tomu, že kvalitní technika vám zaručí kvalitní výsledek. Ne nadarmo se říká, že lepší je kvalita než kvantita.

„Jídlo je pro mě nejen o chuti a vůni, ale také o vizuálním zážitku. Když si dáte tu práci a připravíte si nádherné jídlo, je škoda nezachytit to na kvalitní fotografii. Když fotím na klasický fotoaparát, k fotce přistupuji s větším rozmyslem a výsledné fotky mají pak úplně jinou atmosféru,“ říká Marek Pavala.

Jaké vlastnosti by měl mít dokonalý parťák na glamping?

Pokud s sebou chcete vzít fotoaparát, díky kterému bude focení společných zážitků o dost snazší, soustřeďte se na to, aby splňoval všechny výše zmíněné body. K dosažení dokonalých fotek, které si budete chtít uchovat, vám pomůže kvalitní objektiv a tělo fotoaparátu.

Jestliže s focením začínáte a chcete fotit především v přírodě, zkuste třeba lehký a kompaktní objektiv Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, který nabízí optický stabilizátor obrazu a praktický rozsah zoomu 18–45 mm. A to v kombinaci s fotoaparátem Canon EOS R50, který váží pouhých 375 g, takže ho v batohu ani neucítíte.

Navíc fotoaparát můžete ovládat pomocí mobilního telefonu a prostřednictvím aplikace Camera Connect pořízené snímky ihned stáhnout do vašeho telefonu a sdílet je s přáteli.

Prvotřídní zoom, aneb kreativitě se meze nekladou

Objektiv se zoomem vám umožní experimentovat, být kreativní a zároveň nebudete muset přistoupit ke kompromisům ohledně kvality. Ať už budete fotit okolní krajinu, portréty, detaily pokrmů připravovaných na ohni, kvalitní zoom vám umožní zaostřit i na měsíc v úplňku.

Při výběru objektivu, byste se měli řídit čísly. Čím nižší je hodnota na objektivu, tím širší je perspektiva. Nebo zvolte vyšší hodnoty rozsahu a přibližte objekty, které jsou vzdálené od několika metrů až po několik set metrů.

Zmrazte i oheň

Pro zachycení opravdových „momentek“, kterých se během táboření a vaření děje nespočet, je důležité, aby fotoaparát zaostřil na to, co je podstatné, a to nepodstatné odsunul do pozadí. Je nutné mít na paměti dva klíčové faktory, a to hloubku ostrosti (řízenou clonou) a pohyb (řízený rychlostí závěrky). Malá hloubka ostrosti umožní vyniknout fotografovanému objektu tím, že rozostří pozadí. Toho lze dosáhnout nastavením nižšího clonového čísla.

Při fotografování scén plných detailů, jako je právě táboření pod širým nebem, je k zaostření všech objektů potřeba použít vyšší clonové číslo.

Pokud chcete experimentovat a vyfotit plápolající oheň (takzvaně zmrazit pohyb), nastavte vyšší rychlost závěrky, která umožní fotoaparátu rychleji pořídit snímek a daný moment „zmrazit“ napořád.

Ve svitu měsíce

Skvěle se bavíte, a tak popadnete telefon, abyste zachytili daný okamžik, jenže výsledné snímky vás trochu zklamou. Postrádají živost, energii a intimitu okamžiku.

Porozumění světlu a ovládání nastavení světla na fotoaparátu vám umožní proměnit pořizované fotografie a videa a zachytit nezapomenutelné okamžiky v celé jejich kráse. Stačí se soustředit na tři faktory:

1. Citlivost ISO je citlivost fotoaparátu na světlo. Vyšší hodnoty citlivosti ISO jsou ideální na snímání za špatných světelných podmínek.

2. Při vyšších rychlostech závěrky proniká do fotoaparátu méně světla, zatímco nižší rychlosti závěrky umožňují pronikat většímu množství světla, takže můžete snadno kompenzovat jas nebo nízkou intenzitu světla v každé možné situaci.

3. Clona určuje velikost otvoru, který propouští světlo, a je také označována jako clonové číslo. Při nižších clonových číslech, jako je f/2,8, propouští clona více světla, zatímco při vyšších clonových číslech, jako je f/8, propouští méně světla. Díky tomu si zachováte tvůrčí kontrolu i v případě změny podmínek, například při zatažené obloze.

  • Nejčtenější

Víte, jak spoří úspěšní Češi? Odpověď vás překvapí

18. dubna 2024

Komerční sdělení Úspory jsou základem finanční stability a zajištění do budoucna. Vytváříme si rezervy pro případ...

Brno má první chirurgický robotický systém Versius v České republice.

16. dubna 2024

Komerční sdělení Lékaři brněnské soukromé nemocnice SurGal Clinic začali jako první v České republice využívat...

Pojišťovna úspěšně propojuje osobní kontakt a digitální služby

17. dubna 2024

Komerční sdělení Generali Česká pojišťovna se dlouhodobě etabluje jako klientsky nejdostupnější pojišťovna a klade...

Kolagen, opravdová pomoc, nebo další podvod?

15. dubna 2024

Komerční sdělení Kolagen? Reklama na každém kroku. Také si pokládáte otázku, proč to tak je? Skutečně funguje, nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chrášťany u Prahy v bublině dezinformací a plné negativních emocí

12. dubna 2024

Komerční sdělení Vypjatá a emotivní situace kolem realizace casina v Chrášťanech u Prahy je nepřehledná a plná...

Hezká prsa i po dvou dětech a dlouhém rozhodování, JOY!

19. dubna 2024

Komerční sdělení Povídali jsme si se Šárkou, maminkou dvou dětí, která se po dlouhém váhání před rokem rozhodla pro...

Chystáte dítě do 1. třídy? Zjistěte, jak předejít školní nezralosti

19. dubna 2024

Komerční sdělení Až 30 % dětí má při nástupu do první třídy nedostatky ve školní připravenosti. To může vést k...

Startupy a firmy mají nového parťáka pro podnikání

19. dubna 2024

Komerční sdělení Pro menší výrobní firmy a začínající start-upy v České republice a na Slovensku přichází na trh...

Chybí vám sklep? Nemusí!

19. dubna 2024

Komerční sdělení Spousta rodinných domů, hlavně moderních dřevostaveb, není podsklepená. Jejich obyvatelům pak chybí...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...