Tradice vaší školy sahá až do roku 1947. Od té doby se hodně změnilo, dnes jste školou vybavenou nejmodernější technikou. Na co vše se mohou uchazeči o studium u vás těšit?
Co se techniky týká, máme vybavení na opravdu moderní úrovni. Dataprojektory, interaktivní tabule, učebnu výpočetní techniky s 20 místy, stejný počet notebooků v mobilní učebně, volný přístup na internet, moderní laboratoře biologie, chemie a fyziky vybavené těmi nejnovějšími pomůckami a technologiemi. Navíc je před námi projekt další modernizace v rámci tzv. konektivity ve školách, který z nás za rok učiní opravdu školu top.
Kolik žáků vaši školu navštěvuje a z kterých oborů si mohou vybírat?
Nyní asi 310, předpokládáme nárůst na původních 320, 330 žáků. U nás se studuje ve čtyřletém cyklu pro žáky 9. tříd a v osmiletém cyklu pro páťáky.
Vaši žáci se pravidelně umísťují v soutěžích a olympiádách, úspěšní jsou i u tolik obávaných státních maturit a při přijímacích zkouškách na vysoké školy. Jak se vám to daří uskutečňovat?
Naši školu navštěvuje řada žáků s jasnými cíli a prioritami. Tyto jedince se daří pro soutěžní klání lépe motivovat, protože se snaží trvale v konkurenci ostatních škol prosazovat a uspět. Je to především jejich zásluha a naši učitelé zde fungují jako kouči či mentoři.
Jaké mají absolventi uplatnění, pokračuje většina z nich ve studiu na vysokých školách? Máte přehled, v jakých oborech se chtějí realizovat?
Po studiu u nás prakticky ve všech – medicína, právo, filozofie, ekonomie, technické a inženýrské obory obecně, psychologie, pedagogika, speciální pedagogika, obory přírodovědné, zemědělské, těžko vyjmenovat všechny. Myslím, že výčet jasně ukazuje, k čemu je dobré studovat právě na gymnáziu.
Někteří absolventi se později prosadili ve významných oborech...
Ano, našimi absolventy jsou dnes špičkoví vysokoškolští učitelé a vědci, lékaři, právníci, ředitelé firem, závodů či škol, televizní reportéři a také umělci.
V lednu jste uspořádali Den otevřených dveří. Co všechno se na něm zájemci o studium dozvěděli?
Pro zájemce o studium u nás jsme otevřeli školu již podruhé. Také v listopadu loňského roku byla návštěvnost nebývalá. Je vidět, že všeobecné vzdělávání táhne. Nabídli jsme opět možnost nahlédnout pod pokličku všech našich vyučovaných předmětů a do nabídky dalších školních i mimoškolních aktivit. Představit prostředí školy se vším všudy novým žákům je velmi důležité.
Vaše škola je známá funkčním a vzdělávacím programem. Co všechno tento program zahrnuje?
Kromě všeobecně vzdělávacích předmětů po dobu celého studia také velmi pestrou a bohatou nabídku seminářů, které pomáhají našim žákům při hledání budoucí cesty na vysokou. Žáci se mohou lépe orientovat v oboru, který si vytipovali. Semináře jsou k dispozici již od prvního ročníku. Kromě toho nabízíme např. laboratorní práce z biologie, chemie a fyziky, přírodovědný kroužek, cvičení z českého jazyka a matematiky v dělených skupinách. Práce v menších skupinách se týká i cizích jazyků, kdy kromě angličtiny se u nás vyučuje němčina, ruština, španělština i francouzština. Stranou není ani výpočetní technika, programování a informatika, na oblibě získává výtvarná a hudební výchova.
Pořádáte pro žáky i pravidelné odborně a zážitkově zaměřené kurzy a odborné exkurze?
Nejde držet žáky pouze při výuce v lavicích, občas je třeba dozvědět se něco i v terénu. V každém ročníku je naplánován kurz různého zaměření: biologicko-ekologický, historicko-geografický, lyžařský, badatelský, sportovně-turistický. Nováčci mají kurz adaptační. Pravidelně pořádáme projektové dny s různými dílnami, v nichž si žáci buď plní vybrané výstupy školního vzdělávacího programu, nebo se dozvědí informace nad rámec učiva – jako příklad bych uvedl Řeč těla, Žijí mezi námi (o lidech s handicapem), Hrdelní právo (podoby trestu smrti a mučení) a podobně. Velké oblibě se těší pracovně-právní týden, dále návštěvy kulturních a společenských institucí, exkurze na zajímavá místa, vlastivědné výlety a mnoho jiného. Z čeho mám osobně velkou radost, je i začínající spolupráce s místní Podkrušnohorskou nemocnicí následné péče či Krušnohorskou poliklinikou. V obou případech se žáci zapsaní do semináře speciální pedagogiky setkávají s klienty, pro něž je čas strávený s mladými empatickými lidmi příjemnou změnou.
Co třeba spolupráce s vysokými školami a univerzitami doma i v cizině?
Tak především doma. Poměrně často se vracejí naši úspěšní absolventi se zajímavými přednáškami či aktivitami. My se vydáváme na vysoké školy či univerzity na semináře či workshopy, velmi často do Prahy na UK, ČVUT, ale také do Ústí nad Labem na UJEP.
Mají žáci možnost účastnit se projektů a vzdělávacích projektů na nadregionální úrovni?
Na tomto poli nejsme úplnými nováčky, nicméně v této oblasti na nás čeká ještě spousta výzev. Uspěli jsme v ERASMU+, zapojujeme se do aktivit operačních programů a programů stipendijních, spolupracujeme s Nadací Orlen Unipetrol, podporujeme zájmově rozvoj vodíkových technologií s automodely, což přivedlo náš tým až do USA či Ázerbájdžánu.
Které jazyky se na vaší škole vyučují?
Jak bylo uvedeno výše – kromě angličtiny také němčina, ruština, španělština a zkoušíme francouzštinu. Dříve to byla pro budoucí mediky i latina.
Vyučujete některé předměty také v cizím jazyce?
To přímo u nás neprovádíme, pokoušíme se tzv. „clilovat“ (učitel sám učí v cizím jazyce), či vést výuku s rodilými mluvčími, a to hlavně v angličtině.
Jak to vypadá s možností využití volného času žáků? Poskytuje jim škola v tomto směru dostatečné zázemí?
Pokud žáci sami chtějí a projeví zájem, mají k dispozici obě naše tělocvičny, hudebnu, ateliér či jiné prostory, za povšimnutí stojí i naše čítárna.
Přihlášky ke studiu se letos podávají od prvního do dvacátého února a uchazeči mají poprvé možnost podat až tři přihlášky namísto současných dvou, v případě kombinace s uměleckými školami až na pět škol. Očekáváte zvýšený počet přihlášek i na vaši školu?
Určitě bychom si to přáli. Konkurence mezi školami je nicméně velká. Pro nové žáky jsme připraveni zajistit ty nejlepší podmínky. Čeká nás velkolepá rekonstrukce vnitřních prostor, která z naší školy udělá skutečně školu 3. tisíciletí. Na to se všichni moc těšíme.
Stačí k úspěšnému složení zkoušky znalosti ze základní školy, nebo je lepší absolvovat některý z přípravných kurzů?
To pevně doufám. Nicméně pomoc formou přípravných kurzů žákům také nabízíme. V měsíci únoru a březnu, pro oba cykly, český jazyk i matematiku. Svou roli může mít i výsledek předchozího vzdělávání, úspěchy v soutěžích či olympiádách.
Organizujete tyto kurzy přímo ve škole? Kdy začínají a jak dlouho trvají?
Přímo ve škole. Dvakrát či třikrát z českého jazyka i matematiky. Kurzy jsou u nás zdarma, vedou je naši učitelé. Pomohou žákům získat kromě některých vědomostí i vnitřní klid a psychickou pohodu před obávanými zkouškami. Stačí jen sledovat web školy, kde se po 5. únoru objeví informace k přihlašování i náplni jednotlivých kurzů.