V dnešní době je pro firmy stále důležitější hledat inovativní a udržitelná řešení v oblasti energetiky. Ve hře je ekonomická stránka a konkurenceschopnost, ale i péče o životní prostředí a celkovou udržitelnost. A v neposlední řadě jde i o energetickou nezávislost a bezpečnost. To vše navíc zajímá i zahraniční zákazníky, potenciální mladé zaměstnance a další stakeholdery. S novými dotacemi pro fotovoltaické elektrárny, které přinášejí výzvy RES+ č. 1/2024 a č. 2/2024, se podnikům v České republice otevírají další zajímavé příležitosti.
„Naší hlavní motivací bylo zajistit stabilní provoz skladovo-logistického centra. Jsme situováni v oblasti s poměrně častým výskytem výpadků proudu, což nám kvůli nemožnosti kontinuálně vyrábět a expedovat zboží způsobuje finanční ztráty. Ve chvíli, kdy existovalo optimální technické řešení ve formě fotovoltaiky se záložním bateriovým úložištěm, a navíc bylo možné využít dotace, bylo rozhodnuto,“ uvádí Michal Mlčoch jednatel z firmy GÜHRING. Kromě toho firma počítá díky fotovoltaice s úsporou na spotřebě elektrické energie až 50 %.
Upevnění pozice firmy v regionu
Výzva RES+ č. 1/2024, na niž jsou vyčleněny tři miliardy korun, přináší firmám možnost získat na projekty fotovoltaických elektráren dotaci, která pokryje až polovinu nákladů. Dotační titul má podpořit výstavbu solárních elektráren pro výrobu zelené energie od 50 kW (v Praze od 10 kW), kterou podniky využijí pro svou vlastní potřebu. Výzva RES+ č. 2/2024 se pak zaměřuje na větší projekty fotovoltaických elektráren s výkonem nad 1 MWp. Podpoří jak samostatné, tak i sdružené projekty, které zahrnují více dílčích projektů.
Dotace podpoří nejen pokrytí firemní spotřeby energie, ale orientují se také na spojení firem a dalších aktérů v regionu do takzvaných energetických společenství. Komunitní sdílení energie, tedy právě lokální výroba a sdílení energie mezi jednotkami až tisíci subjekty, bude letošní novinkou i v Česku. A pokud půjdeme v komunitním přístupu ještě dále, mohou se firmy aktivně zapojit do života své lokality, pomáhat třeba místní škole nebo domovu pro seniory anebo mohou vyrobenou energii posílat svým zaměstnancům jako atraktivní benefit.
Vykročte k zítřku už dnes
S novými dotacemi pro fotovoltaické elektrárny přichází nová éra udržitelné energetiky pro firmy. FVE je vhodná především pro energeticky náročný průmysl, ale třeba i pro administrativní budovy. Na startu je důležité správně zvolit instalační firmu, která navrhne individualizované a technicky nejvhodnější řešení.
S řešením na míru má zkušenost firma ENADO.
„V roce 2023 jsme instalovali na plochých střechách výrobních hal firmy Gühring, s.r.o. fotovoltaiku o výkonu 330 kWp a bateriové úložiště s kapacitou 325 kWh kontejnerového provedení. Specifické bylo kotvení konstrukcí ke střeše, kdy nebyla použita balastní zátěž, ale technologie lepení. Baterie má v tomto řešení nestandardní účel - primárně slouží jako záloha pro dodávku elektřiny do kritické části firemního provozu. Bateriové řešení a celkové řízení systému je autorským produktem naší firmy,“ uvádí příklad Jiří Šizling z ENADO.
ENADO realizuje projekty FVE precizně od projektu až po poslední detail. Má k dispozici vlastní technický i projektový tým, který má zkušenosti s velkými projekty.
„Nejdůležitější roli v našem výběru hrálo, že ENADO má s projekty podobného rozsahu praktické zkušenosti. Realizace byla rychlá a byla to souhra jednotlivých navazujících kroků. Veškeré odstávky nutné pro instalaci probíhaly o nedělích či svátcích tak, aby nebyl omezen provoz firmy. Význam jsme přikládali i tomu, že ENADO má pobočku přímo v našem regionu, což je důležité pro budoucí péči a servis,“ shrnuje Michal Mlčoch z firmy GÜHRING.