Za kariérou v ELEKTROTRANS

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Milan Fiala začínal jako vlakový výpravčí. Toužil ale po dobrodružství a kariérním posunu. Stal se montérem na stavbě a postupně se vypracoval na člena představenstva firmy ELEKTROTRANS a.s.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Za kariérou v ELEKTROTRANS | foto: ELEKTROTRANS a.s.

Dnes je to už 30 let, co jste se rozhodl změnit kariéru. Kam vaše kroky vedly?

Do kanceláře Energovodu. To bylo v květnu 1993. Náhodou jsem věděl od známého, že zde hledají nové pracovníky na montáž, tak mi přišlo zajímavé to zkusit. Domluvili jsme se, že nastoupím jako strojník na stavbu V475-476 Kočín-Řeporyje. Začínal jsem tedy jako obsluha buldozeru a brzdné soupravy. Po třech měsících jsem se zaškolil na těžkou techniku a získal strojnický průkaz.

Milan Fiala a jeho obchodní tým.

Jaké byly vaše dojmy z takové razantní změny profese?

První den jsem si říkal, kam jsem se to dostal (smích). Ptal jsem se sám sebe, jestli jsem se nezbláznil… V předešlé práci jsem byl v suchu v teplé kanceláři a teď jsem se brodil bahnem v terénu. Brzy jsem ale získal spoustu zkušeností od našeho mistra pana Josefa Hlaváče, který byl mým mentorem a jsme spolu stále v kontaktu. Spolu jsme se dobře doplňovali. Měli jsme spoustu nápadů, jak některé pracovní postupy vylepšit, a to se pozitivně projevilo v námi realizovaných stavbách.

Zaškolil jsem se na práci s teodolitem a díky tomu jsem brzy začal dostávat technické úkoly jako například trasování nově budovaných vedení včetně vytyčování stožárů. Postupně jsem se tak posunul na pozici technika stavby. Začal jsem rozdělovat práci na stavbě, zajišťovat kompletní fungování staveb… Po pár letech jsem už na pozici stavbyvedoucího řídil významné realizační stavby v napěťových hladinách 110-440 kV.

V roce 1998 jste se rozhodnul pro změnu a využil příležitosti v nově vznikající společnosti ELEKTROTRANS. Znamenaly zase nové začátky další nové výzvy?

Samozřejmě. Nová společnost ELEKTROTRANS se potýkala s přibývající konkurencí. Nikomu z nás ale nevadilo pracovat na úkor volného času – byli jsme nadšení. I v této společnosti jsem pracoval na pozici stavbyvedoucího a po několika letech jsem dostal možnost stát se vedoucím zakázek a tu jsem přijal.

Na co rád z této doby vzpomínáte? Máte nějakou třeba výjimečnou zkušenost?

Nezapomenutelný byl v rok 2005, kdy jsem odjel na půlroční zahraniční montáž na Island. Byla to moje první zahraniční montáž, na to člověk nezapomene… Island má oproti České republice řadu specifik, ať už jde o použití odlišné technologie nebo nestandardní klimatické podmínky, jako je délka dne nebo odlišný terén, protože vedení bylo stavěno na lávových polích… Všechno jsme ale zvládli a přispěli jsme k posílení islandské přenosové soustavy.

To muselo být zajímavé. Máte srovnání s ještě jinou zahraniční montáží?

Ano, například práce ve Finsku. Tam to bylo velice náročné z hlediska drsných klimatických podmínek, pracovalo se i při -33 až -38 °C. Z důvodu, že většina trasy budované linky byla vyprojektována nad močály a jezery, byly stavební práce naplánovány od ledna do dubna, kdy jsou močály zamrzlé. Ale v takto silném mrazu to nebylo snadné nejen pro nás, ale ani pro techniku. Pamatuji si, že nám v Čechách koupená nemrznoucí směs moc k užitku nebyla.

Co následovalo po vašem návratu ze zahraničí?

Po návratu do Česka jsem pokračoval na pozici vedoucího zakázek a po nějaké době jsem povýšil na přípraváře rozpočtů a asistenta obchodního ředitele. V roce 2008 přišla velká změna a společnost ELT přešla pod úspěšnou nadnárodní společnost VINCI Energies, to s sebou neslo i jisté změny v systému řízení. V roce 2015 mě vedení VINCI Energies oslovilo s nabídkou stát se novým obchodním ředitelem. Po prvotním váhání jsem nabídku přijal a pomalu si začal budovat svůj nový tým. V následujícím roce jsem s úctou přijal jmenování členem představenstva.

Když se ohlédnete zpět, jak vidíte vývoj ve vaší profesi?

Tak asi jako v každém jiném oboru jsou ty změny za 30 let markantní. Došlo k změně technologií, stále se upravují postupy, aby byly co nejefektivnější, pracuje se s mnohem lepším vybavením, např. postroje, funkční oblečení, velký důraz je kladen na bezpečnost. Máme to štěstí, že našim zaměstnancům můžeme poskytnout moderní techniku – například akumulátorové nářadí, tažební soupravy nebo pohodlná auta. A to se vůbec nedá srovnávat s tím, co jsme měli k dispozici my na stavbě před třiceti lety.

Na své začátky v ELEKTROTRANS rád vzpomínám. Byli jsme super parta, práce nás bavila. Když vidím stožáry, které jsem vlastníma rukama postavil a stojí dodnes, je to skvělý pocit. Líbí se mi ta práce – různorodá a venku na vzduchu. Zkrátka pro „opravdové chlapy“, kteří by se v kanceláři nudili.

https://www.elektrotrans.cz/

Za kariérou v ELEKTROTRANS
  • Nejčtenější

Zaměstnavatelem roku se pro Zlínský kraj stal Continental Barum

8. července 2024

Komerční sdělení Letošním Zaměstnavatelem regionu ve Zlínském kraji se stává otrokovický Continental Barum. Honosit...

Radio Čas odhalilo hlavní hvězdu Megakoncertu

7. července 2024

Komerční sdělení Se zveřejněním hlavní hvězdy letošního Megakoncertu Radia Čas s Cestovní kanceláří Blue Style...

Máte energie pod kontrolou? Spotřebu plynu nahlásíte na pár kliknutí

10. července 2024

Komerční sdělení Mezi Čechy roste zájem o samoodečty plynoměrů. Díky nim mají dokonalý přehled o množství plynu,...

Příběh pacientky Markéty: Jsou matky s migrénou v pasti?

8. července 2024

Komerční sdělení Migréna se mnou „vyrůstá“ už od puberty, přestože si mě vybrala už o hodně dříve – když zjistila,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé nechtějí opustit zažité investiční nástroje. Co vše DIP umožní?

11. července 2024

Komerční sdělení Petr Krajcigr, ředitel pobočky Financehb.cz s.r.o., promluvil o problematice spjaté s Dlouhodobým...

Oves jako klíč pro zdraví a vitalitu: Objevte jeho opomíjené kouzlo

13. července 2024

Komerční sdělení Milovaný všemi fitness trenéry i výživovými poradci, to je oves. Je hned několik důvodů, proč byste...

Objevte svět plný vzrušujících zážitků

12. července 2024

Komerční sdělení Život je plný možností, které nám nabízí nečekané zážitky – od projížďky v ikonickém americkém...

Samsung v Paříži odhalil novou řadu Galaxy Z a Watch

12. července 2024

Komerční sdělení Představené novinky nabízejí nové AI funkce k maximální produktivitě.

Lékař: Stále je dobré mít nasmlouvaného „závodního“ doktora

12. července 2024

Komerční sdělení „Zvláště pro případ vstupních a periodických prohlídek,“ říká MUDr. Marek Zeman, MBA, primář...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...