Příprava trvala 15 let a dohromady stálo 350 milionů korun. Moderní a interaktivní Muzeum Krkonoš, které se loni v listopadu otevřelo v klášteře ve Vrchlabí, už přivítalo víc než 24 tisíc návštěvníků. Vydejte se za tajuplným duchem hor, spiritisty do krkonošských chalup, alpskými dřevaři, ale i za vzácnými květinami a zvířaty, které jinde nenajdete.
„Děti si tady mohou sednout na kládu jako v pohádce Pyšná princezna, vyzkoušet si, jak se na krkonošské boudy nosila zavazadla nebo jak se dřív sváželo dřevo na rohačkách,“ říká vedoucí odboru vnějších vztahů Správy KRNAP Jakub Kašpar.
Přečetla jsem si, že rekonstrukce muzea trvala šest let. Co bylo na budování nového muzea nejnáročnější?
Samotná rekonstrukce sice probíhala šest let od uzavření minulé expozice, ale první soutěž na libreto nového muzea jsme vyhlásili už v roce 2009, takže kompletní příprava trvala 15 let. A překážek, které jsme museli překonávat, bylo mnoho.
Co bylo nejtěžší?
Největší komplikace byly dvě. První byla, že se nám během přípravy překlopilo finanční období Evropské unie, protože se nám nedařilo sehnat dostatečnou dotaci, museli jsme tak čekat na otevření nových programů. To pak znamenalo udělat aktualizaci technického scénáře a celého obsahu expozice. Druhý problém pak nastal při shánění dodavatele, protože v covidovém období nebyly volné kapacity. Samotná doba realizace pak byla nakonec docela krátká, asi tři a půl roku od začátku stavebních prací do otevření expozice.
Kde jste se při plánování muzea inspirovali?
Základem je libreto, které pro nás vytvořil dokumentarista a producent Pavel Štingl, autor expozic v Lidicích a Ležákách. Rozhlíželi jsme se také po muzeích v Německu, Norsku, Švédsku, Dánsku nebo Belgii nebo Národním muzeu v Praze, které se tehdy připravovalo.
Já myslela, že libreto se píše pro operu…
Ano, ale i pro muzejní expozice! Je to vlastně základní scénář expozice, který se přetaví v literární scénář, což je kniha, kde je celá expozice představená. Ta se pak překlopí do technického scénáře expozice, což už je v našem případě banánová krabice plná dokumentace, kde je libreto rozpracované do detailu. Jsou tam rozkreslené jednotlivé místnosti, exponáty, ke každému je přidaná technika a informace, zda bude exponát mluvit, jak bude nasvícený, bude-li k němu dotyková obrazovka, popisek na zdi nebo k němu poběží film…
Na velké muzeum je krabice od banánů, malé muzeum se pak třeba vejde do krabice od bot?
Asi tak. V Pasekách nad Jizerou je třeba malá expozice a tam jsme se vešli do dvou knížek.
Kolik celková realizace stála?
Komplet i s daní to bylo 350 milionů korun, což zní jako ohromná částka a taky to není částka, kterou bychom běžně za jednotlivé projekty dávali. Jednak je muzeum velké, má dva a půl tisíce metrů čtverečních výstavních ploch. Svou roli hrálo i to, že se jednalo o rekonstrukci barokního kláštera s dostavbou nového vstupu do muzea.
Klášter, ve kterém se muzeum nachází, patří KRNAPu?
Budovu kláštera využíval KRNAP od přelomu 60. a 70. let minulého století, po roce 1990 jej v restitucích dostali augustiniáni. Ti v roce 1991 klášter prodali správě parku, kostel je v majetku města Vrchlabí.
Jaký je o muzeum zatím zájem?
Za pět měsíců, od té doby, co jsme v listopadu otevřeli, jsme měli 24 tisíc návštěv. To je přinejmenším dvojnásobek toho, co měla předchozí expozice v době před dvaceti lety, když ještě nebyla úplně zastaralá. Takže je to pro nás dobrá zpráva. Máme za sebou už i návštěvnický křest ohněm v týdnech, kdy byly v Praze jarní prázdniny a na horách nebyl sníh. To jsme museli posílat zájemce třeba do Jilemnice nebo do našeho centra Krtek, protože se sem zkrátka nevešli.
Už je otevřená i kavárnička v muzeu?
Kavárna funguje a vím, že má i klientelu mimo návštěvníky muzea, lidé si pochvalují dobrou kávu a zákusky. Ještě se na chvilku vrátím k té návštěvnosti, občas musíme řešit takový problém s některými návštěvníky s dětmi. To, že je muzeum interaktivní, neznamená, že je nezničitelné. Expozice není místem, kde by se děti vypustily a rodiče si mohli telefonovat.
Chystáte v novém muzeu program k letošní Muzejní noci?
Určitě! Momentálně finalizujeme program, který bude probíhat jak v klášteře, tak v historických domcích na náměstí ve Vrchlabí, na 24. května chystáme i různé přednášky. Zapojí se také muzeum v Jilemnici, kde na 15. června v souvislosti s výročím 150 let od založení místních hasičů chystají hasičskou muzejní noc.
Jaké další akce chystáte na léto?
Chystáme různé výstavy, v klášteře pokračuje výstava o krkonošské jeskyňařině, v Jilemnici se budeme věnovat výročí hasičů, zároveň jsme tady až do září prodloužili oblíbenou výstavu o Krakonošovi. V historických domcích ve Vrchlabí je nově otevřená výstava skleněných obrazů Evy Edler, která tvoří na samotě v Krkonoších, a v Pasekách nad Jizerou máme výstavu o místní rodačce, léčitelce Květě Patočkové.
Má muzeum nějaké mouchy, nebo jste spokojení?
Jsme velmi spokojení. Samozřejmě expozice nebude navěky vypadat stejně, v průběhu času ji plánujeme aktualizovat a přidávat exponáty, dále muzejní noviny nebo kromixy…
Kromixy?
To je naše specialita, „komiksová kronika“, tedy konkrétní příběh vyprávěný formou komiksu. Takže to jsou typicky věci, které se budou měnit, ale jinak je expozice kompletní. Naše audioguidy mluví anglicky, německy, polsky a samozřejmě česky a nabízejí další úroveň informací, kterou jinak člověk nedostane.
V muzeu jsem byla a i bez průvodce tam je informací až až…
Ano, pokud to chcete projít všechno a vychutnat si muzeum opravdu kompletně, to už je pro fajnšmekra. I proto naše vstupenka platí na 48 hodin.
Co tady najdete?
- 2 500 metrů čtverečních moderních interaktivních expozic
- Leitmotivem expozice je otisk člověka v krkonošské přírodě
- Mechanické hry a modely a celou řadu elektronických kvízů
- Hru Koruna Krkonoš pro malé návštěvníky
- Audioprůvodce ve čtyřech jazycích
- Kavárnu a galerii výtvarného umění inspirovaného Krkonošemi
- Dočasné výstavy, aktuální je věnovaná krkonošské speleologii
- Vstupné za 200 korun, snížené 100, rodinné 400 platí 48 hodin
- Muzeum spravuje přes 45 tisíc sbírkových předmětů