Na druhou stranu každý ekonomický výkyv může znamenat v takových firmách propouštění, omezování výroby, snižování platů, nebo dokonce přesun výroby do jiného státu.
Také doba covidu ukázala, jak stabilní je zaměstnání v oborech jako provozování vodovodů a kanalizací. Je to služba, která musí fungovat nepřetržitě, o víkendech i svátcích. Služba, kterou lidé potřebují. A která není drahá, proto je tak složité přeplácet průmyslové podniky.
„Cena vodného a stočného je sice pořád tématem diskuzí a novinových článků, ale ve spotřebním koši náklady na dodávku a čištěné vody představují z energií jednoznačně nejmenší podíl. Za životně důležité služby v průměru platí každý Čech 12 korun denně,“ říká Jiří Paul, ředitel VAK Beroun.
Firma má v nabídce průběžně tři až pět pracovních pozic. Není to dáno vysokou fluktuací, ale generační obměnou. „Naprostá většina z našich kolegů v oboru zůstává od nástupu do důchodu. Proto tak ovlivňuje chod firmy odchod populačně silných ročníků na odpočinek,“ vysvětluje Paul. Počty absolventů technických škol a učilišť se dlouhodobě snižují a nestačí pokrýt potřebu pracovního trhu. Vodohospodáři jsou proto zvyklí na to, že si každého nového kolegu musí zaškolit. Pro studenty středních i vysokých škol nabízí stipendia a praxe, aby měli mladí lidé možnost poznat, jak zajímavá a důležitá je práce u firem, které provozují vodovody a kanalizace.