Doporučujeme

Vladislav Němec

Vladislav Němec | foto: Honza Mudra/Economia

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Hezkých hraček máme spoustu, jen je víc využívat

Moderní technologie nabízejí průmyslovým podnikům mnohem větší možnosti, než zatím využívají. Přitom bez automatizace a digitalizace se podle Vladislava Němce, ředitele společnosti ifm electronic pro Českou republiku, nemůže jejich výroba do budoucna obejít.

„Současná civilizace totiž chce všechno hrozně rychle a hrozně kvalitně, aniž by se u toho úplně zpotila. A průmyslová automatizace přináší extrémní efektivitu výroby a extrémní kvalitu,“ konstatuje zástupce německé rodinné firmy, která patří k předním světovým výrobcům senzorů, bezpečnostní techniky, přístrojů pro průmyslové zpracování obrazu, komunikačních a identifikačních systémů.

Ze všech stran neustále slyšíme o převratném vývoji, je v oblasti průmyslu a nových technologií opravdu tak rychlý?

Upřímně ani ne. Teď sice hodně rezonovala umělá inteligence, ale když se všechno vezme statisticky, jakékoliv změny v oblasti průmyslu, energetiky a technologií jsou lineární a pomalé. Čas od času je lidstvo svědkem nějakého skoku, například když bratři Wrightové vymysleli letadlo nebo když se poprvé objevily proudové motory, ale pak se zase nějakou dobu nic moc neděje. A pokud si tyhle zásadní události rozložíte jako u létání do sta let, zjistíte, že vývoj nijak překotný nebyl a že zrychloval v jednociferných procentech. A tohle platí i v naší branži: po skoku v oblasti umělé inteligence a zpracování obrazu zase bude chvíli trvat, než se objeví něco dalšího.

Přesto se zeptám – jaký nejvýraznější posun se letos udál z pohledu společnosti ifm electronic?

Máme větší výpočetní výkony, možnost lépe a rychleji analyzovat obraz… Všechny ty věci jsou o trošku lepší, o trošku rychlejší a v oblasti, kde se používají kamery, se dosahuje řádově lepších výsledků. Navíc spousta věcí, která dřív vyřešit nešla, už vyřešit jde. Jenže ani u nás se žádná extrémně nová technologie neobjevila, jen se nám daří líp vytěžovat ty, které máme k dispozici. To vidím jako správný směr i obecně, protože mi přijde, že průmyslová automatizace teprve začíná v pokročilejších věcech dohánět to, co je pro uživatele moderního mobilního telefonu úplně běžné. S nadsázkou by se dalo říct, že už máme spoustu hezkých hraček, ale zatím si s nimi moc nehrajeme.

Při jakých činnostech využíváte zmíněnou umělou inteligenci?

Hodně v back office – v rámci analýzy dat, určování trendů, plánování prodejních akcí a podobně. Co se týče vlastního plánování výroby, na to ještě doba nenazrála. Každopádně už je umělá inteligence schopná nahradit asistentskou práci, například formalizaci výstupů ze složitých dat či rychlé popisy. Cílem není, aby za vás něco vymyslela, ale aby vám řekla něco, co není ve vašich silách vidět. Zásadní v tomhle směru je udržet kontrolu nad tím, aby si sama nevymýšlela, což je poměrně častý jev.

Jak vnímáte v souvislosti s tím, že se do „rukou strojů“ svěřujeme čím dál víc, otázku bezpečnosti? Nehrozí do budoucna nějaká vzpoura mozků, jak ji známe z legendárního komiksu?

Úplně bych se nebál strojů, protože u nich vždycky existuje blokace na nějaké primitivní úrovni. Pokud chcete nějakou linku udělat opravdu bezpečnou, nemůžete svěřit starost o bezpečí nejsložitější komponentě. Jelikož riziko, že se u ní něco nepovede, je největší. Takže máte velkou spoustu primitivních komponent, které se starají o to, aby vám linka nerozmačkala ruku, kterou jste dali jinam, než byste měl. Ty nad tím drží totální vládu, mají právo veta.

A ohrožení ze strany chytrých softwarů a umělé inteligence?

Pravdou je, že většina robotů už jsou automatické systémy a softwary. A tam, kdo ví… Ale nehodlám přivolávat žádnou apokalypsu. (usmívá se) Co mě na jednu stranu fascinuje a na druhou maličko zneklidňuje, je schopnost umělé inteligence generovat obsah, ať už obraz, nebo text, a schopnost napodobovat. Tady se maličko obávám, ale spíš dostupnosti pro amatéry, tedy zlé amatéry, kteří by tohle mohli zneužít. Ohrožení lidstva jako takového se naopak nebojím vůbec. Že by se najednou zvedla hromada robotů a šla nám to nandat, je opravdu jen sci-fi.

SENZORY JSOU POTŘEBA SKORO NA VŠECHNO

Německá rodinná firma ifm electronic se realizuje především v oblasti průmyslové automatizace, její doménou jsou nejrůznější senzory. „Pokud bych měl ve stručnosti říct co senzor je a jak vypadá, jedná se o komponentu, která něco zjišťuje, měří nebo detekuje a tuto informaci umí poskytnout na dálku. Asi nejjednodušší a nejčastější bývá indukční senzor. Malý váleček, který umí detekovat kontakt s kovovým předmětem. Právě tohle je asi nejpoužívanější součástka v průmyslové automatizaci, byť se jedná o velmi primitivní a dneska už i lacinou záležitost. Jenže ji potřebujete skoro na všechno,“ říká ředitel společnost ifm electronic pro Českou republiku Vladislav Němec. „V autě vám měří polohu klikové hřídele, průmyslová linka pozná v jaké poloze se nachází nějaká část zařízení.“ doplňuje.