Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výběr správného fotovoltaického systému je klíčem k vaší spokojenosti

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Fotovoltaická elektrárna je již součástí mnoha domácností. A je to logické - solární energie je cestou ke značným finančním úsporám a výstavba elektrárny je také velmi štědře podporována dotačními tituly. Jak ale vybrat správný fotovoltaický systém? Jaké parametry se vyplatí sledovat?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Hlavní kritéria pro výběr fotovoltaiky

„Při rozhodování, který fotovoltaický systém bude pro dům vhodný, je potřeba položit si základní otázku - chci maximalizovat energetickou soběstačnost, nebo je mým cílem finanční úspora za elektrickou energii? Je pochopitelné, že fotovoltaika není schopna vyrábět energii celých čtyřiadvacet hodin denně. Během dne domácí elektrárna produkuje energie nejvíce. V domácnosti je spotřeba minimální, protože jsou její členové zpravidla ve škole či v zaměstnání. Naopak večer, kdy se sejde celá rodina a spotřebiče fungují na plné obrátky, je tomu naopak. „Právě proto považuji v podstatě za nutnost vlastnit akumulační bateriové systémy - ideálně totiž optimalizují spotřebu energie. Aktuálně se dají výhodně pořídit z nově nastavených dotačních programů,“ komentuje Martin Mráček.

Bateriové systémy se liší velikostí i použitím.

Volba velikosti baterie je základem

Velikost baterie závisí na běžném chodu domácnosti. Podle toho, kolik energie rodina průměrně spotřebuje, je následně určeno množství panelů a velikost bateriového úložiště. „Tady zákazníkům pomohou odborníci z vybrané společnosti, u které si elektrárnu zákazník objedná. S novými dotacemi je možné získat maximální finanční částku až na dvojnásobek výkonu baterie k výkonu elektrárny,“ upozorňuje Martin Mráček a pokračuje. „Můžeme také optimalizovat elektrárnu tak, aby další přebytky energie směřovaly do ohřevu teplé energie. Správně navržený systém je schopen využít až 100 % vyrobené energie v domácnosti. Bylo by tedy chybou vyrobenou energii nechat zmizet do veřejné sítě.“ Také současné nastavení podmínek pro získání finančních prostředků z dotačních programů je nastaveno tak, aby si zákazník ukládal přebytky energie do baterie.

Příklad efektivního využití energie z fotovoltaické elektrárny.

Virtuální baterie - je správným řešením pro přebytky energie?

Dalším prostředkem pro ukládání přebytečně vyrobené energie je tzv. virtuální baterie - tedy cloudové úložiště. Pracuje na principu elektřiny uskladněné v rámci distribuce, kterou v létě prodáme a v zimě zase koupíme zpět. S ní jsou ovšem spojené finanční náklady za distribuční poplatky a případně daň. Navíc - výkup a následný prodej elektrické energie z tohoto úložiště nemusí být pro zákazníka vždy finančně výhodný.

Větší solární elektrárna se jeví jako lepší investice

Větší nebo menší elektrárna? Menší zařízení znamená menší pořizovací hodnotu. Ovšem je třeba myslet na budoucnost. „To, co zákazníkovi stačí nyní, bude třeba za pět let málo. S větším počtem členů rodiny roste spotřeba elektrické energie. Totéž je nutno říct o rozšíření technického aparátu, který v současnosti čím dál více směřuje k akumulátorovému provozu. Proto doporučuji vsadit hned na začátku na větší elektrárnu,“ řekl Martin Mráček. Fotovoltaická elektrárna se sice dá v budoucnu rozšířit, má to ale svá úskalí. Fotovoltaické panely, které budou dostupné za pár let, mohou vypadat jinak než ty současné, takže designová různorodost nemusí být příliš estetická. Další potíž může být v rozdílné záruce za jednotlivé komponenty. A v neposlední řadě je zde finanční podpora formou dotací - tu totiž aktuálně nelze čerpat opakovaně.

Před pořízením fotovoltaiky je potřeba zvážit, jak velkou elektrárnu budete nyní, ale také do budoucna potřebovat.

Jaký je ideální počet fotovoltaických panelů?

Platí úměra - čím více fotovoltaických panelů máme, tím více energie vyrobíme. Ideální podmínky jsou základem a zvyšují procento efektivity. V reálném prostředí je ovšem výkon panelů nižší, než kolik udává jmenovitá hodnota v kWp.

Záleží na:

  • úhlu dopadu slunečních paprsků na plochu panelu
  • denní době
  • ročním období
  • geografické poloze
  • atmosférických podmínkách

V České republice se celková doba slunečního svitu pohybuje od 1400–1800 h/rok. V horských a podhorských oblastech 1600 h/rok a v nížinných oblastech jižní Moravy až 2000 h/rok. Předpokládaná roční výroba energie fotovoltaické elektrárny tak počítá se součtem reálných výkonů všech panelů a jeho vynásobením dobou osvitu. Energeticky nejvýhodnější je orientovat fotovoltaické panely na jižní stranu, kde dochází během dne k největšímu osvitu. Optimální rozmezí sklonu panelů je od 20° do 50°. Konkrétně úhel 35° se jeví jako ideální nastavení pro maximální výnos po celý rok.

Na základě získaných informací od konkrétního zákazníka ohledně spotřeby energií domácnosti, z polohy domu a dalších parametrů, dokáží odborníci ze specializovaných společností zaměřujících se na prodej fotovoltaiky určit, který systém je pro zákazníka nejvhodnější. Ostatně z dostupných dat lze určit průměrnou spotřebu domácnosti poměrně přesně.

Orientační propočet velikosti fotovoltaické elektrárny dle požadovaného výkonu.

Při pořízení fotovoltaického systému se bezesporu setkáte se slovem Kilowatt-peak, který označujeme zkratkou kWp. Jedná se o jednotku špičkového výkonu. Tato jednotka se používá k vyjádření výkonu jak fotovoltaických panelů, tak fotovoltaické elektrárny. Výkon fotovoltaické elektrárny je totiž dán součtem výkonů jednotlivých fotovoltaických panelů.

Rada odborníka na fotovoltaiku Martina Mráčka

O fotovoltaických systémech si lze mnoho informací prostudovat, rozhodně je žádoucí pochopit smysl a fungování celé solární sestavy. „Na trhu existuje celá řada firem, které zajišťují kompletní řešení fotovoltaické elektrárny na klíč. Každému potenciálnímu zájemci bych ale doporučil klást důraz na precizní výběr takovéto společnosti, která bude v konečné fázi systém realizovat. Dlouhodobá pozice na trhu, fyzické realizace, poradenství, záruční i pozáruční servis, dokonce i minimální záloha před podpisem smlouvy je ukazatelem spolehlivosti a stabilního zázemí nejen aktuálně, ale také do budoucna. Všechny tyto ukazatele, realizované projekty společnosti Tipa SOLAR a reference skutečných zákazníků jsou z mého úhlu pohledu dostatečnou zárukou. Zde také vedle odbornosti oceňuji lidský přístup a ochotu pomoci.“

Vedle odbornosti pracovníků Tipa SOLAR oceňuji lidský přístup a ochotu pomoci.“ Martin Mráček - odborník v oboru fotovoltaiky

  • Nejčtenější

Vsadil 400 korun a vyhrál téměř 130 milionů. Teď si bude plnit své sny

7. června 2024

Komerční sdělení Manželce řekl, že vyhráli v loterii. O tom, že to je téměř 130 milionů korun ale nejprve mlčel a...

Lakovaná dlažba je trvale krásná a dokonale odolná

6. června 2024

Komerční sdělení V následujících měsících si většina z nás bude užívat krásné letní počasí a grilování s přáteli. A...

Místo moře letos na hory. Tady se o vaše děti postarají 12 hodin denně

10. června 2024

Komerční sdělení Jedno je jisté. Vašim dětem se domů chtít nebude. Místní maskot Mamutík i nadšený tým animátorů...

Venkovní pokoje aneb Přestěhujte se na léto ven

10. června 2024

Komerční sdělení Máte zahradu, velkorysou terasu nebo alespoň malý balkon? Užijte si je během hezkých dnů na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Unese krov střešní krytinu?

10. června 2024

Komerční sdělení Důvodů k rekonstrukci může být mnoho. Zatékání do konstrukce, připravovaná instalace...

Dvě blondýny dobyly velký svět eventů, protože chtěly dělat věci jinak

13. června 2024

Komerční sdělení Chcete uspořádat největší Cyber security konferenci pro 1000 lidí? Přivézt nejlepší piloty světa do...

EDF posiluje svůj závazek spolupráce s českým jaderným průmyslem

13. června 2024

Komerční sdělení Společnost EDF uspořádala v Paříži Dny evropských jaderných dodavatelů za účasti více než 300...

Ústecký kraj se mění na filmařský region

12. června 2024

Komerční sdělení Ústecký kraj nabízí filmařům možnost získat prostředky k tvorbě z nového dotačního programu s...

Zažijte kulturní léto v Rakousku

12. června 2024

Komerční sdělení Letní Rakousko máme spojené především s horami a jezery. Co takhle pro změnu vyrazit v létě k našim...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...