Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V rehabilitaci jsou špička. Nyní Hrabyně i Chuchelna péči znovu posune

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Málokteré zdravotnické zařízení má mezi pacienty i lékaři tak výjimečnou reputaci, jakou se může pochlubit Rehabilitační ústav v Hrabyni a Chuchelné (RÚH). Co stojí za špičkovou úrovní ústavu a jak ji dále posune modernizace areálu za 350 milionů korun? To prozradila ředitelka RÚH Andrea Ruprichová.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Rehabilitační ústav Hrabyně a Chuchelná, péče šitá na míru | foto: REHABILITAČNÍ ÚSTAV HRABYNĚ

Představte prosím Rehabilitační ústav v Hrabyni a Chuchelné. Jakou péči poskytujete?

Ing. Andrea Ruprichová, ředitelka Rehabilitačního ústavu Hrabyně a Chuchelná

Rehabilitační ústav Hrabyně a Chuchelná je státní příspěvková organizace zřízená ministerstvem zdravotnictví. My však náš ústav raději popisujeme jako místo, které lidem navrací chuť a radost do života. Patříme mezi tři největší a nejmodernější rehabilitační centra v České republice a jediné svého druhu na Moravě. Péči poskytujeme ve Slezsku již 70 let, ročně našich služeb využije 3 200 pacientů. Máme dva areály – v Hrabyni s kapacitou 200 lůžek a v Chuchelné s 165 lůžky. Oba míváme zpravidla vždy plné na 100 procent kapacity.

Kdo jsou vaši pacienti?

Poskytujeme takzvanou následnou péči, která může trvat tři až pět týdnů, ale klidně i tři až šest měsíců. Staráme se o pacienty, kteří k nám přicházejí po úrazech, operacích pohybového ústrojí a s neurologickými diagnózami. Dále se specializujeme na péči o spinální pacienty, to jsou lidé s poraněním míchy. Zároveň disponujeme iktovou jednotkou, která slouží pacientům s poraněním mozku. V Chuchelné navíc pečujeme o pacienty po amputacích.

V rehabilitaci jsou špička. Nyní Hrabyně i Chuchelna péči znovu posune

Mezi laiky i odborníky máte skvělou pověst. Lékaři vás doporučují svým pacientům a pacienti, kteří potřebují rehabilitační péči opakovaně, se k vám zase rádi vracejí. Čím si to vysvětlujete?

Každý pacient u nás dostává péči šitou na míru. Nikdo nás nelimituje počtem týdnů nebo počtem procedur, které u nás lidé stráví či absolvují. Necháváme si pacienty tak dlouho, jak potřebují, respektive do té doby, dokud mají rehabilitační potenciál. A samozřejmě renomé stojí na lidech, na nasazení a přístupu celého personálu. V Hrabyni pracuji už 30 let, a tak mohu s jistotou říci, že roky tady panuje lidskost a vstřícnost vůči pacientům. Mí kolegové se zároveň stále touží vzdělávat a posouvat ústav dál pomocí nových, moderních technik. Jsem na ně opravdu hrdá, je mi ctí stát v jejich čele.

V rehabilitaci jsou špička. Nyní Hrabyně i Chuchelna péči znovu posune
V rehabilitaci jsou špička. Nyní Hrabyně i Chuchelna péči znovu posune

Areály v Hrabyni a Chuchelné procházejí aktuálně modernizací za 350 milionů korun. Čeho konkrétně se rekonstrukce dotýká?

Dotaci jsme získali od ministerstva zdravotnictví, z Národního plánu obnovy. Je to pro nás velmi významná částka, díky které se můžeme pustit rovnou do čtyř projektů. Ty zahrnují modernizace a rekonstrukce v obou areálech. Začali jsme s rekonstrukcí v Hrabyni, kde plánujeme přemístění pracoviště ergoterapie do nových prostor. Zároveň celou budovu i střechu zateplíme, vyměníme okna a opravíme balkony. Navýšíme i počet pokojů s vlastním sociálním zázemím a přistavíme jedno nové oddělení, které bude čítat 28 nových lůžek. V Chuchelné vybudujeme spojovací lávky mezi spodní a horní částí areálu, zrekonstruujeme jeden z pavilonů a rovněž vyměníme okna a zateplíme budovu i střechu. Vše bychom měli mít hotovo do konce příštího roku.

Rehabilitační ústav Hrabyně a Chuchelná – vizualizace modernizace

Rehabilitační ústav Hrabyně a Chuchelná – vizualizace modernizace

Omezí modernizace váš provoz a rozsah služeb?

Vzhledem k pacientům i z finančního hlediska si nemůžeme dovolit péči výrazně omezit či zastavit na několika odděleních. Budeme se nadále snažit poskytovat služby v co nejširší míře, nicméně stane se, že nějakou část budeme muset vždy uzavřít, což se dotkne třeba 30 pacientů. Počet příjmů tak budeme muset regulovat a dobře plánovat. Bude to náročné, ale zvládneme to. Vyškolila nás doba covidová, kdy jsme museli péči náhle omezovat, poté zase navyšovat, a pak znovu omezovat.

Získali jste ale i další dotaci v hodnotě 80 milionů na modernizaci přístrojů. Co za peníze pořídíte?

Byli jsme úspěšní v programu IROP (Integrovaný regionální operační program), a to s naším projektem dovybavení pracovišť náročnými robotickými přístroji pro rehabilitaci a ergoterapii. Každé pracoviště získá přístroje v hodnotě 40 milionů korun. Půjde skutečně o špičkovou robotiku nacvičující s pacienty chůzi nebo pohyb horních končetin. Zároveň pořídíme dynamické chodníky, diagnostické přístroje, jako je Zebris, pohyblivé pásy a samozřejmě i takové dovybavení, jako jsou nemocniční lůžka a další. V blízké době tak znovu zvýšíme úroveň naší péče v Hrabyni i Chuchelné, a to nejen díky modernizaci budov, ale i přístrojů.

A jak to máte s hledáním zaměstnanců? Máte jich dostatek?

S nedostatkem zdravotníků jsme se potýkali více v minulosti. Nyní už je situace lepší, místo se nám vždy daří zaplnit poměrně rychle. Po celou dobu mého 30letého působení v Hrabyni ale nejvíce pociťujeme nedostatek lékařů. Ti po studiu většinou vyhledávají místa, na kterých řeší akutní péči, pozice specializující se na následnou péči volí spíše v pozdějším věku. Začali jsme proto spolupracovat s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity a oproti minulosti jsme navýšili počet studentských stáží.

Na co lékaře i ostatní profese lákáte?

Na to, že v Hrabyni či Chuchelné pracujeme s pacienty dlouhodobě, vidíme jejich výsledky a pokroky a vztahy jsou zde bližší a důvěrnější. Důkazem je i fakt, že mnozí zaměstnanci tady zůstávají a tráví čas s pacienty dobrovolně i po pracovní době. To je u nás bezesporu jiné, než když pracujete například v nemocnici. K léčbě zároveň využíváme špičkové rehabilitační přístroje i pomůcky. Obě pracoviště jsou navíc obklopena zelení a přírodou. Především je ale Rehabilitační ústav Hrabyně a Chuchelná místo, kde má práce smysl. Je nádherné vidět, když pacient, který byl zcela imobilní, odchází částečně mobilní s pomůckami, nebo dokonce plně mobilní.

  • Nejčtenější

Vsadil 400 korun a vyhrál téměř 130 milionů. Teď si bude plnit své sny

7. června 2024

Komerční sdělení Manželce řekl, že vyhráli v loterii. O tom, že to je téměř 130 milionů korun ale nejprve mlčel a...

Lakovaná dlažba je trvale krásná a dokonale odolná

6. června 2024

Komerční sdělení V následujících měsících si většina z nás bude užívat krásné letní počasí a grilování s přáteli. A...

Místo moře letos na hory. Tady se o vaše děti postarají 12 hodin denně

10. června 2024

Komerční sdělení Jedno je jisté. Vašim dětem se domů chtít nebude. Místní maskot Mamutík i nadšený tým animátorů...

Venkovní pokoje aneb Přestěhujte se na léto ven

10. června 2024

Komerční sdělení Máte zahradu, velkorysou terasu nebo alespoň malý balkon? Užijte si je během hezkých dnů na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Unese krov střešní krytinu?

10. června 2024

Komerční sdělení Důvodů k rekonstrukci může být mnoho. Zatékání do konstrukce, připravovaná instalace...

Dvě blondýny dobyly velký svět eventů, protože chtěly dělat věci jinak

13. června 2024

Komerční sdělení Chcete uspořádat největší Cyber security konferenci pro 1000 lidí? Přivézt nejlepší piloty světa do...

EDF posiluje svůj závazek spolupráce s českým jaderným průmyslem

13. června 2024

Komerční sdělení Společnost EDF uspořádala v Paříži Dny evropských jaderných dodavatelů za účasti více než 300...

Ústecký kraj se mění na filmařský region

12. června 2024

Komerční sdělení Ústecký kraj nabízí filmařům možnost získat prostředky k tvorbě z nového dotačního programu s...

Zažijte kulturní léto v Rakousku

12. června 2024

Komerční sdělení Letní Rakousko máme spojené především s horami a jezery. Co takhle pro změnu vyrazit v létě k našim...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...