Představte prosím Rehabilitační ústav v Hrabyni a Chuchelné. Jakou péči poskytujete?
Rehabilitační ústav Hrabyně a Chuchelná je státní příspěvková organizace zřízená ministerstvem zdravotnictví. My však náš ústav raději popisujeme jako místo, které lidem navrací chuť a radost do života. Patříme mezi tři největší a nejmodernější rehabilitační centra v České republice a jediné svého druhu na Moravě. Péči poskytujeme ve Slezsku již 70 let, ročně našich služeb využije 3 200 pacientů. Máme dva areály – v Hrabyni s kapacitou 200 lůžek a v Chuchelné s 165 lůžky. Oba míváme zpravidla vždy plné na 100 procent kapacity.
Kdo jsou vaši pacienti?
Poskytujeme takzvanou následnou péči, která může trvat tři až pět týdnů, ale klidně i tři až šest měsíců. Staráme se o pacienty, kteří k nám přicházejí po úrazech, operacích pohybového ústrojí a s neurologickými diagnózami. Dále se specializujeme na péči o spinální pacienty, to jsou lidé s poraněním míchy. Zároveň disponujeme iktovou jednotkou, která slouží pacientům s poraněním mozku. V Chuchelné navíc pečujeme o pacienty po amputacích.
Mezi laiky i odborníky máte skvělou pověst. Lékaři vás doporučují svým pacientům a pacienti, kteří potřebují rehabilitační péči opakovaně, se k vám zase rádi vracejí. Čím si to vysvětlujete?
Každý pacient u nás dostává péči šitou na míru. Nikdo nás nelimituje počtem týdnů nebo počtem procedur, které u nás lidé stráví či absolvují. Necháváme si pacienty tak dlouho, jak potřebují, respektive do té doby, dokud mají rehabilitační potenciál. A samozřejmě renomé stojí na lidech, na nasazení a přístupu celého personálu. V Hrabyni pracuji už 30 let, a tak mohu s jistotou říci, že roky tady panuje lidskost a vstřícnost vůči pacientům. Mí kolegové se zároveň stále touží vzdělávat a posouvat ústav dál pomocí nových, moderních technik. Jsem na ně opravdu hrdá, je mi ctí stát v jejich čele.
Areály v Hrabyni a Chuchelné procházejí aktuálně modernizací za 350 milionů korun. Čeho konkrétně se rekonstrukce dotýká?
Dotaci na projekt „Rozvoj rehabilitační péče pro pacienty po kritických stavech v RÚ Hrabyně“ jsme získali od ministerstva zdravotnictví, z programu Národní plán obnovy financovaného Evropskou unií. Je to pro nás velmi významná částka, díky které se můžeme pustit rovnou do čtyř projektů. Ty zahrnují modernizace a rekonstrukce v obou areálech. Začali jsme s rekonstrukcí v Hrabyni, kde plánujeme přemístění pracoviště ergoterapie do nových prostor. Zároveň celou budovu i střechu zateplíme, vyměníme okna a opravíme balkony. Navýšíme i počet pokojů s vlastním sociálním zázemím a přistavíme jedno nové oddělení, které bude čítat 28 nových lůžek. V Chuchelné vybudujeme spojovací lávky mezi spodní a horní částí areálu, zrekonstruujeme jeden z pavilonů a rovněž vyměníme okna a zateplíme budovu i střechu. Vše bychom měli mít hotovo do konce příštího roku.
Omezí modernizace váš provoz a rozsah služeb?
Vzhledem k pacientům i z finančního hlediska si nemůžeme dovolit péči výrazně omezit či zastavit na několika odděleních. Budeme se nadále snažit poskytovat služby v co nejširší míře, nicméně stane se, že nějakou část budeme muset vždy uzavřít, což se dotkne třeba 30 pacientů. Počet příjmů tak budeme muset regulovat a dobře plánovat. Bude to náročné, ale zvládneme to. Vyškolila nás doba covidová, kdy jsme museli péči náhle omezovat, poté zase navyšovat, a pak znovu omezovat.
Získali jste ale i další dotaci v hodnotě 80 milionů na modernizaci přístrojů. Co za peníze pořídíte?
Byli jsme úspěšní v programu IROP (Integrovaný regionální operační program), a to s naším projektem dovybavení pracovišť náročnými robotickými přístroji pro rehabilitaci a ergoterapii. Každé pracoviště získá přístroje v hodnotě 40 milionů korun. Půjde skutečně o špičkovou robotiku nacvičující s pacienty chůzi nebo pohyb horních končetin. Zároveň pořídíme dynamické chodníky, diagnostické přístroje, jako je Zebris, pohyblivé pásy a samozřejmě i takové dovybavení, jako jsou nemocniční lůžka a další. V blízké době tak znovu zvýšíme úroveň naší péče v Hrabyni i Chuchelné, a to nejen díky modernizaci budov, ale i přístrojů.
A jak to máte s hledáním zaměstnanců? Máte jich dostatek?
S nedostatkem zdravotníků jsme se potýkali více v minulosti. Nyní už je situace lepší, místo se nám vždy daří zaplnit poměrně rychle. Po celou dobu mého 30letého působení v Hrabyni ale nejvíce pociťujeme nedostatek lékařů. Ti po studiu většinou vyhledávají místa, na kterých řeší akutní péči, pozice specializující se na následnou péči volí spíše v pozdějším věku. Začali jsme proto spolupracovat s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity a oproti minulosti jsme navýšili počet studentských stáží.
Na co lékaře i ostatní profese lákáte?
Na to, že v Hrabyni či Chuchelné pracujeme s pacienty dlouhodobě, vidíme jejich výsledky a pokroky a vztahy jsou zde bližší a důvěrnější. Důkazem je i fakt, že mnozí zaměstnanci tady zůstávají a tráví čas s pacienty dobrovolně i po pracovní době. To je u nás bezesporu jiné, než když pracujete například v nemocnici. K léčbě zároveň využíváme špičkové rehabilitační přístroje i pomůcky. Obě pracoviště jsou navíc obklopena zelení a přírodou. Především je ale Rehabilitační ústav Hrabyně a Chuchelná místo, kde má práce smysl. Je nádherné vidět, když pacient, který byl zcela imobilní, odchází částečně mobilní s pomůckami, nebo dokonce plně mobilní.