Doporučujeme

Pacienti Rehabilitačního ústavu v Hrabyni přeplavali La Manche

Pacienti Rehabilitačního ústavu v Hrabyni přeplavali La Manche | foto: REHABILITAČNÍ ÚSTAV HRABYNĚ

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pacienti Rehabilitačního ústavu v Hrabyni přeplavali La Manche

La Manche. To je štafetový závod, při němž každoročně plavci zdolají 33,6 kilometru, čili šířku kanálu mezi Francií a Velkou Británií. Pořádají ho zaměstnanci Rehabilitačního ústavu Hrabyně pro své pacienty.

Letošní ročník připadl na 31. května a plavce přišly podpořit desítky přihlížejících z řad současných a bývalých pacientů, veřejnosti i paralympioniků.

Plavecká akce se konala v bazénu rehabilitačního zařízení nedaleko Opavy, a to již podesáté. Zájem byl o ni jako vždy velký. „V bazénu se postupně vystřídalo 60 plavců – 11 současných pacientů, 44 bývalých pacientů a 5 zaměstnanců Hrabyně. Nejstarší účastník se narodil v roce 1950. La Manche společně zdolali v čase 15 hodin a 57 minut, představovalo to zhruba 1680 délek našeho bazénu,“ vyčíslila fyzioterapeutka Tereza Kovářová, která před lety přišla s nápadem uspořádat závod. A organizuje ho doposud.

Jak dodala, někteří účastníci museli plavat s doprovodem, i tak ale trať všichni registrovaní zvládli. „Účastnili se pacienti různých diagnóz. Od lehkých ortopedických pacientů s poraněním kolene až po těžké kvadruplegiky, kteří plavou s pomocí terapeuta. To je náš cíl. Zapojit všechny pacienty, protože pro každého je pomyslný La Manche něco jiného. Někdo uplave kilometry, jiný třeba jen jeden bazén, aby mohl předat štafetu,“ přiblížila Kovářová.

Rehabilitační ústav Hrabyně – závod La Manche 2024

Krásná tradice odstartovala o půlnoci

První plavec letošního ročníku vystartoval o půlnoci z čtvrtka 30. května na pátek 31. května. Slavnostního zahájení se účastnila i lukostřelkyně Šárka Musilová, stříbrná medailistka z paralympiády v Tokiu. Přítomni byli i primátor statutárního města Opavy Tomáš Navrátil a ředitelka Rehabilitačního ústavu Hrabyně Andrea Ruprichová.

„La Manche se stal krásnou tradicí, která nám pomáhá motivovat naše pacienty k pohybu a překonávání vlastních hranic. Můj velký dík patří celému realizačnímu týmu – mým kolegyním a kolegům, kteří tuto akci s velkým nasazením každoročně připravují. Všichni v Hrabyni se na ni vždy těšíme a je skvělé, že se díky ní za námi vracejí i naši bývalí pacienti, ať už v roli účastníků závodu, nebo přihlížejících,“ uvedla Andrea Ruprichová s tím, že na desátý ročník přijali pozvání i paralympionici.

Rehabilitační ústav Hrabyně – závod La Manche 2024

Paralympionici připravili doprovodný program

Do Hrabyně totiž letos dorazil desetičlenný tým Para(re)startu, což je projekt Českého paralympijského výboru. Pacienti ústavu si tak během dne vyzkoušeli několik sportovních disciplín přímo pod dohledem paralympioniků.

Každý ročník provází kulturní program, aby si akci pořádně užili i pacienti, kteří nemohou plavat. Letos si zaměstnanci z oddělení fyzioterapie připravili bubenické vystoupení, další tým zaměstnanců zatančil choreografii zvanou Jerusalema, Petr Tomeček zahrál známé písně na panovu flétnu a připravena byla i ukázka canisterapie s fenkou australského ovčáka. Doprovodný program zakončili členové souboru Generace z Klimkovic.

Modernizace ústavu přinese další zlepšení péče

Rehabilitační ústav Hrabyně a Chuchelná (RÚH) patří mezi tři největší a nejmodernější rehabilitační centra v České republice a je jediný ústav svého druhu na Moravě. Péči poskytuje pacientům s postižením pohybového aparátu, lidem po úrazech, cévních mozkových příhodách nebo amputacích.

Ve Slezsku má 70letou tradici a ročně jeho služeb využije 3 200 pacientů. Areál v Hrabyni má kapacitu 200 lůžek, v Chuchelné 165 lůžek. Obě pracoviště bývají zpravidla vždy obsazená na 100 procent kapacity.

Rehabilitační ústav Hrabyně a Chuchelná – vizualizace modernizace

V současné době rehabilitační ústav prochází rozsáhlou modernizací, která v zařízení ještě více posune úroveň péče. Před časem totiž RÚH uspěl s podáním žádosti o dotaci na projekt „Rozvoj rehabilitační péče pro pacienty po kritických stavech v RÚ Hrabyně“. Z programu Národní plán obnovy financovaného Evropskou unií se mu tak podařilo získat 289 milionu korun, další část bude hrazena ze státního rozpočtu. Celkové předpokládané náklady na modernizaci jsou 349 milionů korun.

Díky projektu dojde k modernizaci pracovišť Rehabilitačního ústavu Hrabyně včetně detašovaného pracoviště v Chuchelné. Projekt je zaměřen na stavební úpravy a nástavbu prostor, ve kterých je poskytována specializovaná komplexní léčebná rehabilitace.

U všech rekonstruovaných budov stavaři zateplí fasádu a vymění okna, což výrazně sníží tepelné ztráty a zlepší energetickou účinnost budov. V Hrabyni na budovu nainstalují také fotovoltaiku.

Navýšení roční kapacity počtu ošetření pacientů po kritických stavech na jednotkách rehabilitační péče vzroste minimálně o 10 procent. Hotovo má být vše na konci roku 2025 tak, aby pacienti i zaměstnanci mohli modernizované prostory a nové vybavení plně využívat už od počátku roku 2026.

Rehabilitační ústav uspěl také v programu IROP (Integrovaný regionální operační program), a to s projektem dovybavení pracovišť náročnými robotickými přístroji pro rehabilitaci a ergoterapii. Každé pracoviště, Hrabyně i Chuchelná, získá přístroje v hodnotě 40 milionů korun. Půjde o špičkovou robotiku nacvičující s pacienty chůzi nebo pohyb horních končetin. Zároveň pořídí dynamické chodníky, diagnostické přístroje jako je Zebris, pohyblivé pásy a samozřejmě i takové dovybavení, jako jsou nemocniční lůžka a další. V blízké době tak znovu zvýší úroveň péče v Hrabyni i Chuchelné, a to nejen díky modernizaci budov, ale i přístrojů.