Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nevíte, co dělat po zimě s ojetými pneumatikami? Poradíme

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Podle zákona o výrobcích s ukončenou životností se naše společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech řadí mezi výrobce pneumatik a je naší povinností informovat veřejnost o tom, co se s ojetými pneumatikami (ne)má dělat, nebo jak prodloužit jejich životnost.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V Nošovicích je pro nás ochrana životního prostředí a ekologie jednou z priorit. O tom se můžete přesvědčit sami v našem shrnujícím videu za rok 2023, nebo přímo na našich stránkách. Jak tedy nakládat s použitými pneumatikami?

Pneumatiky

Odhaduje se, že je každý rok celosvětově vyprodukována až 1 miliarda odpadních pneumatik. Použité pneumatiky lze opakovaně použít pro výrobu nových pneumatik nebo dalších výrobků a jsou tak důležitou součástí oběhového hospodářství.

V roce 2018 bylo v České republice zpětně odebráno 64 338,71 tun pneumatik z celkového množství 93 447,62 tun, které bylo uvedeno na trh, což představuje 68,9% úroveň zpětného odběru.

Pneumatiky s delší životností šetří peníze a životní prostředí. Jak na to?

Nákup pneumatik

 • Při nákupu pneumatik zohledňujte jejich technické vlastnosti jako valivý odpor či hluk odvalování.
 • Mezi další parametry, které stojí za zohlednění, patří např. podíl recyklovaných materiálů či způsob výroby.
 • Při nákupu vám pomohou ekologické štítky a také můžete požádat o detailnější informace prodávajícího.

Prodloužení životnosti pneumatik

 • Prodloužení životnosti můžete dosáhnout vhodným užíváním, např. používejte pneumatiky podle ročního období, nezapomínejte na správné huštění dle pokynů výrobce (podhuštění i přehuštění pneumatik vede ke ztrátě mechanických vlastností, ale i k předčasnému opotřebení).
 • Mezi další faktory mající vliv na opotřebení pneumatik patří např. zatížení pneumatik, nastavení sbíhavosti kol či forma skladování.

TIPY pro bezpečnější, tišší a úspornější pneumatiky

 • Pneumatika s vysokým valivým odporem spotřebuje více paliva. Vyšší spotřeba paliva znamená větší produkci CO2 , a tedy vyšší negativní vliv na životní prostředí.
 • Důležitý je také hluk odvalování pneumatik, který může mít vliv na pohodlí při jízdě a také může zvyšovat hlukovou zátěž v okolí komunikace.
 • Jednotlivé technické parametry pneumatik jsou na sobě závislé, zlepšení jednoho parametru (např. valivý odpor) může mít negativní vliv na jiné parametry (např. přilnavost na povrch při mokru). Při výběru vám pomůže ekologický štítek, který zohledňuje právě technické parametry jako valivý odpor, hluk odvalování pneumatik a přilnavost.

Životní cyklus pneumatiky a vliv na životní prostředí

Odvětví dopravy je jedním z hlavních zdrojů emisí skleníkových plynů a je odpovědné za přibližně 22 % celkových emisí CO2.

Pneumatiky ovlivňují životní prostředí v celém svém životním cyklu, tj. od těžby či produkce vstupních surovin, při vlastní výrobě a distribuci k zákazníkovi, při vlastním užití až po ukončení životnosti. Fáze užití má nejvyšší environmentální dopady, a to z více než 90 %. Je to způsobeno zejména spotřebou pohonných hmot během fáze užívání. Mezi další negativní vlivy patří hluk.

Environmentální dopady jednotlivých fází životního cyklu pneumatik

 • Výroba surovin a produkce pneumatik 10,8 %
 • Distribuce pneumatik < 1 %
 • Materiálové využití 3,4 %
 • Energetické využití 3,4 %
 • Skládkování (již zakázáno)
 • Užívání pneumatik 92,6 %
 • Sběr použitých pneumatik < 1 %

Ve fázi ukončení životnosti je důležité, aby bylo s pneumatikami nakládáno podle legislativy, tj. byly odevzdány na místa zpětného odběru, aby mohlo být využito materiálového a energetického potenciálu tohoto výrobku.

Věděli jste?

 • Pokud je nahuštění pneumatik o 0,5 baru nižší, než doporučuje výrobce, zvyšuje se tím spotřeba paliva asi o 5 %.
 • Uvádí se, že pneumatiky, zejména z důvodu svého valivého odporu, ovlivňují 20 až 30 % spotřeby vozidla.
 • Pohození pneumatiky do příkopu, lesa apod. je nelegální nakládání s odpadem a hrozí nejenom pokuta, ale i škody na životním prostředí. Environmentální dopady jednotlivých fází životního cyklu pneumatik.

Autobaterie

Na trh EU se každoročně uvede přibližně 800 tis. tun automobilových baterií a akumulátorů. Jejich životnost je omezena, avšak zpětné získávání olova, lithia, kobaltu a dalších látek obsažených v autobateriích má jak environmentální přínos, tak i význam strategický k zajištění surovin pro další výrobu.

V roce 2018 bylo v ČR zpětně odebráno 17 642,0 tun automobilových baterií z celkového množství 24 291,8 tun, které bylo uvedeno na trh, což představuje 72,6% úroveň zpětného odběru.

Spotřebitelé mylně očekávají, že autobaterie vydrží stejně dlouho jako samotné vozidlo. Životnost autobaterie však závisí na řadě faktorů.

Autobaterie s delší životností šetří peníze a životní prostředí. Jak na to?

Nákup autobaterií

 • Při nákupu nové autobaterie je nutno přesně zjistit potřebné parametry, tj. typ, konstrukční velikost, elektrické hodnoty jako napětí, kapacitu, startovací proud. Informace lze vyčíst přímo z opotřebené baterie nebo z návodu k obsluze vozidla.
 • Autobaterie jsou od výrobců dodávány nabité, avšak stav nabití bývá kolem 90 %, dobití do 100 % bezprostředně po nákupu může prodloužit její životnost.

Prodloužení životnosti autobaterií

 • Pro zajištění dlouhé životnosti autobaterie je zásadní správná péče. Je nutné hlídat zejména stav nabití baterie a podle potřeby baterii dobíjet. Při krátkých jízdách nemusí dojít k dobití na plnou kapacitu a i baterie, která není v provozu, se samovolně vybíjí.
 • Mezi další faktory mající vliv na opotřebení autobaterie patří kromě stavu nabití i např. teplota (pokud je autobaterie vybitá, dokáže zamrznout i při málo stupních pod nulou; při vyšších teplotách v létě hrozí baterii větší samovybíjení), vlhkost či vibrace.
 • Pokud je baterie hluboce vybitá, dochází k tzv. sulfataci desek (na elektrodách článků se usazuje síran olova, autobaterie ztrácí užitnou kapacitu).

Životní cyklus autobaterie a vliv na životní prostředí

Autobaterie ovlivňují životní prostředí v celém životním cyklu, tj. od těžby či produkce vstupních surovin, při vlastní výrobě a distribuci k zákazníkovi, při vlastním užití až po ukončení životnosti.

Nejvíce negativních dopadů na životní prostředí má těžba základních surovin (jako např. olovo, lithium nebo kobalt) pro jejich tvorbu. Těžba je často spojena s velmi negativními dopady na životní prostředí právě v závislosti na těžené surovině, lokalitě a použité technologii.

V případě, že během používání autobaterie dojde k nehodě a porušení fyzické integrity baterie, může dojít k úniku nebezpečných látek do prostředí.

Kvůli obsahu těžkých kovů a dalších nebezpečných látek se autobaterie po ukončení své životnosti stávají nebezpečným odpadem a zejména z tohoto důvodu jsou jednou z komodit zpětného odběru.

Ve fázi ukončení životnosti je důležité, aby bylo s autobateriemi nakládáno podle legislativy, tj. byly odevzdány na místa zpětného odběru, aby mohlo být využito surovinového potenciálu tohoto výrobku. Současně, aby se zamezilo negativním vlivům na životní prostředí s ohledem na materiálové složení autobaterii. Již velká část výroby olova v EU je zajištěna právě díky recyklaci (převážně baterií a akumulátorů).

Autobaterie s ukončenou životností předejte na místo zpětného odběru hyundai-motor.cz.

Další informace k tématu najdete na internetových stránkách hyundai-motor.cz.

 • Nejčtenější

Jako před víc než stoletím. Mahlerova Symfonie č. 7 bude událostí roku

18. července 2024

Komerční sdělení Připomenout atmosféru světové premiéry Symfonie č. 7 Gustava Mahlera z roku 1908 chtějí v rámci...

Vůně sušenek a moderní technologie: To je Mondelēz v Opavě

15. července 2024

Komerční sdělení Svět plný skvělých sušenek a oplatek BeBe Dobré ráno, Oreo, Zlaté Polomáčené, Fidorek a dalších...

V roce 2024 vzniklo v Česku díky Sazce už 198 milionářů

15. července 2024

Komerční sdělení Uběhlo 182 dní roku 2024 a díky Sazce už v Česku přibylo 198 milionářů. Trend – alespoň jeden...

Jak na větrání s rekuperací ve starším domě

17. července 2024

Komerční sdělení Cílem rekonstrukce staršího domu bývá nejen zvýšení komfortu bydlení, ale také snížení nákladů na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návštěvníci Colours of Ostrava mohou cestovat s festivalovou jízdenkou

15. července 2024

Komerční sdělení Zvýhodněné festivalové jízdné se každoročně těší stále větší oblibě. Dopravní podnik Ostrava si jej...

Nádobí, které není třeba mýt? Využívají ho nejen restaurace nebo kempy

21. července 2024

Komerční sdělení Jednorázové tácky, kelímky, krabičky na jídlo a další nádobí ocení jak gastronomické provozy, tak i...

Nakopněte se v letních horkých dnech

20. července 2024

Nechte se inspirovat zivina.cz skvělými produkty na léto, které vás nakopnou v těchto horkých...

Vavřincovo Gastro léto přivítá kuchaře, kuchařské influencery i vinaře

20. července 2024

Komerční sdělení Za pestrou škálou chutí a vůní letos v létě nemusíte nikam do světa. Celý svět přijede do Pece a Vy...

Barevné novinky KOVAP jsou ideálním dárkem

19. července 2024

Komerční sdělení Hledáte originální a zábavný dárek, se kterým si děti vyhrají i pokud bude léto tak trochu česky...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...