Nevíte, co dělat po zimě s ojetými pneumatikami? Poradíme

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Podle zákona o výrobcích s ukončenou životností se naše společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech řadí mezi výrobce pneumatik a je naší povinností informovat veřejnost o tom, co se s ojetými pneumatikami (ne)má dělat, nebo jak prodloužit jejich životnost.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V Nošovicích je pro nás ochrana životního prostředí a ekologie jednou z priorit. O tom se můžete přesvědčit sami v našem shrnujícím videu za rok 2023, nebo přímo na našich stránkách. Jak tedy nakládat s použitými pneumatikami?

Pneumatiky

Odhaduje se, že je každý rok celosvětově vyprodukována až 1 miliarda odpadních pneumatik. Použité pneumatiky lze opakovaně použít pro výrobu nových pneumatik nebo dalších výrobků a jsou tak důležitou součástí oběhového hospodářství.

V roce 2018 bylo v České republice zpětně odebráno 64 338,71 tun pneumatik z celkového množství 93 447,62 tun, které bylo uvedeno na trh, což představuje 68,9% úroveň zpětného odběru.

Pneumatiky s delší životností šetří peníze a životní prostředí. Jak na to?

Nákup pneumatik

 • Při nákupu pneumatik zohledňujte jejich technické vlastnosti jako valivý odpor či hluk odvalování.
 • Mezi další parametry, které stojí za zohlednění, patří např. podíl recyklovaných materiálů či způsob výroby.
 • Při nákupu vám pomohou ekologické štítky a také můžete požádat o detailnější informace prodávajícího.

Prodloužení životnosti pneumatik

 • Prodloužení životnosti můžete dosáhnout vhodným užíváním, např. používejte pneumatiky podle ročního období, nezapomínejte na správné huštění dle pokynů výrobce (podhuštění i přehuštění pneumatik vede ke ztrátě mechanických vlastností, ale i k předčasnému opotřebení).
 • Mezi další faktory mající vliv na opotřebení pneumatik patří např. zatížení pneumatik, nastavení sbíhavosti kol či forma skladování.

TIPY pro bezpečnější, tišší a úspornější pneumatiky

 • Pneumatika s vysokým valivým odporem spotřebuje více paliva. Vyšší spotřeba paliva znamená větší produkci CO2 , a tedy vyšší negativní vliv na životní prostředí.
 • Důležitý je také hluk odvalování pneumatik, který může mít vliv na pohodlí při jízdě a také může zvyšovat hlukovou zátěž v okolí komunikace.
 • Jednotlivé technické parametry pneumatik jsou na sobě závislé, zlepšení jednoho parametru (např. valivý odpor) může mít negativní vliv na jiné parametry (např. přilnavost na povrch při mokru). Při výběru vám pomůže ekologický štítek, který zohledňuje právě technické parametry jako valivý odpor, hluk odvalování pneumatik a přilnavost.

Životní cyklus pneumatiky a vliv na životní prostředí

Odvětví dopravy je jedním z hlavních zdrojů emisí skleníkových plynů a je odpovědné za přibližně 22 % celkových emisí CO2.

Pneumatiky ovlivňují životní prostředí v celém svém životním cyklu, tj. od těžby či produkce vstupních surovin, při vlastní výrobě a distribuci k zákazníkovi, při vlastním užití až po ukončení životnosti. Fáze užití má nejvyšší environmentální dopady, a to z více než 90 %. Je to způsobeno zejména spotřebou pohonných hmot během fáze užívání. Mezi další negativní vlivy patří hluk.

Environmentální dopady jednotlivých fází životního cyklu pneumatik

 • Výroba surovin a produkce pneumatik 10,8 %
 • Distribuce pneumatik < 1 %
 • Materiálové využití 3,4 %
 • Energetické využití 3,4 %
 • Skládkování (již zakázáno)
 • Užívání pneumatik 92,6 %
 • Sběr použitých pneumatik < 1 %

Ve fázi ukončení životnosti je důležité, aby bylo s pneumatikami nakládáno podle legislativy, tj. byly odevzdány na místa zpětného odběru, aby mohlo být využito materiálového a energetického potenciálu tohoto výrobku.

Věděli jste?

 • Pokud je nahuštění pneumatik o 0,5 baru nižší, než doporučuje výrobce, zvyšuje se tím spotřeba paliva asi o 5 %.
 • Uvádí se, že pneumatiky, zejména z důvodu svého valivého odporu, ovlivňují 20 až 30 % spotřeby vozidla.
 • Pohození pneumatiky do příkopu, lesa apod. je nelegální nakládání s odpadem a hrozí nejenom pokuta, ale i škody na životním prostředí. Environmentální dopady jednotlivých fází životního cyklu pneumatik.

Autobaterie

Na trh EU se každoročně uvede přibližně 800 tis. tun automobilových baterií a akumulátorů. Jejich životnost je omezena, avšak zpětné získávání olova, lithia, kobaltu a dalších látek obsažených v autobateriích má jak environmentální přínos, tak i význam strategický k zajištění surovin pro další výrobu.

V roce 2018 bylo v ČR zpětně odebráno 17 642,0 tun automobilových baterií z celkového množství 24 291,8 tun, které bylo uvedeno na trh, což představuje 72,6% úroveň zpětného odběru.

Spotřebitelé mylně očekávají, že autobaterie vydrží stejně dlouho jako samotné vozidlo. Životnost autobaterie však závisí na řadě faktorů.

Autobaterie s delší životností šetří peníze a životní prostředí. Jak na to?

Nákup autobaterií

 • Při nákupu nové autobaterie je nutno přesně zjistit potřebné parametry, tj. typ, konstrukční velikost, elektrické hodnoty jako napětí, kapacitu, startovací proud. Informace lze vyčíst přímo z opotřebené baterie nebo z návodu k obsluze vozidla.
 • Autobaterie jsou od výrobců dodávány nabité, avšak stav nabití bývá kolem 90 %, dobití do 100 % bezprostředně po nákupu může prodloužit její životnost.

Prodloužení životnosti autobaterií

 • Pro zajištění dlouhé životnosti autobaterie je zásadní správná péče. Je nutné hlídat zejména stav nabití baterie a podle potřeby baterii dobíjet. Při krátkých jízdách nemusí dojít k dobití na plnou kapacitu a i baterie, která není v provozu, se samovolně vybíjí.
 • Mezi další faktory mající vliv na opotřebení autobaterie patří kromě stavu nabití i např. teplota (pokud je autobaterie vybitá, dokáže zamrznout i při málo stupních pod nulou; při vyšších teplotách v létě hrozí baterii větší samovybíjení), vlhkost či vibrace.
 • Pokud je baterie hluboce vybitá, dochází k tzv. sulfataci desek (na elektrodách článků se usazuje síran olova, autobaterie ztrácí užitnou kapacitu).

Životní cyklus autobaterie a vliv na životní prostředí

Autobaterie ovlivňují životní prostředí v celém životním cyklu, tj. od těžby či produkce vstupních surovin, při vlastní výrobě a distribuci k zákazníkovi, při vlastním užití až po ukončení životnosti.

Nejvíce negativních dopadů na životní prostředí má těžba základních surovin (jako např. olovo, lithium nebo kobalt) pro jejich tvorbu. Těžba je často spojena s velmi negativními dopady na životní prostředí právě v závislosti na těžené surovině, lokalitě a použité technologii.

V případě, že během používání autobaterie dojde k nehodě a porušení fyzické integrity baterie, může dojít k úniku nebezpečných látek do prostředí.

Kvůli obsahu těžkých kovů a dalších nebezpečných látek se autobaterie po ukončení své životnosti stávají nebezpečným odpadem a zejména z tohoto důvodu jsou jednou z komodit zpětného odběru.

Ve fázi ukončení životnosti je důležité, aby bylo s autobateriemi nakládáno podle legislativy, tj. byly odevzdány na místa zpětného odběru, aby mohlo být využito surovinového potenciálu tohoto výrobku. Současně, aby se zamezilo negativním vlivům na životní prostředí s ohledem na materiálové složení autobaterii. Již velká část výroby olova v EU je zajištěna právě díky recyklaci (převážně baterií a akumulátorů).

Autobaterie s ukončenou životností předejte na místo zpětného odběru hyundai-motor.cz.

Další informace k tématu najdete na internetových stránkách hyundai-motor.cz.

 • Nejčtenější

Látky a láska k šití mě z mateřské vystřelily do světa podnikání

9. dubna 2024

Komerční sdělení Podnikání mě odjakživa lákalo. Mateřská dovolená byl impuls začít a vnukla mi i směr. Chtěla jsem...

Co se chystá na gastronomické události roku MAKRO CZECH GASTRO FEST 2?

9. dubna 2024

Komerční sdělení Jedinečné setkání špiček české gastronomie a milovníků jídla MAKRO CZECH GASTRO FEST 2 otevře své...

O Magic Cup: Křižovatka naděje a talentu ve FIFA E-sportu

11. dubna 2024

Komerční sdělení O Magic Cup, největší amatérský turnaj ve FIFA fotbale, slaví úspěšné zakončení třetího ročníku, v...

Chrášťany u Prahy v bublině dezinformací a plné negativních emocí

12. dubna 2024

Komerční sdělení Vypjatá a emotivní situace kolem realizace casina v Chrášťanech u Prahy je nepřehledná a plná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak na jarní restart obýváku

10. dubna 2024

Komerční sdělení Cítíte, že by to s nástupem jara chtělo nějakou změnu ve vašem obývacím prostoru? Líbí se vám nové...

Brno má první chirurgický robotický systém Versius v České republice.

16. dubna 2024

Komerční sdělení Lékaři brněnské soukromé nemocnice SurGal Clinic začali jako první v České republice využívat...

Kolagen, opravdová pomoc, nebo další podvod?

15. dubna 2024

Komerční sdělení Kolagen? Reklama na každém kroku. Také si pokládáte otázku, proč to tak je? Skutečně funguje, nebo...

Jak zlepšit svůj život díky skvělým tipům

15. dubna 2024

Komerční sdělení V dnešním článku si představíme pár možností, jak během chvíle zlepšit svůj život. Text se věnuje...

Čerpadla pro všechna použití najdete ve firmě MATEP

15. dubna 2024

Komerční sdělení Tradiční česká společnost MATEP se již 26 let zabývá velkoobchodem a dodávkami kompletního...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...