Doporučujeme

Karel Kufa je jediným výrobcem krpců v regionu

Karel Kufa je jediným výrobcem krpců v regionu | foto: Moravskoslezský kraj

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Mistrem tradiční rukodělné výroby za gorolské krpce

Jediný výrobce tradiční lidové obuvi – krpců v regionu Karel Kufa se stal Mistrem tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje 2023. Díky němu a dalším lidem, kteří se věnují starým řemeslům, se uchovávají tradice a odkaz minulých generací.

„V dnešní rychlé době je velmi důležité nezapomínat na naše kořeny. Málokdo například ví, že banďury jsou tradiční podbeskydské papuče vyrobené z filcových odřezků z klobouků. Také je úžasné, že nezanikly svatební hnětky, plněné koláče tvarované do čtverce. A že je někdo, kdo ještě umí vyrobit gorolské krpce a další součásti krojů tradiční technologií. Tyto odkazy se daří uchovávat díky báječným lidem, kteří pokračují v tom, co je naučili jejich rodiče nebo prarodiče,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

„Letos titul získal Karel Kufa, který vyrábí z hovězí usně krpce, boty, bez kterých se neobejdou gorolské kroje. Kdysi v nich chodili lidé žijící v horské oblasti Těšínska. Je jediný v Moravskoslezském kraji, kdo je dokáže zhotovit tradiční technologií s důrazem na regionální specifika,“ dodal náměstek hejtmana Lukáš Curylo s tím, že Karel Kufa nemá v současné době následovníky, ale podařilo se mu uchovat tuto tradiční technologii až do 21. století a jeho činnost představuje výrazný potenciál pro budoucnost.

„Setkání s lidmi, kteří jsou nositeli řemesel či lidových tradic, je vždy neobyčejně osvěžující. V dnešní přemodernizované době plné nejnovějších technologií, virtuálních prostorů a sociálních sítí je třeba si uvědomovat bohatství, které v těchto lidech máme,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

Ocenění předal Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje