Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Svět fantazie stále vládne opavskému Domu umění a kostelu sv. Václava

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V polovině listopadu byly v opavském Domě umění a kostele sv. Václava zahájeny výstavy Imaginárium bratří Formanů a Svět fantazie Jindry Čapka. Výstavy od svého otevření navštívilo již více než 5 000 návštěvníků a bude možné je navštívit až do začátku března letošního roku.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak výstavy vypadají a co můžete zažít, zjistíte třeba v tomto videu Opavské kulturní organizace:

Výstava dvou set originálů knižních ilustrací pro děti mezinárodně uznávaného výtvarníka Jindry Čapka odkrývá podivuhodný svět fantazie plný pohádkových příběhů, tajuplných krajin, pitoreskních postav, zvířat i nadpřirozených bytostí. Pinocchio, Šeherezáda či Barbucha ztělesňují ikonicky známé pohádky mnoha generací.

Jindřich Čapek, ilustrátor a grafik, se narodil 30. 9. 1953 v Českých Budějovicích. V roce 1969 emigroval do Švýcarska. V letech 1970-1971 studoval na Kunstgewerbeschule v Curychu, v letech 1971-1975 na Staatliche Akademie der Bildenden Künste v Karlsruhe a ve Freiburgu. Záhy se začal orientovat na knižní ilustraci, především na obrázkové dětské knížky. Spolupracuje s nakladatelstvími bohem press Zürich, Arena, Ravensburger Buchverlag, K. Thienemann, dtv München, Verlagshaus Stuttgart (Bertelsmann) a po roce 1989 také s českými nakladatelstvími Albatros a Brio. Za své dílo byl mnohokrát oceněn v Česku i v zahraničí. Jeho díla jsou vystavována celosvětově.

Výstava Imaginárium představuje výtvarný, hravý a tajuplný svět divadelníků, výtvarníků a přátel spřízněných skrze spolupráci a osobní přátelství s Divadlem bratří Formanů. Rozsáhlá instalace oslavuje svojí spontánností a hravostí tvořivost, představivost a krásu, hravé objekty tu ožívají a stávají se krajinou plnou lidské fantazie a příběhů.

Instalace početného týmu výtvarníků a jejich spolupracovníků naplní kostel sv. Václava i velké části bývalého dominikánského kláštera v Opavě kouzelným světem plným hravosti, překvapení, obrazů, divadla, loutek a tajuplných zákoutí. Každý z vystavujících umělců má vlastní výtvarný rukopis, avšak zároveň je součástí celku. Každý je tu za sebe, ale všichni společně tvoří v jakémsi rozsáhlém labyrintu nabídnutých zákoutí, objektů, vynálezů, hraček a mnoha dalších artefaktů jeden svět – svět tvůrčí a nespoutané představivosti, výtvarného umu, radosti a hravosti.

Instalace Imaginária vzniká na každém místě nově a částečně i živelně, inspirována samotným prostorem a tvořena úzkou spoluprací pestré skupiny výtvarníků a přátel. Celou instalaci propojuje jednotící zvuková kulisa a promyšlená světelná režie. Kouzelné dekorace, stínové loutky z představení Tisíce a jedné noci, samoobslužné marionetové a maňáskové divadélko, vlastnoručně poháněný kolotoč uprostřed malované manéže, obrazy cirkusu, do nichž lze vstupovat, loutka slona v životní velikosti, mechanické hračky, pohyblivé plakáty a další exponáty, místa, objekty i zákoutí nabídnou dětem a dospělým společné zážitky. Rodiče vezmou děti za ruku, aby se nebály vstoupit do snů s nočními můrami nebo jim pomohou objevit kouzlo mechanických skříněk – takzvaných hybohledů. Vedle interaktivních zážitků a her se společně mohou procházet fantazijním světem početných unikátních autorských filmů, fotografií, dřevořezeb, dřevorytů a maleb.

„Ke hře nepotřebujete návod. Věříme, že lidé v sobě mají cit a míru, pochopí, s čím a jak mohou zacházet. Kde je na místě jen letmý dotek, kde vstoupit do pohádkového labyrintu pouhým pohledem a kde projevit obratnost a stát se spolutvůrcem vlastního zážitku z Imaginária,“ říká iniciátor a koordinátor výstavy Matěj Forman ke křehkosti a zranitelnosti exponátů, objektů a her, které autoři Imaginária nabízejí k interakci. Zároveň ale, ve snaze povzbudit dětské i dospělé návštěvníky instalace k hravosti, zvídavosti a svobodě objevovat krásu a um skrytý v každém koutu Imaginária, dodává: „Lidské ruce umějí zázraky a fantazie je nekonečná“.

Výstavy jsou veřejnosti přístupné vždy od úterý do pátku od 13 do 18 hodin a o sobotách a nedělích od 10 do 18 hodin (poslední vstup do Domu umění je možný vždy v 17:30 hodin).

Mimořádně otevřeno bude také v pátek 2. února, kdy budou pololetní prázdniny, a to od 10 do 18 hodin.

Výstavy doplňuje také množství doprovodných akcí, jako jsou animační programy, workshopy s tvůrci výstavy či komentované prohlídky. Kompletní a aktuální informace najdete na webu: www.oko-opava.cz

  • Nejčtenější

Vsadil 400 korun a vyhrál téměř 130 milionů. Teď si bude plnit své sny

7. června 2024

Komerční sdělení Manželce řekl, že vyhráli v loterii. O tom, že to je téměř 130 milionů korun ale nejprve mlčel a...

Lakovaná dlažba je trvale krásná a dokonale odolná

6. června 2024

Komerční sdělení V následujících měsících si většina z nás bude užívat krásné letní počasí a grilování s přáteli. A...

Místo moře letos na hory. Tady se o vaše děti postarají 12 hodin denně

10. června 2024

Komerční sdělení Jedno je jisté. Vašim dětem se domů chtít nebude. Místní maskot Mamutík i nadšený tým animátorů...

Venkovní pokoje aneb Přestěhujte se na léto ven

10. června 2024

Komerční sdělení Máte zahradu, velkorysou terasu nebo alespoň malý balkon? Užijte si je během hezkých dnů na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Unese krov střešní krytinu?

10. června 2024

Komerční sdělení Důvodů k rekonstrukci může být mnoho. Zatékání do konstrukce, připravovaná instalace...

Dvě blondýny dobyly velký svět eventů, protože chtěly dělat věci jinak

13. června 2024

Komerční sdělení Chcete uspořádat největší Cyber security konferenci pro 1000 lidí? Přivézt nejlepší piloty světa do...

EDF posiluje svůj závazek spolupráce s českým jaderným průmyslem

13. června 2024

Komerční sdělení Společnost EDF uspořádala v Paříži Dny evropských jaderných dodavatelů za účasti více než 300...

Ústecký kraj se mění na filmařský region

12. června 2024

Komerční sdělení Ústecký kraj nabízí filmařům možnost získat prostředky k tvorbě z nového dotačního programu s...

Zažijte kulturní léto v Rakousku

12. června 2024

Komerční sdělení Letní Rakousko máme spojené především s horami a jezery. Co takhle pro změnu vyrazit v létě k našim...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...