Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Svět fantazie stále vládne opavskému Domu umění a kostelu sv. Václava

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V polovině listopadu byly v opavském Domě umění a kostele sv. Václava zahájeny výstavy Imaginárium bratří Formanů a Svět fantazie Jindry Čapka. Výstavy od svého otevření navštívilo již více než 5 000 návštěvníků a bude možné je navštívit až do začátku března letošního roku.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak výstavy vypadají a co můžete zažít, zjistíte třeba v tomto videu Opavské kulturní organizace:

Výstava dvou set originálů knižních ilustrací pro děti mezinárodně uznávaného výtvarníka Jindry Čapka odkrývá podivuhodný svět fantazie plný pohádkových příběhů, tajuplných krajin, pitoreskních postav, zvířat i nadpřirozených bytostí. Pinocchio, Šeherezáda či Barbucha ztělesňují ikonicky známé pohádky mnoha generací.

Jindřich Čapek, ilustrátor a grafik, se narodil 30. 9. 1953 v Českých Budějovicích. V roce 1969 emigroval do Švýcarska. V letech 1970-1971 studoval na Kunstgewerbeschule v Curychu, v letech 1971-1975 na Staatliche Akademie der Bildenden Künste v Karlsruhe a ve Freiburgu. Záhy se začal orientovat na knižní ilustraci, především na obrázkové dětské knížky. Spolupracuje s nakladatelstvími bohem press Zürich, Arena, Ravensburger Buchverlag, K. Thienemann, dtv München, Verlagshaus Stuttgart (Bertelsmann) a po roce 1989 také s českými nakladatelstvími Albatros a Brio. Za své dílo byl mnohokrát oceněn v Česku i v zahraničí. Jeho díla jsou vystavována celosvětově.

Výstava Imaginárium představuje výtvarný, hravý a tajuplný svět divadelníků, výtvarníků a přátel spřízněných skrze spolupráci a osobní přátelství s Divadlem bratří Formanů. Rozsáhlá instalace oslavuje svojí spontánností a hravostí tvořivost, představivost a krásu, hravé objekty tu ožívají a stávají se krajinou plnou lidské fantazie a příběhů.

Instalace početného týmu výtvarníků a jejich spolupracovníků naplní kostel sv. Václava i velké části bývalého dominikánského kláštera v Opavě kouzelným světem plným hravosti, překvapení, obrazů, divadla, loutek a tajuplných zákoutí. Každý z vystavujících umělců má vlastní výtvarný rukopis, avšak zároveň je součástí celku. Každý je tu za sebe, ale všichni společně tvoří v jakémsi rozsáhlém labyrintu nabídnutých zákoutí, objektů, vynálezů, hraček a mnoha dalších artefaktů jeden svět – svět tvůrčí a nespoutané představivosti, výtvarného umu, radosti a hravosti.

Instalace Imaginária vzniká na každém místě nově a částečně i živelně, inspirována samotným prostorem a tvořena úzkou spoluprací pestré skupiny výtvarníků a přátel. Celou instalaci propojuje jednotící zvuková kulisa a promyšlená světelná režie. Kouzelné dekorace, stínové loutky z představení Tisíce a jedné noci, samoobslužné marionetové a maňáskové divadélko, vlastnoručně poháněný kolotoč uprostřed malované manéže, obrazy cirkusu, do nichž lze vstupovat, loutka slona v životní velikosti, mechanické hračky, pohyblivé plakáty a další exponáty, místa, objekty i zákoutí nabídnou dětem a dospělým společné zážitky. Rodiče vezmou děti za ruku, aby se nebály vstoupit do snů s nočními můrami nebo jim pomohou objevit kouzlo mechanických skříněk – takzvaných hybohledů. Vedle interaktivních zážitků a her se společně mohou procházet fantazijním světem početných unikátních autorských filmů, fotografií, dřevořezeb, dřevorytů a maleb.

„Ke hře nepotřebujete návod. Věříme, že lidé v sobě mají cit a míru, pochopí, s čím a jak mohou zacházet. Kde je na místě jen letmý dotek, kde vstoupit do pohádkového labyrintu pouhým pohledem a kde projevit obratnost a stát se spolutvůrcem vlastního zážitku z Imaginária,“ říká iniciátor a koordinátor výstavy Matěj Forman ke křehkosti a zranitelnosti exponátů, objektů a her, které autoři Imaginária nabízejí k interakci. Zároveň ale, ve snaze povzbudit dětské i dospělé návštěvníky instalace k hravosti, zvídavosti a svobodě objevovat krásu a um skrytý v každém koutu Imaginária, dodává: „Lidské ruce umějí zázraky a fantazie je nekonečná“.

Výstavy jsou veřejnosti přístupné vždy od úterý do pátku od 13 do 18 hodin a o sobotách a nedělích od 10 do 18 hodin (poslední vstup do Domu umění je možný vždy v 17:30 hodin).

Mimořádně otevřeno bude také v pátek 2. února, kdy budou pololetní prázdniny, a to od 10 do 18 hodin.

Výstavy doplňuje také množství doprovodných akcí, jako jsou animační programy, workshopy s tvůrci výstavy či komentované prohlídky. Kompletní a aktuální informace najdete na webu: www.oko-opava.cz

  • Nejčtenější

Jako před víc než stoletím. Mahlerova Symfonie č. 7 bude událostí roku

18. července 2024

Komerční sdělení Připomenout atmosféru světové premiéry Symfonie č. 7 Gustava Mahlera z roku 1908 chtějí v rámci...

Vůně sušenek a moderní technologie: To je Mondelēz v Opavě

15. července 2024

Komerční sdělení Svět plný skvělých sušenek a oplatek BeBe Dobré ráno, Oreo, Zlaté Polomáčené, Fidorek a dalších...

V roce 2024 vzniklo v Česku díky Sazce už 198 milionářů

15. července 2024

Komerční sdělení Uběhlo 182 dní roku 2024 a díky Sazce už v Česku přibylo 198 milionářů. Trend – alespoň jeden...

Jak na větrání s rekuperací ve starším domě

17. července 2024

Komerční sdělení Cílem rekonstrukce staršího domu bývá nejen zvýšení komfortu bydlení, ale také snížení nákladů na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návštěvníci Colours of Ostrava mohou cestovat s festivalovou jízdenkou

15. července 2024

Komerční sdělení Zvýhodněné festivalové jízdné se každoročně těší stále větší oblibě. Dopravní podnik Ostrava si jej...

Barevné novinky KOVAP jsou ideálním dárkem

19. července 2024

Komerční sdělení Hledáte originální a zábavný dárek, se kterým si děti vyhrají i pokud bude léto tak trochu česky...

Začtěte se do severských titulů

19. července 2024

Komerční sdělení Nakladatelství PRÁH vydalo titul VZPOMÍNKA NA VRAHA. Strhující sondu do Švédska devadesátých let....

Jak přežít pohřeb: Průvodce pro projevení úcty s grácií

19. července 2024

Komerční sdělení Stojíte před zrcadlem, upravujete si kravatu a cítíte, jak vám srdce buší. Za chvíli vyrazíte na...

Ústecký kraj: o přízeň voličů se utká 14 uskupení

18. července 2024,  aktualizováno  19.7

Komerční sdělení Čtrnáct uskupení podalo kandidátní listiny do podzimních krajských voleb v Ústeckém kraji. Termín...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...